"אלעזר שטרן, צה"ל צריך את בני ישיבות ההסדר?"

שיחת היום

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אנשיל פפר
אנשיל פפר

אלוף במיל' אלעזר שטרן היה אחד הקצינים הדתיים הבולטים בצה"ל עד לשחרורו לפני שנתיים וחצי. הכיפה לראשו והעובדה שהוא בוגר הישיבה התיכונית היוקרתית "נתיב מאיר", לא מנעו ממנו להיכנס לעימותים קשים דווקא עם רבני הציונות הדתית. אחת המחלוקות החריפות הייתה בתפקידו האחרון בצה"ל, ראש אגף כוח אדם (אכ"א), סביב מסלול ישיבות ההסדר.

אלעזר שטרן, כמי שניהל מאבק בראשי ישיבות ההסדר, אתה מסכים עם דבריו של מפקד חטיבת הצנחנים, אלוף משנה אהרן חליוה, שהוא שונא את מסלול ההסדר ואינו צריך את החיילים האלה בחטיבה שלו?

"אין לי ספק שהמסלול של בני ישיבות ההסדר פוגע ביכולת לבנות שדרת פיקוד בחטיבה. אבל גם אין לי ספק שצריך לאפשר להם שירות מכובד ומגוון. צריך עם זאת להביא בחשבון שהם לא בחרו בשירות צבאי מלא ולכן יש הסתכלות מורכבת, כי מדובר במסלול מורכב".

דבריו של חליוה מזכירים מאוד את הטיעון שלך בשעתו, שחיילי ההסדר לא יכולים לדרוש שייתנו להם לשרת שירות מקוצר של פחות משנה וחצי ובמקביל להתקבל גם לחטיבות המבוקשות כמו צנחנים וגולני. "נכון. אמרתי: אתם בחרתם שלא לעשות שירות מלא ולשרת במחלקות נפרדות, אז יש לזה מחיר והצבא לא יכול לעשות הכל בשבילכם ולשמור עבורכם מקומות ביחידות מסוימות שלא שומרים לבחור אחר שעושה שירות מלא. בשעתו יזמתי את שילוב חיילי ההסדר בצנחנים, בתקווה שהם ירצו לצאת יותר לפיקוד וקצונה. אבל בשורה התחתונה זה גרם גם למצב בו בחור יכול ללכת לשירות מקוצר בהסדר ואפילו שומרים לו מקומות בגולני וצנחנים. בינתיים, משפחה ששלושה מבניה היו בגולני והם רוצים שגם הרביעי יהיה, אין בגולני מקום בשבילו כי שומרים מקום למחלקת בני"שים (בני ישיבות). אז אני אומר אוקיי, ללמוד תורה זה דבר חשוב, וגם אני חושב שזה חשוב, אבל תתחשב גם באחרים". כראש אכ"א ניסית לבצע שינויים במסלול ההסדר. מי מנע ממך?

"שר הביטחון עמיר פרץ, והוא החליט על זה מעל לראש של הרמטכ"ל גבי אשכנזי, בהצהרה שמסר בוועדת החוץ והביטחון. הוא בעצם רצה להגן בעיקר על הנח"ל, שגם זה מסלול מעוות שעבר זמנו. אבל גרעיני הנח"ל הם היום בעיקר של הנוער העובד והלומד ומכיוון שהתנועה עזרה לפרץ בזירה הפוליטית, הוא שמר עליהם".

מדוע אתה כל כך מתנגד למחלקות נפרדות לבני ישיבות או לנח"לאים? "גם הנח"ל זה ההפך מכור ההיתוך. אתה הולך לשרת עם הגרעין שלך, אין שם דתיים וחילונים, אין שם דרוזים ויהודים. בסופו של דבר דינמיקות פוליטיות שמרו על הנח"ל וההסדר. אבל בנח"ל לפחות, צריך לעזוב את הגרעין כדי ללכת לקצונה, בהסדר לא. בשעתו הצעתי לאיגוד ישיבות ההסדר שהקצינים שלהם יעשו שני תפקידי קצונה (כמו יתר הקצינים הצעירים במערך הקרבי, א"פ), עם הפסקה של ארבעה חודשים ללימוד בישיבה באמצע. הרבנים לא היו מוכנים. התעקשו שיעשו תפקיד אחד ויחזרו לישיבה".

באחרונה התפרסם שהצבא הקפיא את המכסה של הצעירים שיורשו לדחות גיוס כדי ללמוד במכינה קדם-צבאית או לעשות שנת שירות (ש"ש) לפני הגיוס. עם זאת, אין הגבלה של מספר המתגייסים למסלול ההסדר.

"ברור שצריכה להיות מכסה קבועה שתאפשר לצבא לתכנן את כוח האדם וגם מכיוון הולכים לשם אנשים שלא צריכים להיות שם. בישיבות ההסדר יש 30%-40% שלא לומדים ולא קמים לתפילה והרבנים יודעים את זה. אני בעד המסלול אבל הוא הרבה יותר גדול ממה שצריך להיות. חשוב לי הערך של לימוד התורה ולא פחות מכך, חשוב לי מאוד שיהיו רבנים ששירתו בצבא, אבל צריך להעריך מה הצרכים האמיתיים. יש היום במחזור של ישיבות ההסדר 1,200 תלמידים. זה הרבה יותר מדי. 800 זה מספיק לכל הצרכים של הציבור הדתי. שיעשו תחרות על המקומות בישיבות וייקחו את המובחרים ביותר. לא כולם צריכים להיות שם. נכנסה לישיבות ההסדר תפישה קצת כמו של הרבנים החרדים: המדינה נותנת, ניקח כמה שיותר. ראשי הישיבות אומרים שהם מחזיקים את מי שלא לומדים כי אחרת הם לא יהיו דתיים".

בכל זאת, אתה בוודאי מסוגל להבין את הרבנים ובני הישיבות שנפגעו מאוד מהאמירה של אל"מ חליוה. הרי הם בכל זאת משרתים שירות קשה ותובעני ומסוכן בחיל רגלים ולא מעט הסדרניקים נהרגו בשירות?

"צריך להבין את האמירה של חליוה. הוא צריך לבנות את הקצונה של החטיבה. במגבלות שמכתיבים לו רבני איגוד ישיבות ההסדר הוא לא צריך את זה. יש לו חיילים מספיק טובים, קצינים מספיק טובים, דתיים וחילונים, למה לו לשבור את הראש? הוא אומר להם: כבר למדתם בישיבת הסדר שנה וחצי או שנתיים ועכשיו אתם רוצים להיות קצינים? תבואו לשירות מלא".

בכל זאת, אמירתו לא נוגדת קצת את הניסיונות של צה"ל היום להגדיל את מספר המשרתים מכל המגזרים? הרי בשביל זה הקימו גדודים דרוזיים, בדוויים ואת הנח"ל החרדי ועוד מסלולים חדשים נפרדים היום לחרדים?

"הצבא הקים יחידות כאלה כל פעם כפתרון של צרה לשעתה. גם על גדוד חרב הדרוזי, יש דיון קשה מאוד אם צריך אותו או לא. הרי רוב החיילים הדרוזים לא הולכים היום לחרב אלא ליחידות רגילות. אני בעד הנח"ל החרדי, כי הנזק שבאי-שרות החרדים כל כך גדול שצריך לבלוע כמה דברים ולתת תנאים מיוחדים כדי שיוכלו לשרת. אבל הציבור הדתי-לאומי כבר צריך להיות מספיק בטוח בעצמו ואחראי לאופייה היהודי של המדינה כדי להבין שמסגרות נפרדות פוגעות בזה ומונעות מהם לתרום. הצבא הוא כור היתוך והוא משפיע לא רק איך נראה הצבא בישראל אלא על כל החברה. מי שמשרתים במחלקה נפרדת הופכים לחברה סגורה. תורה שמתפתחת בחברה משולבת היא תורה משלבת ותורה שמתפתחת בחברה סגורה היא תורה מפרידה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ