בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משפטה של "אמא טליבאן": בין דבקות דתית לשיגעון

עם סיום שלב ההוכחות במשפט של "אמא טליבאן", שהתעללה קשות בילדיה ונתונה כבר שנה במעצר, דווקא הרבנים התומכים בה מנסים להראות שמה שנראה כאמונה טהורה הוא למעשה טירוף של אשה שלא כשירה לעמוד לדין. "ביהדות אין דבר כזה שמכסים את העיניים", אמרה רבנית משפיעה מבני ברק, "היא עברה את הגבול"

תגובות

בשבוע שעבר, ארבע מבנותיה של האשה המכונה "אמא טליבאן" נפגשו, יחד עם בעליהן, עם הרב יהודה סילמן. החדר הצר בדירתו של סילמן, אחד הבכירים ברבני בני ברק, רק בקושי הכיל את הבאים על עגלותיהם וילדיהם. הנשים ייצגו שבעה מ-12 הילדים של אמן, תושבת בת שמש שחשודה בהתעללות בילדיה ובתקיפת קטין בנסיבות מחמירות.

הן בשנות ה-30 וה-20 לחייהן, שלוש נשואות ואחת גרושה. על מצחן שביס נמוך, כדרך נשות חסידות סאטמר הקיצונית. ניכר שהמעמד זר להן והן אינן רגילות לדבר בפני זרים. ולמרות זאת, בימים אלה הן מחזרות על פתחי הפרקליטות, בגיבוי הרב, בבקשה שאמן תשוחרר מהכלא ולא ימוצה אתה ההליך המשפטי עד תומו.

"זהו תיק נדיר שמצריך התייחסות מיוחדת מצד התביעה", אמר עו"ד זרי חזן, המייצג את הבנות, "מקור מעשי האם לאורך השנים הוא כנראה בעיה נפשית המצריכה טיפול נפשי-רפואי תחת הטלתו של עונש מאסר, והפרקליטות צריכה להבין שבמקרה כזה אין עניין של הרשעה מול זיכוי".

קריאת בנותיה של החשודה ועורך הדין שלהן מצטרפת למערכה המשפטית שמנהל בחודשים האחרונים גיל דחוח, עורך הדין השלישי במספר של האשה. דחוח טוען שמקומה של האשה אינו בבית כלא, עמדה הנתמכת בידי חוות דעת פסיכיאטרית של ד"ר יוסף לריה, מנהל מחלקת מיון והשהיה בבית החולים "שלוותה", לפיה האשה חולת נפש ואינה כשירה לעמוד לדין. במהלך תומכים רבנים.

"היא היתה אם טובה, אבל עשתה דברים מטורפים כי איבדה קשר עם המציאות", אומר הרב סילמן, שלדבריו הכיר את האשה ואת בעלה כשחיו בשכונה כזוג צעיר ולכן החליט להתערב לטובתה. "הם היו מוכרים כאן כמשפחה איכותית. האשה היתה בעלת רצון לעזור לאנשים גם על ידי הרקע הרפואי המסוים שהיה לה (הומיאופתיה, ת"ר). בסופו של דבר היא אם מסורה לילדים, והיה זמן שדאגה שילדיה יאכלו וישתו וישנו בזמן. אבל משהו קרה לה מחוץ להיגיון". אף שבנותיה עדיין מתקשות לקבל את האבחנה הפסיכיאטרית, הן תומכות במהלך, וכך גם כמה מאחיהן, אחד מהם משרת בסדיר. מי שאינם מצדדים בו הם שניים מהאחים הגדולים, בן ובת שעדותם היתה המרשיעה ביותר מקרב הילדים.

פרשת ההתעללות של האם מבית שמש התפוצצה במארס 2008, לאחר שהשאירה את בנה המפגר בן ה-13 מחוץ לבית למשך לילה שלם. השכנים הזעיקו משטרה למשמע זעקותיו. בחקירותיהן של חלק מהבנות הנוכחות נחשפו ההתעללויות שספגו חלק מהילדים מידי האם: שגרת מכות בחגורה, במערוך, במקל ובכבלי חשמל. לפחות במקרה של אחת מהן - אחת הדוברות העיקריות בפגישה בביתו של הרב - האם, לפי כתב האישום, גרמה לה במספר הזדמנויות לחבלות בפניה ונהגה להעיר אותה בבוקר כשהיא שופכת עליה מים. כמו כן הואשמה האם בקשירת ילדיה, בהזנחת קטין, בכיבוי גפרור בוער על חזהו של אחד מילדיה. רוב המעשים בוצעו לפני עשור ויותר.

לטענת הפרקליטות, כתוצאה ממעשי האם ובחיפוש אחר חום שהיה נעדר מביתם, קיימו חלק מהילדים מערכת יחסים של גילוי עריות ביניהם. לפחות אחת מהם היתה נוכחת בפגישה אצל הרב. כיום היא סבורה שטעתה כששיתפה פעולה עם המשטרה. לדבריה, היא דיברה רק מפני שנאמר לה שבכך תסייע להחיש את שחרור אמה. "לא חשבנו שזה יביא לתוצאה ההפוכה", אומרת הבת, גרושה בשנות ה-30, "להעיד נגד אמא זה לא נורמלי".

יותר משנה לאחר שנעצרה, החשודה ממשיכה לדבוק במנהגיה הדתיים החריגים, שנועדו לשיטתה להתחזק בייסוריה. מעדות הסוהרים, עורך דינה והמבקרת היחידה שבאה לראותה בכלא, עולה הרושם שמצבה הידרדר. לפני דיונים או פגישות עם עורך דינה היא מובלת-נגררת בידי סוהרים, כושלת תחת שכבות בדים שהיא עוטה. זה שמונה חודשים, מאז הסתיים מעצר הבית שלה והיא הועברה למעצר עד תום ההליכים בכלא נווה תרצה, עיניה מכוסות בשמיכה שחורה שלא הסירה אף לא פעם אחת. וכך יום ולילה היא מתנהלת כסומא באפלה.

הרבנית רבקה סילמן, אישיות רבת השפעה בעולם החרדי והיחידה שביקרה אותה בכלא, חזרה המומה. היא סיפרה לבעלה ש"מזעזע איך סוחבים אותה כמו שק". לדבריה לא הצליחה לשכנע את האשה להסיר את השכבות מעיניה אלא לרגע, כדי שתוכל לזהותה. אך היא לא הסכימה לשוחח . "ביהדות אין כזה דבר שמכסים את העיניים. היא עברה את הגבול", אומרת הרבנית, "היא עלתה לגבהים של מיסטיקה ובגלל שבאה מרקע לא דתי, לא שאלה רבנים ואיבדה את הכיוון".

בביתה נהגה לדבר בזמנים שהגדירה לעצמה. מאז מעצרה לפני 13 חודשים היא אינה מדברת כלל. כיוון שהיא בתענית דיבור, ברצותה היא מתקשרת בכתיבה בלבד וברצותה נמנעת אף מזה. בגדיה מעלים עובש: מחמת הצניעות היא מתקלחת מבלי להסירם. בשעת המקלחת היא אף חובשת לראשה סלסלה מקש. היא ממעטת לאכול מכיוון שהיא ניזונה מתפריט טבעוני בלבד. בכל שעות היום היא יושבת בתאה ומתנועעת בתפילה ללא הרף.

אבל מה שנראה כהתגלמות של קיצוניות דתית עשוי להיראות במשקפי הפסיכיאטריה כהפרעה נפשית. דמותה של אמא טליבאן עברה מהפך בידי הגנה החדשה, שהתמנתה בחודשים האחרונים של שלב ההוכחות במשפט שהסתיים זה עתה. ההגנה מבקשת שבית המשפט והציבור שוב לא יראו בה גורו כריזמטית וקיצונית שאספה סביבה כת של נשים שביקשו להביא את הגאולה, אלא פשוט אשה חולה. לדברי ד"ר לריה, האשה לוקה בהפרעה טורדנית כפייתית, שמתבטאת בטקסי התפילות ובלבוש שלה, המשולבת ב"הפרעה דלוזיונאלית מתמידה" - הפרעה פסיכוטית שמתבטאת במחשבות שווא דתיות. את התפרצות המחלה הוא מסביר על רקע הולדת בנה המפגר. ההידרדרות הנפשית, להערכתו, נמשכה על פני שנים. לריה מנתח את המבדקים שעברה, את הרקע המשפחתי שלה ועדויות של אנשים שהכירו אותה, בהם בעלה וילדיה.

בסדרת המפגשים שלי עם האשה בקיץ 2008 בביתה במהלך שיעורים שנתנה, וכן בראיון אתה בביתה, התרשמתי שהיא מבינה את שאלותיי ומשיבה לעניין, אם כי תוכן התשובות היה הזוי. ואולם לדברי ד"ר לריה, זהו בדיוק התעתוע של המחלה. "כשאדם פסיכוטי זה יכול להתבטא רק בגזרה הצרה שבה הוא חולה מבלי להשפיע על תקינות שאר הסקטורים של האישיות". בין השאר, הוא אומר, "בדקתי את התנהגותה הדתית גם אל מול אנשים בסביבה החברתית שבתוכה היא חיה", אומר ד"ר לריה. "כל האידיאולוגיה הדתית שלה לא תואמת את הרקע התרבותי והמחשבתי סביבה, וזהו אחד המדדים לכך שהיא סטתה מהחברה בגלל מחשבות השווא שלה".

גם רבנים בבני ברק טוענים כיום שהחשודה "איבדה כל קשר למציאות", אם כי לא ברור מדוע לא התריעו על כך. "אנחנו רוצים שילדינו לא יהיו רק חרדים אלא גם שיחיו באווירה טובה ושיהיו בריאים ויהיה להם טוב וכיף לחיות כך", אומר הרב סילמן, "אם הגעת לכך שהילדים שבורים, וכל דקה היא סיוט, צריך לדעת שהגעת לתוצאה חינוכית הפוכה". הרבנית מוסיפה שכאשר פנתה לרב חיים קנייבסקי, מגדולי הפוסקים בעולם החרדי, גם הוא שלל את התנהגות האם.

כבר כמה ימים לפני הגשת כתב האישום, בדיון בהארכת מעצרה במארס 2008, שופטת השלום חגית מאק קלמנוביץ סברה שהמענה העיקרי לבעיה אינו במישור הפלילי אלא הרפואי-פסיכולוגי, וכי אין צורך לעצור אותה. רק משהפרה את תנאי מעצר הבית הושמה החשודה במאסר. עתה, השופטת נאוה בן אור תצטרך להכריע אם טירוף דתי הוא מחלת נפש. הדיון בסוגיה התפתח מעצם המחלוקת בין עמדת המדינה לעמדת הפסיכיאטר של ההגנה. לפי המדינה, בהסתמך על חוות דעת של בית החולים איתנים, האשה לוקה בהפרעה נפשית גבולית, אך היא מבחינה בין אמת לשקר ועל כן יכולה לעמוד לדין; לפי הפסיכיאטר של ההגנה, ד"ר לריה, החשודה אינה כשירה לעמוד לדין. אין מחלוקת על התשתית העובדתית, אלא על אפיון המחשבות שלה: האם אלה מחשבות עם ערך יתר, כפי שגורסת עמדת המדינה, או מחשבות שווא דתיות?

לריה טוען שההבדל נעוץ במשך ובעוצמת המחשבות. במקרה הזה, הוא אומר, קיימים תסמינים פסיכוטיים. המדינה סבורה שאף שמדובר בהפרעה, האשה לא חולה. אם אמנם יקבל בית המשפט את הטענה כי היא לקתה בהפרעה חמורה ואינה אחראית למעשיה, הרי שנטל האחריות יפול מן הסתם על בעלה של הנאשמת, העומד אף הוא לדין באשמת אי מניעת התעללות. זו גם הסיבה שלמרות שהוא עומד לצדה, נמנע מלהצטרף לילדיה.

בינתיים, עו"ד חזן נפגש עם פרקליט מחוז ירושלים, אלי אברבנאל. לתחושתו, פנייתו נפלה על אזניים ערלות. פרקליטות מחוז ירושלים סירבה להתייחס לפגישה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו