שר המשפטים, דניאל פרידמן, חתם על המלצת חנינה למתנגדי ההתנתקות

מחיקת הרשעתם של מתנגדי ההתנתקות מוסברת בכך שהמעשים נעשו על רקע "אירוע היסטורי חריג", ואין מדובר ב"עבריינים במהותם"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תומר זרחין

שר המשפטים, דניאל פרידמן, חתם היום (חמישי) על המלצה לנשיא המדינה שמעון פרס, לחנינת 80 נאשמים שהועמדו לדין בעקבות מעשים שבוצעו במסגרת התנגדות לתכנית ההתנתקות. ההחלטה מוסברת בכך שהמעשים נעשו על רקע "אירוע היסטורי חריג, ואין המדובר במי שהם עבריינים במהותם".

הסנגוריה הציבורית, שמייצגת את רוב הנאשמים בתיקי ההתנתקות, הגישה בשבוע שעבר לנשיא פרס את בקשות חנינה, ביניהן בקשות למחיקת הרישום הפלילי ל-48 נאשמים קטינים. ההמלצה נוגעת למי שעברו עבירה אחת ויחידה במסגרת התנגדותם לתכנית ההתנתקות, שאין לחובתם עבר פלילי קודם או מאוחר לאותה עבירה, ולא מדובר בעבירה שנסיבות ביצועה חמורות שעלתה כדי פגיעה או סיכון לחיי אדם.

המלצת החנינה של פרידמן, התבצעה בעקבות יוזמות חקיקה של חברי כנסת, להביא לחנינת הנאשמים על רקע ההתנגדות לתכנית ההתנתקות. ביולי האחרון עברה בכנסת בקריאה ראשונה הצעת חוק הנוגעת להפסקת הליכים ומחיקת רישומים ביחס למי שנפתחו נגדם תיקים פליליים על רקע ההתנגדות לתוכנית ההתנתקות. הסנגוריה הציבורית הסכימה עם נציגי פרקליטות המדינה, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, ומחלקת החנינות במשרד המשפטים, על הגשת בקשות למחיקת רישומים פליליים, שתטופלנה באופן מזורז, ברוח הצעת החוק במטרה להביא למחיקת הרישום הפלילי של מרבית הנאשמים ללא צורך בהליך חקיקה. על פי הנתונים, למעלה ממחצית הנאשמים, קרוב ל-300, יוצגו או מיוצגים על ידי הסנגוריה הציבורית.

בתוך כך, השבוע הודיעה נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, על הרכב ועדת החקירה לטיפול במפוני ההתנתקות. בראש ועדת החקירה, שהוקמה לפי החלטת הוועדה לביקורת המדינה, יעמוד המשנה לנשיא בית המשפט העליון, השופט בדימוס אליהו מצא. חברי הוועדה יהיו פרופ' ידידיה שטרן, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן וד"ר שמעון רביד, ד"ר לכלכלה ובעל נסיון בתחום ההתיישבות והבנקאות.

הוועדה תחקור היבטים שונים שעלו משני דו"חות מבקר המדינה ממרץ 2006 ומינואר 2009, ונגעו, בין היתר, לליקויים בסיוע למפונים בעניינים הנוגעים ליישובם בישובים זמניים וקבועים, בטיפול בצורכיהם בתחומי החקלאות, בטיפול בעסקים שפונו, בהשמה בעבודה ובתחום הרווחה.

ועד מתיישבי גוש קטיף ברך על מינוי חברי הוועדה והביע תקווה שהוועדה תשקיע את זמנה במציאת פתרונות למפונים שעדיין חיים ללא בית ופחות תתעסק במחדלי העבר.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ