כתב אישום נגד רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט, בפרשות ראשונטורס, מרכז ההשקעות ומעטפות הכסף

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד רה"מ לשעבר ומנהלת לשכתו שולה זקן, בשלוש הפרשיות. לפי האישום, ניצלו השניים את מעמדו ואת תפקידיו הציבוריים להפקת טובות הנאה כספיות; יועץ התקשורת של אולמרט: הוא יוכיח חפותו בבית המשפט

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

כתב אישום הוגש אחר הצהריים (ראשון) לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, ומנהלת לשכתו, שולה זקן, בפרשיות ראשונטורס, מעטפות המזומנים (טלנסקי) ומרכז ההשקעות. כתב האישום הוגש לאחר שבמהלך השנה האחרונה נמסרו הודעות לפרקליטיו של אולמרט לפיהן היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שוקל להגיש כתב אישום בשלוש הפרשיות. הודעה דומה נמסרה גם לפרקליטיה של זקן. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לקבוע כי המשפט בעניינו של אולמרט יישמע בפני אותו הרכב ששמע את עדותו של מוריס טלנסקי.

כל פרשיות אולמרט

בכתב האישום נטען כי במהלך השנים 2002 עד 2006, במהלך הקדנציה השנייה של אולמרט כראש העיר ירושלים, ניצלו השניים את מעמדו ואת תפקידיו הציבוריים לפעילות שיטתית ומתמשכת להפקת טובות הנאה כספיות לאולמרט בדרכים שונות וממקורות שונים. ביחס לפרשת ראשונטורס, נכתב כי השניים הנהיגו שיטה של מרמה שהצמיחה טובות הנאה כספיות באמצעות מיצגי שווא ובאמצעות תיעוד כוזב שהציגה עבורם סוכנות ראשונטורס שטיפלה בכרטיסי הטיסה של אולמרט.

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, מסר בתגובה להגשת כתב האישום כי "לאחר שהורידו ראש ממשלה מכהן, ברור כי ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה אין, ולא היתה מעולם, שום אופציה אחרת מלבד הגשת כתב האישום נגד אולמרט".

"בית המשפט, לעומת זאת", מסר דן, "נקי משיקולים זרים אלו, ולכן אולמרט משוכנע כי בבית המשפט יוכל אחת ולתמיד להוכיח את חפותו. חשוב לזכור, כי גם פרשות כרמיה ובנק לאומי החלו בכותרות ענק, נמשכו שנים, ולבסוף הן הסתיימו בלא כלום. גם סופן של פרשיות אלו יהיה זהה".

בסוף יולי הודיעה היחידה הארצית לחקירות הונאה, כי גיבשה תשתית ראייתית שתאפשר את העמדתם לדין של אולמרט, יועצו עובד יחזקאל ומנכ"ל משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה בתקופתו של אולמרט, רענן דינור. מממצאי חקירת המשטרה בפרשה עולה, ש-260 חברי מרכז ופעילי ליכוד, המקורבים לאולמרט, קיבלו מינויים פוליטיים, או זכו להטבות פסולות מצד אולמרט ואנשי לשכתו, בעת שכיהן כשר התמ"ת.

במהלך החודש שעבר הוגש כתב אישום ראשון בפרשיית "ראשונטורס" נגד מי ששימשה כמתאמת קשרי החוץ של אולמרט, רייצ'ל ריסבי-רז. זאת, לאחר שהוחלט בפרקליטות שלא לקבל את הטיעונים שהציגה בשימוע שנערך לה. עם זאת, לקראת סוף יולי החליט מזוז לסגור את תיק החקירה נגד ראש הממשלה לשעבר בפרשת רכישת הבית ברחוב כרמיה. זאת, מחוסר ראיות מספיקות.

בעקבות ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ריסבי-רז, הודיעו פרקליטיו של אולמרט כי הוא אינו מתכוון להתייצב לשימוע בפרקליטות בפרשת "ראשונטורס". לטענת עורכי הדין, הגשת כתב האישום נגד מתאמת הנסיעות מוכיחה כי הפרקליטות כבר החליטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה לשעבר, ועל כן קיום השימוע במטרה לשכנעה אחרת הינו חסר תועלת.

"קריאה לכל חורצי הדין והלשון"

בשעת לילה מאוחרת פירסמו עורכי דינו של אולמרט את תגובתם לאישומים המיוחסים לו. "כתב האישום הוכיח לנו עד כמה היתה נכונה החלטתנו שלא להתייצב לשימוע בפני היועץ המשפטי ופרקליט המדינה", כתבו, "אנו קוראים לכל חורצי הדין והלשון לזכור שלמר אולמרט עומדת חזקת החפות - וזו, תעמוד לו גם בסוף המשפט".

עורכי הדין אלי זהר, יהודה וינשטיין, נבות תל צור ורועי בלכר מסרו: "קיבלנו לידינו בצער, אך לא בהפתעה, את כתב האישום נגד ראש הממשלה לשעבר, מר אהוד אולמרט, ואנו נערכים לקרב על חפותו ועל שמו הטוב". לדבריהם, "בכתב האישום נערמו פרטים שאינם רלוונטיים כלל, תוך ייחוס משמעות פלילית לפעולות, גם כאשר אין כל ראיה לקיום עבירה כלשהי".

לדבריהם, "אנו שמים את מבטחנו בבית המשפט וסומכים על שיקול הדעת הנקי מכל רבב של הרכב השופטים, יהא אשר יהא, שיבחן את הדברים לגופם ולו מסורה ההכרעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ