עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

"אני טוען שאינני מסוכן... אני רוצה לחיות את חיי", כך אמר היום אדריאן שוורץ, העומד להשתחרר מהכלא בשבוע הבא לאחר שריצה כ-20 שנות מאסר בגין אונס ילדה בת 10, בדיון על תנאי הפיקוח שיוטלו עליו לאחר שחרורו בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

הפרקליטות ביקשה מבית המשפט להגביל את צעדיו של שוורץ בהתאם לחוק ההגנה על הציבור מפני עברייני מין. בין תנאי הפיקוח שביקשה להטיל עליו: מעצר בית בין השעות 9 בערב עד 6 בבוקר במשך שנה, איסור יצירת קשר עם קטינות, לרבות באינטרנט, הרחקה ממקומות כינוס ייחודיים לקטינות, איסור יצירת קשר עם קורבן העבירה והרחקה מאזור מגוריה, חיוב בשיתוף פעולה מלא עם קצין הפיקוח וצורך באישורו לכל מקום עבודה שיבחר, לרבות לפעילויות התנדבותיות.

בית המשפט הוציא צו פיקוח זמני לפיו יחולו על שוורץ כל התנאים המגבילים שביקשה הפרקליטות, לרבות איסור היציאה מהבית בלילה, עד להחלטה אחרת שתתקבל לאחר דיון מהותי בבקשה.

"לא אצור קשר עם קטינים"

שוורץ אמר לשופט ג'ורג' קרא: "אני מוכן לכל התנאים למעט הסעיף של הגבלת השעות. זה חסר רגישות וזה סותר את העמדה של המדינה. אני אומר לך אדוני, אני מוכן להצהיר פה בהסכמה שגם אם אני אהיה משוחרר בלילה, לא אתקרב למקומות שיש בהם קטינים, לא אצור קשר עם קטינים". לדבריו, "אני רוצה לחיות חיים תרבותיים, תיאטרון, כדורסל, שח-מט וכו'... אני מבקש לחיות. אני לא רוצה לפגוע באף אחד".

סנגורו של שוורץ מטעם הסנגוריה הציבורית, עו"ד עופר אשכנזי, ביקר את הפרקליטות על כך שהגישה את בקשת הפיקוח רק בשבוע שעבר, אף שידעה תקופה ארוכה כי שוורץ עומד להשתחרר ב-2 בספטמבר וכך מנעה משוורץ לנהל דיון כראוי לגוף הבקשה. גם השופט קרא אמר למדינה: "המשיב נשפט ל-20 שנות מאסר. תאריך השחרור שלו לא 'נפל' עליכם בגדר הפתעה. מדוע לא נערכתם להליך הזה מבעוד מועד?".

הפרקליטות השיבה כי הערכת המסוכנות צריכה להיות עדכנית ולהיערך כמה שיותר סמוך לתאריך השחרור. עם זאת, ציינה כי היא נערכה באיחור בשל מצוקת כוח אדם בקרב מעריכי המסוכנות.

"הוא ביצע את העבירה אחה"צ, אין מה להגביל את תנועותיו בלילה"

עו"ד אשכנזי ביקר את העובדה שהערכת המסוכנות של שוורץ נסמכת גם על עבירות קודמות שביצע בסוף שנות ה-60 ולא רק על העבירה בה הורשע במשפטו האחרון כנדרש בחוק, וכן את העובדה שהפרקליטות טענה בדיון כי הדנ"א שלו נמצא בזירות של מעשי אונס מהן זוכה, אף שעניין זה לא נבחן בבית המשפט ולא ניתן היה להעמידו לדין בגינן שוב.

עו"ד אשכנזי ציין כי העבירה בה הורשע שוורץ בוצעה אחר הצהריים ולא בשעות הלילה, ועל כן אין טעם להגביל את תנועתו בלילות. "אותם קטינים שהוא מסוכן להם, הם אלו שלא מסתובבים או אמורים להסתובב בשעות הלילה", טען.

עו"ד אשכנזי טען כי הרשויות עשו דמוניזציה לשוורץ: "צריך לזכור שהמשיב ישב בכלא 20 שנה. הוא רוצה ללכת ולהתחיל לנסות לשקם את מה שנשאר מיתרת חייו. הוא בן 67. הוא מפורק גם בריאותית, גם נפשית, אין לו אשה, אין לו הורים, אין לו בן, הבן שלו מתנכר לו. המלחמה שלו היחידה היא להוכחת חפותו בבית המשפט העליון. ההתייחסות אליו כאילו מדובר באותו אדם מסוכן מלפני 20 שנה, היא אינה נכונה ואינה מגובה. כל כולה מתבססת על הראיות שהוא מכחיש את העבירה. לכן דמוניזציה שעושים לו היא מוגזמת". אשכנזי הוסיף כי הרשויות מתייחסות לשוורץ אחרת מיחסן למורשעים אחרים בעבירות דומות.

שוורץ הורשע ב-1992 באונס ילדה בת 10

מאחר שהבקשה הגיעה לידי הסנגוריה הציבורית רק אתמול, סוכם בין הצדדים כי הדיון ייערך רק לגבי מתן צו זמני, עד לדיון מהותי שייערך בבקשה בחודשים הקרובים. רק לאחר דיון שייערך בחודשים הקרובים לגופה של הבקשה תינתן החלטה סופית לגבי תנאי הפיקוח הקבועים שיוטלו על שוורץ.

תחילה ביקשו הצדדים לנהל את הדיון בדלתיים סגורות מאחר שהדיון בה מצריך התייחסות למצבו הרפואי של שוורץ ולעניינים נוספים עליהם חלה צנעת הפרט. "הארץ" התנגד לבקשה אך השופט ג'ורג' קרא החליט לקיים את הדיון בדלתיים סגורות. עם זאת, בתום הדיון, לאחר שמצא כי אין בתוכן הדיון כדי לפגוע בפרטיותו של שוורץ, התיר את פרסום תוכנו.

עו"ד אשכנזי אמר בתום הדיון: "אין ספק, והדבר ועלה גם מהחלטת בית המשפט כי המדינה פעלה בהקשר זה שלא כדין, בשיהוי ניכר, ותוך פגיעה חמורה ביכולתו של המשיב להתגונן. לטעמנו, הצו גורף מדי, גם אם אנו מוכנים להסכים שיש בנסיבות העניין לתת צו על מנת להגן על הציבור. נלמד את ההחלטה ונשקול את צעדינו".

שוורץ הורשע ב-1992 באונס ילדה בת 10 במקלט בירושלים והיה לראשון בישראל שקיבל משפט חוזר על סמך ממצאי דנ"א. לפני כשנה הורשע שנית במשפט החוזר, ובית המשפט הותיר את עונש 20 שנות המאסר שנגזר עליו על כנו. בסוף שנות ה-60 נידון שוורץ ל-14 שנות מאסר, מהן ריצה תשע, בגין מעשי אונס ועבירות מין אחרות בתשע צעירות אחרות, בהן קטינות בנות 13 ו-15.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ