מני מזוז סגר את תיק החקירה נגד ישראל כץ בפרשת המינויים הפוליטיים במשרד החקלאות

מני מזוז הודיע על סגירת התיק נגד ישראל כץ בגין החשדות בנוגע למינויים פוליטיים ולמעורבות בפעולות פסולות אחרות במשרד החקלאות

הארץ
תומר זרחין
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
תומר זרחין
שירות ""

היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז הודיע היום (רביעי) על סגירת תיק החקירה נגד שר התחבורה ישראל כץ בגין החשדות שנחקרו בנוגע למינויים פוליטיים ולמעורבות בפעולות פסולות אחרות במשרד החקלאות ובגופים הקשורים עמו.

עם זאת, הודיע מזוז, נמצא כי קיימת תשתית ראייתית לכאורה נגד מעורבים אחרים בפרשות שנחקרו, ובהתאם לכך נשלחו להם הודעות כי נשקלת הגשת כתב אישום נגדם והם הוזמנו לפרט את טענותיהם.

בעקבות דו"ח מבקר המדינה ממאי 2005, שכלל ממצאים שהעלו חשדות למעורבותם של שר החקלאות דאז, ישראל כץ, ושל גורמים נוספים במינויים פוליטיים ובפעולות פסולות אחרות במשרד החקלאות ובגופים הקשורים עמו - הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית בפרשה זו.

לאחר חקירה ממושכת שערכה היחידה הארצית לחקירות הונאה, העבירה המשטרה לפרקליטות מחוז מרכז את חומר החקירה שנאסף בצירוף סיכום חקירה, ומשם, הועבר התיק להכרעת היועץ המשפטי לממשלה.

מזוז קיים מספר דיונים בפרשה זו, בהם נבחנו שאלות שונות שעלו בפרשה וחומר החקירה הרלבנטי. בסיומם של דיונים אלה החליט, כאמור, היועץ המשפטי לממשלה, על דעת פרקליט המדינה, לקבל את המלצת פרקליטת מחוז מרכז, לפיה יש לסגור את התיק נגד השר כץ, מחוסר ראיות מספיקות, וזאת לאחר שלא נמצאה בחומר הראיות תשתית ראייתית שיש בה כדי לבסס "אפשרות סבירה להרשעה" לשם העמדתו לדין של השר כץ.

עם זאת, נמצאה בחומר הראיות קיימת תשתית ראייתית לכאורה נגד מעורבים אחרים בפרשות שנחקרו, בהם מיכאל אילון, ששימש בתקופה הרלבנטית כיועצו הבכיר של כץ ומנכ"ל מועצת הצמחים, ונגד מרדכי הלפרין, מנהל מועצת הלול בתקופה הרלבנטית לביצוע עבירות שונות, במספר פרשיות (שברובן המכריע לא היה כץ מעורב). בהתאם לכך, נשלחו הודעות לאילון ולהלפרין על ידי פרקליטות מחוז מרכז, כי נשקלת הגשת כתב אישום נגדם והם הוזמנו לפרט את טענותיהם.

עיקרי החשדות שנחקרו נגד כץ - שיוצג על ידי משרדו של עו"ד יעקב וינרוט - עסקו בחשד למעורבותו, באמצעות אילון, במינוי עובדים עונתיים בעלי זיקה פוליטית ברשות לפיקוח חקלאי, במינוי של מקורביו לשני תפקידים בכירים במועצת החלב, תוך דחיקת רגליהם של מי שכיהנו בתפקידים אלה קודם לכן, במעורבות בביצוע סקר פוליטי בקרב חברי מרכז הליכוד על ידי עובדים במועצת הלול שנערך בהנחיית הלפרין, ובמעורבות במינוי בעלת זיקה פוליטית כעוזרת של הלפרין, במעורבות בהשפעה על עובד המשרד לוותר על זכייתו במכרז כדי לאפשר את מינויו של המתמודד שזכה במקום השני וכן חשדות למעורבותו בפעולות של הסתרת מידע מהוועדה לבדיקת מינויים שלפי חוק החברות הממשלתיות בקשר עם הליכי אישור מינויו של אילון כמנכ"ל מועצת הצמחים.

בנוגע למינויים במועצת החלב - בניגוד לפרשות האחרות, בהן לא נמצאה תשתית ראייתית מספקת למעורבותו של כץ, נמצא בחומר הראיות תשתית ראייתית להוכחת מעורבותו של כץ בניסיון למנות את אלי ג'ורנו לתפקיד מתאם מכסות החלב ובמינויו של חיים צור כיו"ר מועצת החלב. גם קיומה של זיקה פוליטית מובהקת של ג'ורנו וצור לכץ, כחברי מרכז ליכוד שתמכו בו ערב בחירתו, אינה מוטלת בספק.

הקושי שהתעורר בפרשה זו, לדעת מזוז, אינו בביסוס ראייתי של עצם המעורבות במינויים, אלא באשר לשיקולים שהנחו את כץ בפעולותיו אלה ובאשר למשמעות המשפטית-נורמטיבית של מעורבות זו - האם במינויים אלו, כשלעצמם, בנסיבות אלה יש כדי לבסס עבירה פלילית של מרמה והפרת אמונים. עוד נמסר שבחינה יסודית של חומר הראיות מעלה כי לא ניתן להשיב תשובה נחרצת לשאלה, האם אמנם שיקולי מדיניות הם אלה שהנחו את השר כץ במינויים של ג'ורנו וצור במועצת החלב, או שמא היו אלה אך שיקולים פוליטיים וכי ככל הנראה היו כאן גם מאלה וגם מאלה.

יחד עם זה קבע מזוז שאין ספק כי התנהלותו של השר כץ, בתפקידו כשר החקלאות וכממונה על המועצות החקלאיות והגופים הקשורים במשרד החקלאות, במסגרת הפרשות שנחקרו בתיק, כללה גם פעולות לא ראויות ולא תקינות - במעשה ובמחדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ