תקדים: ביהמ"ש הכיר ב"קוד השתיקה" בסיירות

אישר את נכותו של לוחם קומנדו ימי שנפצע במהלך השירות - למרות שלא דיווח על כך לרופאים

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אנשיל פפר
אנשיל פפר

בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל בשבוע שעבר את ערעורו של לוחם בקומנדו הימי שדרש להכיר בנכות שנגרמה לו במהלך שירותו הצבאי, חרף העובדה שלא נמצאו ראיות כי נגרמו כתוצאה מתפקידו. בהחלטתו התקדימית קבע בית המשפט שדי בראיות נסיבתיות כדי לקשר בין פגיעה פיזית לשירות צבאי קרבי, ולמעשה הכיר בכך שחיילים ביחידות מובחרות אינם נוהגים להתלונן על כאבים במהלך השירות.

א', לוחם שייטת 13 במילואים, השתחרר לפני 7 וחצי שנים. למרות שבמשך שירותו ביחידה סבל מכאבים עזים בגב התחתון ובירך הוא לא דיווח על כך לרופא צבאי, בין היתר כדי לא לפגוע בפרופיל הרפואי שלו. רק בסוף שירותו פנה א' לרופא ובבדיקה נמצא לו גידול שפיר בשוק, בעקבותיו נאלץ לעבור ניתוח. לאחר שהשתחרר, המשיך א' לסבול מכאבים וקשיי הליכה.

קצין התגמולים של משרד הביטחון סירב להכיר בגידול שהתגלה בירך של א' במהלך שירותו הצבאי וקבע שאין ראיות לכך שהיא נגרמה לו בעקבות המאמצים הפיזיים. המשרד טען כי מאחר שא' לא דיווח על חבלות ופגיעות במהלך השירות, אין להכיר בנכות שנגרמה לו כתוצאה מכך. עם זאת, הכיר הקצין בפגיעת גב שנגרמה לא' בשירות.

בית המשפט המחוזי בחיפה דן בערעור שהגישה עו"ד מירב וייס וקבע שדי בהוכחות נסיבתיות כדי להוכיח את הקשר בין סוג הפגיעה לשירות. בהחלטתה כתבה השופטת שולמית וסרקרוג כי "אופי השירות ביחידה בה שירת אינו מותיר אפשרות, כדבר מקובל, לתלונות".

לדברי א', "היה חשוב לי בעיקר שהצבא ומשרד הביטחון ייקחו אחריות, פחות מהפיצויים. אני לא רוצה שיתקבל הרושם שהיחידה לא מספיק פתוחה לאפשר ללוחמים להתלונן על כאבים, אבל כשנמצאים בסביבה איטנסיווית, יש מצוקות פיזיות וקשה ללוחמים ומפקדים לדעת מה הגבול".

לדברי עו"ד וייס, "החשיבות בהחלטה היא שלא צריך בכל מקרה לדקדק בקוצו של יוד אם לוחם בצה"ל התלונן בעבר או לא. צריך לתת קרדיט לאנשים שמתנדבים ליחידות המובחרות האלה".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ