מבקר המדינה על אלי בין: "סלל דרכו תוך ניגוד עניינים"

מנכ"ל מד"א | פרופיל

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

אלי בין (46) משמש מנכ"ל מד"א זה ארבע שנים. בין החל את דרכו במד"א בשנות ה-80 כנהג אמבולנס בתחנת עפולה, ובהמשך מונה לאחראי מתנדבים בתחנה. לאחר מכן, השתלב בארגון העובדים של מד"א - תחילה כחבר ומאוחר יותר כראש הוועד המאגד את 1,500 עובדי הארגון.

בפברואר 2006 פרסם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, דו"ח ביקורת חמור על מינויים במגן דוד אדום. מינויו של בין, שהיה חבר מרכז הליכוד בזמן שהגיש את מועמדותו לתפקיד מנכ"ל מד"א, זכה לפרק נפרד במסמך המבקר.

תחילה, קבע המבקר שהוועד הפועל של מד"א קבע בדרישות תפקיד המנכ"ל כישורים נמוכים מאלו הקבועים בחוק החברות הממשלתיות ואיפשר להמיר תואר אקדמאי בשמונה שנות ניסיון בתפקיד ניהולי. כמו כן, בעוד שבמכרז הקודם לתפקיד המנכ"ל, נדרשה "ידיעת השפות עברית ואנגלית על בוריין", קבע הוועד הפועל שיש לדרוש רק "ידיעת שפה זרה, ידע באנגלית יתרון".

"שינוי החלטות הוועד הפועל בנוגע להליך בחירת המנכ"ל סלל את הדרך לבחירתו של בין לתפקיד, אף שפעל תוך ניגוד עניינים ואף כי העובדה שהיה חסר השכלה מספקת ובעל זיקה פוליטית לא עמדה לבחינה של הוועדה לבדיקת מינויים", כתב אז לינדנשטראוס.

בין היתר מצא המבקר, שבין השתתף באופן פעיל בדיון שבו התקבלו החלטות הנוגעות להגדרת דרישות המשרה ולהליך הבחירה של המנכ"ל, וכי השתתף אף בקביעת הרכב ועדת המכרזים שלפני חבריה התייצב ימים ספורים לאחר מכן, כמועמד. עוד נמצא בביקורת, שבין לא הצהיר כמתחייב מתקנון מד"א על היותו בניגוד עניינים וכי הוא היה מודע לכך שבדרך פעולתו הוא מעורב בהתוויית הדרך למינויו כמנכ"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ