הסיבה להשפלת החוקרת בדרך לישראל - זוהתה כפעילת זכויות אדם

בגלל שם זהה

זוהר בלומנקרנץ
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
זוהר בלומנקרנץ

החוקרת האמריקאית פרופ' הת'ר ברדשאו, הטוענת כי הושפלה בסוף השבוע על ידי אנשי ביטחון של חברת אל על בשדה התעופה לוטון שבלונדון, ככל הנראה זוהתה בטעות כפעילת זכויות אדם בשם זהה.

כפי שדווח אתמול ב"הארץ", פרופ' ברדשאו, חוקרת מדעי המוח, נענתה להזמנת האוניברסיטה העברית לפתוח כנס מדעי המתקיים בימים אלה בירושלים. על אף שמדובר בביקורה הרביעי בישראל, אנשי הביטחון בלונדון התייחסו אליה, לטענתה, כאל חשודה במעשי טרור. היא נלקחה לחדר נפרד ועוכבה שם זמן רב בעוד חפציה נבדקים. בהמשך עברה בדיקה גופנית מקיפה. "העבירו אותי לחדר אחר והבודקת ביקשה ממני להסיר את חזייתי", סיפרה.

כעת מתברר כי הבדיקה הפולשנית אירעה ככל הנראה בשל טעות בזיהוי. ל"הארץ" נודע כי אנשי הביטחון סברו כי מולם ניצבת פעילת זכויות אדם אמריקאית הנקראת אף היא הת'ר ברדשאו. מדובר בפעילה ידועה למען גולים מאיראן ומפקיסטאן בארה"ב. ייתכן כי שמה של הפעילה הופיע ב"רשימה השחורה" של אנשי הביטחון הישראלים בלונדון.

"אם אמנם מכאן נובעת הטעות של אנשי הביטחון הישראלים בשדה התעופה של לוטון, הדבר מטריד במיוחד. כי התייחסו לאדם הלא נכון כאל מחבל פוטנציאלי למרות שכל הסימנים הצביעו שלא כך פני הדברים", אמר אתמול בתגובה פרופ' אריק רימרמן מאוניברסיטת חיפה, שהעביר בשמה של האורחת תלונה בנושא למנכ"ל אל על אליעזר שקדי.

מאל על נמסר אתמול בתגובה כי החברה מנועה מלמסור פרטים בנושאי ביטחון וכי היא פועלת על פי הנחיות רשויות הביטחון.

על פי תלונתה של ברדשאו, התקרית אירעה כאשר הגיעה ביום חמישי לשדה התעופה לוטון, כדי לטוס לישראל בטיסת אלעל 214. לדבריה, כבר בתחילת הבדיקה הביטחונית היא גילתה כי אנשי הביטחון מתייחסים אליה בגסות. היא הציגה בפניהם מסמכים שהעידו על כוונת ביקורה: הזמנה לשאת הרצאה בכנס, תוכנית הכנס, כתובות של אנשים עמם היא נמצאת בקשר באוניברסיטה העברית ובמכון ויצמן וכמובן את דרכונה המעיד כי ביקרה בישראל כמה פעמים בעבר. לטענתה, אנשי הביטחון התייחסו למסמכים אלה בזלזול מופגן.

בהמשך ערכו לה בדיקה גופנית משפילה, פירקו את כל הציוד האישי שלה והפעילו את מחשבה האישי. תהליך הבדיקה נמשך כ-50 דקות ובסופו היא אף ננזפה כי היא מעכבת את הטיסה שעומדת לצאת ארצה. לפיכך, נדרשה ברדשאו להותיר את כל מטענה, לרבות שעונה וארנקה האישי, ולעלות על המטוס רק עם דרכונה ושלושה כרטיסי אשראי. רק אתמול בבוקר הגיעו המזוודה, המחשב וציודה האישי למקום לינתה בארץ.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ