אחרי 14 שנים, פרקליטת מחוז הדרום, עו"ד יסכה ליבוביץ', פורשת מתפקידה

ליבוביץ', שנודעה כפרקליטה דעתנית וחמת מזג, הכחישה בפני מקורביה כי סיבת עזיבתה היא הביקורת החריפה שנמתחה על התנהלות פרקליטות המחוז בתקופה האחרונה

תומר זרחין
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

פרקליטת מחוז הדרום, עו"ד יסכה ליבוביץ', הודיעה אתמול כי בכוונתה לפרוש מתפקידה בחודשים הקרובים. פרישתה הצפויה של ליבוביץ' מהווה רעידת אדמה בפרקליטות מחוז דרום. רק בחודש שעבר נאלצה עו"ד חנה מגד, מס' 2 בפרקליטות המחוז, ששימשה מנהלת המחלקה הפלילית, לעזוב את תפקידה, בעקבות חשד שפעלה מתוך ניגוד עניינים.

נגד מגד הוגשה בחודש שעבר תובענה לבית הדין למשמעת של נציבות שירות המדינה, כחלק מהסדר טיעון, ממנו עולה כי בזמן שעו"ד אלי ביתן, שמונה בינתיים לשופט בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, ייצג אותה באופן פרטי היא גילתה מעורבות פעילה בתיקים של לקוחותיו הפרטיים. פרישת ליבוביץ' והרחקתה של מגד, משאירה את פרקליטות הדרום ללא עמוד שידרה מקצועי.

ליבוביץ' מכהנת כפרקליטת מחוז כ-14 שנה, ולפני כן שימשה מנהלת המחלקה הפלילית בפרקליטות המדינה. לאחרונה הודיעה ליבוביץ' לפרקליט המדינה, משה לדור, על החלטתה לפרוש מתוך תחושת מיצוי עצמי וצורך בשינוי. לפרקליטים שתחתיה היא אמרה אתמול שהחליטה לפרוש ולפנות את מקומה. קבוצת פרקליטים מנסה להניא את ליבוביץ' מלפרוש. ליבוביץ' דחתה באוזני הפרקליטים את הטענה כי הביקורת שהוטחה לאחרונה על התנהלות פרקליטות מחוז הדרום, הביאה אותה לפרוש מתפקידה וכן את הטענה כי כיוונו אותה לפרוש.

על פרקליטות המחוז נמתחה לאחרונה ביקורת, בין היתר, על הטיפול בפרשת האונס בעין גדי, כשהתברר בבית המשפט שהפרקליטות הסתירה מצוות ההגנה מסמך שיכול היה לסייע בניקוי שניים מתוך שלושת הנאשמים באונס. בעקבות המקרה רשם לדור בתיקה האישי של אחת הפרקליטות הערה, וועדת האתיקה הארצית בלשכת עורכי הדין המליצה להעמידה לדין משמעתי, כפי שפורסם ב"הארץ".

בחודש שעבר נחשף ב"הארץ" כי הפרקליטות הביאה לחשיפתו של מייקל מנדל, ששימש מקור משטרתי בתוך משפחת הפשע אבוטובול. מנדל טוען כי הפרקליטות, ברשלנותה, הביאה לחשיפתו כמקור והעמידה אותו בסכנת חיים.

ליבוביץ' היא בתו הצעירה של פרופ' ישעיהו ליבוביץ', והיתה מועמדת בעבר בשתי הזדמנויות לתפקיד פרקליט המדינה. היא נחשבת לפרקליטה ססגונית, חמת מזג, שלא חוששת להביע את דעותיה ולהתעמת גם עם הממונים עליה. בין התיקים שהיתה מעורבת בהם בפרקליטות מחוז הדרום: פרשת מותם של שלושה צעירים בפסטיבל ערד, עתירתם של חמשת רוצחי דני כץ למשפט חוזר והאונס בקיבוץ עין גדי.

ב-2003 מתחה ליבוביץ' ביקורת נוקבת על דו"ח היועץ המשפטי לממשלה אז, אליקים רובינשטיין, נגד ראש אגף החקירות במשטרה לשעבר, ניצב משה מזרחי. במזכר שהכינה טענה ליבוביץ' כי רובינשטיין כלל בדו"ח נושאים שמזרחי לא נחקר עליהם, כמו חקירת דוד אפל. היא ציינה, למשל, כי הטענות נגד מזרחי על חדירה לאינטימיות של חשודים הן מופרכות. לדבריה, מזרחי חקר חשדות שנוגעים לאישי ציבור, ומטבע הדברים נחשף לחומרים שונים. העובדה שיש ערבוב פסול בין פוליטיקה ליחסים אינטימיים, כתבה ליבוביץ', אינה משחקת לרעת מזרחי, אלא לרעת החשודים.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ