אלי אשכנזי
אלי אשכנזי

אלכס פלג, סגן ניצב בדימוס, אחד מעדי ההגנה המרכזיים במשפטו של רומן זדורוב, הנאשם ברצח תאיר ראדה, העיד אתמול במשפט. פלג, שהיה חוקר זירות רצח במשטרה, הצביע על סימני שאלה בנוגע לאשמתו של זדורוב. פלג טען כי הנאשם לא עמד בשחזור הרצח על הנקודות הקריטיות שצריכות להמחיש שהוא אכן ביצע את הרצח המיוחס לו.

פלג טען בבית המשפט כי "הדברים האלה מעוררים תמיהה: יש פרטים שהם אפילו לא ברמה המוכמנת, אלה פרטים שמי שהיה בזירה עשה אותם, אלה פרטים שכשאני צופה בסרט השחזור, הדברים האלה צועקים ואני רואה את זה יותר כביום. מנגד, התביעה ניסתה לקעקע את אמינותו של העד והציגה אמירות שנאמרו בבתי המשפט על עדויות של פלג, שמטילות ספק במקצועיותו במשפטים שונים שבהם העיד כעד מומחה.

לטענת פלג זדורוב הולך, משום מה, בעת השחזור כשהוא כבול בידיו וברגליו ובשעה שביקש לפנות במדרגות ולהמשיך לעלות, החליטו לפתע השוטרים לעצור מול חדר השירותים בו אירע הרצח ושם שיחררו אותו מהאזיקים. לטענת העד, "אז באיזשהו שלב, בקטע של המפתח, הנאשם מתעשת ומבין כנראה שהפנייה היא שמאלה ולא ימינה ורואים את השוטרת ואני מתרשם שהוא רצה ללכת לצד ימין".

לטענת פלג, "הנאשם בעצם סיפק סחורה שציפו ממנו, כך התרשמתי. הוא מנסה לרצות את החוקרים בשחזור, אבל לא תורם מידע קטנטן אחד שמוכיח. לכן זה, לפי ניסיוני, נראה כביום".

אחד מהממצאים החשובים במשפט הם סימני עקבות נעליו של זדורוב על מכנסיה של ראדה. לטענת פלג, "אם הנעליים האלה היו בזירה היו חייבים להיות כתמי דם על הנעליים. אם מסתכלים על הדם שהיה על נעלי המנוחה, אפשר להסיק פחות או יותר איזה כתמים היו צריכים להישאר (...) קשה לי להאמין שלא יישארו כתמי דם על הנעליים של הנאשם ברמת ד-נ-א, גם בגלל הלכלוך עליהן".

העד גם תמה על סימני עקבות על האסלה שלא שייכים לנאשם וכן על העובדה כי בזירת הרצח סומנו 64 טביעות אצבע שלא שויכו לנאשם, אך לא ברור של מי הן.

העד שירת במשטרה עד 1999, אך הודה בפני התביעה כי מאז 1986 לא חקר זירות רצח. התביעה גם הציגה בפני השופטים - יצחק לוי, חיים גלפז ואסתר הלמן - אמירות ביקורתיות מצד ערכאות אחרות, בהן העיד פלג כעד מומחה. באחד מאותם משפטים בית המשפט מצא לנכון שלא לייחס שום משקל לחוות דעתו, קבע שהיא לא מבוססת מבחינה מדעית ושפלג לא הבחין בין עובדות למסקנות. במשפט אחר אמרו על עדותו השופטים כי "ניכר שפלג לא היה בקיא בפרטי המקרה ובחוות הדעת" והגדירו את עדותו "דלה ובלתי משכנעת".

פלג טען כי הביקורת נגדו מופנית מכיוון שכבר אינו בברנז'ה, כהגדרתו. "כנראה חוסר המקצועיות שלי התחיל מאז שעזבתי את המשטרה", אמר בציניות. הפרקליטה, עו"ד מירית שטרן, הציגה גם אמירות של פלג בתקשורת שמהן עולה כי עוד לפני שנחשף לחומר הראיות בתיק, כבר הביע את דעתו שהראיות לא מרשימות והצביע על מחדלי המשטרה.

בסוף הדיון התפרצה האם השכולה, אילנה ראדה, נגד התביעה, זאת לאחר שנאמר בדיון כי פלג הוא שפנה למשפחה לאחר הרצח. "לפני שמדברים עליי, חייבים לבדוק אתי את העובדות", זעמה, "תעלו אותי כעדה. כנראה שאתם לא רוצים לשמוע אותי בבית המשפט טוענת כמה אני מפקפקת בכם ובשקרים ובטיוחים שלכם. אני אוציא את האמת החוצה. אתם מחביאים הכל מתחת לשולחן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ