בית המשפט המחוזי בחיפה זיכה את השוטר גל רובי מהריגתו של נדים מלחם

רובי ירה במלחם שני כדורים כשניסה להימלט משוטרים שהגיעו לביתו לחפש אמצעי לחימה; טען שהירי בוצע מתוך הגנה עצמית

יואב שטרן
פאדי עיאדאת
בהכנת הידיעה השתתפו ג'קי חורי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יואב שטרן
פאדי עיאדאת
בהכנת הידיעה השתתפו ג'קי חורי

לאחר משפט שנמשך כשנתיים, זיכה היום (שני) בית המשפט המחוזי בחיפה את גל רובי, שוטר מג"ב, שהואשם בהריגתו של נדים מלחם מהכפר ערערה במהלך פעילות משטרתית.

בינואר 2006 הגיעו שוטרי מג"ב לביתו של מלחם, שהיה בן 28, לחפש אמצעי לחימה שהחזיק שלא כדין. אחד השוטרים רצה לחפש על גופו של מלחם, וזה נמלט מהבית כשהוא מחזיק באקדח שהיה ברשותו שלא כדין. שני שוטרים צעקו לו לעצור ואחד מהם אף ירה באוויר לאזהרה. רובי, שעמד בחצר האחורית של הבית, ירה במלחם שני כדורים והרגו. המשטרה טענה אז שהירי בוצע כהגנה עצמית, אך הפרקליטות החליטה בכל זאת להגיש כתב אישום נגד רובי.

האירוע גרם לזעם רב בקרב ערביי ישראל והוביל לדיון בכנסת על התנהלות המשטרה מול האוכלוסייה הערבית. בדיון אמר ח"כ דאז עסאם מח'ול (חד"ש-תע"ל), כי המשטרה "לא שומרת על חיי, היא נוטלת את חיי, ובדיוק על זה הוויכוח. היא אמורה לשמור על חיי". כשנה לאחר המקרה ניסה בן דודו של מלחם לחטוף נשקו של חייל ולבצע פיגוע נקמה על ההרג.

בהכרעת הדין כתב השופט עודד גרשון קבע כי "כיום ברור, לאור העובדה שאקדחו של המנוח לא היה דרוך ולא היה כדור בבית הבליעה, שהמנוח ביקש, ככל הנראה, להימלט מהשוטרים שרדפו אחריו ולאו דווקא לפגוע בנאשם (השוטר גל). הכיוון הכללי אליו רץ המנוח היה לעבר כביש האספלט. ברם, באותן שניות גורליות הנאשם ראה והבין את הדברים בצורה שונה". השופט הוסיף כי גל הגיע לביתו של מלחם לאחר תדריך לפיו מדובר בחשוד בעל עבר פלילי בתחום האמל"ח ו"עבירות של הפרת סדר ציבורי לאומני". למרות כל זאת, קבע השופט גרשון, "כי הידיעה היום כי לא היה כדור בבית הבליעה באקדח בו אחז המנוח, אינה מורידה ואינה מעלה מבחינת מצבו הנפשי ותחושתו הסובייקטיבית של הנאשם בעת האירוע". עוד קבע השופט כי השוטר פעל כמצופה משוטר בנסיבות שבהם נשקפת סכנה לחייו.

בעקבות ההחלטה, התפתחה מהומה באולם בית המשפט כשבני משפחתו של המנוח התפרצו ומחו על ההחלטה. "צדק. אנחנו מחפשים צדק, אבל בית המשפט לא נתן לנו אותו. אם בני היה יהודי, השוטר היה נשפט ונתלה", אמר אביו של מלחם, ג'מאל. בני המשפחה הסבירו כי תוגש נגד השוטר תביעה אזרחית, וכי הם מקווים כי פרקליטות המדינה תערער על החלטת המחוזי.

"דין אחד לערבים ודין אחר ליהודים"

חברי הכנסת הערבים זעמו על החלטת בית המשפט. יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר בתגובה לזיכוי כי "זו היתה הצגה. מח"ש במכוון לא אספה ראיות מספיקות להאשמתו של הנאשם. הם ארגנו את העניינים כך שייראה כאילו נעשתה חקירה מזה, ושהנאשם יצא זכאי מזה". הוא האשים כי ההחלטה היא בבחינת "התרת הדם הערבי" משום שהשוטרים ידעו כי אם יפגעו באזרחים ערבים אף גורם לא יבוא איתם חשבון על כך.

ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) אמר ש"בישראל של היום גם מערכת המשפט נגועה במוסר כפול - דין אחד לערבים ודין אחר ליהודים. חייו של אזרח ערבי אינם שווים בעיניי המערכת. המסר לשוטרים הוא: גם אם תהרוג אזח ערבי יש מי שיגן עליך או אף יקדם אותך".

ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש) הגדיר את הזיכוי "החלטה מקוממת שטורטת את העין ופוצעת את הלב". לדבריו, ההחלטה מהווה אות קלון על מצחה של מערכת המשפט הישראלית. אפילו בטבח הנפשע בכפר קאסם הוטל קנס מגוחך על אחד השוטרים, וכאן השוטר יוצא ללא כלום וסביר להניח שיקודם בדרגה ויקבל יום אחד צל"ש".

מנהל מרכז מסואווא שמלווה את המשפחה מתחילת הפרשה, ג'עפר פרח, אמר כי מדובר במחדל של מח"ש בהצגת הראיות. "השופט לא קיבל ראיות מהזירה מהרגע הראשון. השחזור נערך חודש אחרי הארוע עצמו וגם אז הופסק באמצע", אמר פרח. "זיכוי השוטר מהווה מכה נוספת למערכת הצדק. שוטר שיורה באזרח בביתו בשני כדורים אמור היה להיות מורשע בהריגה, הזיכוי מאכזב ומצביע על כישלון מח"ש בחקירה והקלות בה ניתן להמית אזרח ערבי".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ