ביהמ"ש: המדינה אחראית למות עביר עראמין, בת 10, שנהרגה מפגיעת כדור גומי - משפט ופלילים - הארץ

ביהמ"ש: המדינה אחראית למות עביר עראמין, בת 10, שנהרגה מפגיעת כדור גומי

עראמין נהרגה ב-2007 מפגיעת כדור גומי שירו שוטרי מג"ב. משפחתה הגישה תביעה אזרחית, והשופטת קבעה: הירי בוצע ברשלנות או תוך הפרת הוראות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (שני) בהליך אזרחי, כי הילדה עביר עראמין נהרגה בינואר 2007 מכדור גומי שנורה על ידי שוטרי מג"ב - ירי שבוצע ברשלנות או תוך הפרת הוראות הפתיחה באש, ללא כל הצדקה. השופטת קבעה כי המדינה אחראית לירי ותשלם על כך פיצויים בסכום שיקבע בהמשך.

עראמין היתה בת 10 כאשר נהרגה, בשעה שהלכה הביתה מבית הספר בכפר ענתא, יחד עם אחותה ושתיים מחברותיה. הן רכשו דברי מתיקה, ואז פגע בראשה כדור גומי שירו שוטרי מג"ב. היא נפצעה קשה ופונתה לבית החולים מוקאסד בירושלים, שם נקבע מותה.

לאחר התקרית, נפתחה חקירה משטרתית נגד השוטרים שירו, ובסיומה הוחלט שלא להעמידם לדין. בעקבות כך, עתרה המשפחה וארגון זכויות האדם "יש דין" לבג"ץ, באמצעות עו"ד מיכאל ספרד, בדרישה להעמיד אותם לדין. המדינה טענה בתגובה, כי לא ניתן לשלול את הסברה שהילדה נפגעה מאבן שיידו פורעים בכפר, ועל כן אין מקום להעמדה לדין פלילי.

בפברואר האחרון הוציאו שופטות העליון דורית בייניש, אילה פרוקצ'יה ועדנה ארבל צו על תנאי המורה למדינה לנמק מדוע לא תבצע השלמות חקירה הנדרשות ובהתאם לכך לשקול להגיש כתב אישום. מאז ההחלטה המדינה ביצעה כמה השלמות חקירה, והיא אמורה לעדכן את בית המשפט עד לסוף החודש.

במקביל, הגישה עו"ד לאה צמל תביעה אזרחית בשם המשפחה לבית המשפט המחוזי בירושלים. סוכם כי ראשית יתקיים דיון בשאלת האחריות, ורק לאחר מכן בתחשיבי הנזק.

היום נתנה שופטת המחוזי בירושלים, אורית אפעל-גבאי, את החלטתה בעניין האחריות. היא דחתה את גרסת פגיעת האבן וקבעה כי מדובר בפגיעה מירי של קליע. "לא יכולה להיות מחלוקת על כך שהמסקנה, לפיה עביר נפגעה מקליע גומי שנורה על ידי כוח מג"ב, משמיעה מניה וביה מסקנה נוספת, כי הירי שפגע בעביר נעשה ברשלנות או תוך הפרת הוראות הפתיחה באש. אין המדובר בפגיעה מירי שבוצע אל קהל מפרי סדר ומיידי אבנים, שבכללו או בקרבתו היתה במקרה גם ילדה קטנה. עביר וחברותיה הלכו ברחוב שממנו לא היה יידוי אבנים כלפי כוח מג"ב. לא היתה אפוא, כל סיבה נראית לעין לירות לכיוון זה. ברור, כי מותה של עביר כתוצאה מפגיעת קליע גומי שנורה על ידי שוטרי מג"ב מקורו ברשלנותה של הנתבעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ