שוטר הורשע בהריגת פורץ ערבי; צפוי לערער לעליון

ביהמ"ש: המשטרה שינתה גרסאות בפרשה

יואב שטרן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יואב שטרן

השוטר שחר מזרחי, אשר הורשע אתמול בהריגה של תושב באקה אל-גרביה במהלך פעילות לתפיסת עברייני רכב, מתכוון לערער על ההרשעה לבית המשפט העליון. עו"ד ציון אמיר, שמייצג את מזרחי, אמר אתמול ל"הארץ" כי "פסק הדין מעורר בעיות משפטיות עקרוניות. נבקש דיון מחודש בפני בית המשפט העליון".

מזרחי הורשע אתמול על ידי בית המשפט המחוזי בפתח תקוה בהריגתו של מחמוד גנאים, ביולי 2007, במסגרת פעילות משטרתית נגד פורצי רכב ברחוב הדקלים בפרדס חנה. גנאים נראה פורץ למכוניות במקום על ידי שוטרים מוסווים, וכאשר ביקשו לעוצרו הוא נכנס למכוניתו וביקש להתרחק מהמקום. מזרחי, שעמד סמוך לו, ניפץ את חלון הנהג באמצעות קת אקדחו וירה ירייה אחת שפגעה בראשו של גנאים והרגה אותו במקום.

בדיקת "הארץ" באותם ימים הראתה כי היו קיימים כשלים רבים בגרסה הראשונית של המשטרה, אשר לפיה ניסה גנאים לדרוס את מזרחי או לתוקפו בכלי חד, ולכן נורה. בהרשעה אתמול קבע השופט ד"ר מנחם פינקלשטיין כי הוא אינו מקבל את טענתו של מזרחי ולפיה פעל מתוך הגנה עצמית כדי למנוע מגנאים לדרוס אותו במכוניתו.

בפסק הדין נקבע כי "הנאשם לא היה במצב של סכנת חיים בעת שירה במנוח, וכי הטעם העיקרי לכך שירה, הוא הרצון למנוע את הימלטותו של המנוח". עוד קבע בית המשפט כי הנאשם הפר את כללי הפתיחה באש והוסיף כי היו בידיו דרכים אחרות למנוע את הימלטותו של גנאים מן הזירה. בית המשפט גם מתח ביקורת על מזרחי על שינוי גרסאות שמסר בחקירתו ובעדותו בפני בית המשפט. את הטיעונים לעונש ישמיעו הצדדים בחודש הבא.

משפחתו של גנאים הביעה סיפוק מהכרעת בית המשפט, והביעה תקווה שייגזרו על מזרחי שנים רבות בכלא. מן המחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) נמסר אתמול כי החקירה הוכיחה כי בנסיבות האירוע הירי היה משום הריגה. "במח"ש רואים בחקירה זו חשיבות רבה ודוגמה לקו המנחה את המחלקה במיצוי הדין עם שוטרים המשתמשים בנשק שלא כדין".

לפי נתונים של מרכז מוסאווא, מאז אירועי אוקטובר 2000 נהרגו בידי כוחות הביטחון יותר מ-30 אזרחים ערבים. מזרחי הוא השוטר השלישי שמורשע בשנים האחרונות בהרג של אזרחים ערבים. לדברי מנכ"ל מרכז מוסאווא, ג'עפר פרח, "אנו מברכים על ההרשעה ורואים בה סטירת לחי למשטרה שאיפשרה למזרחי להמשיך לעבוד בשורותיה למרות שהוגש נגדו כתב אישום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ