חיים לוינסון
חיים לוינסון

בית המשפט השלום בירושלים גזר הבוקר (רביעי) חודש מאסר בפועל על פעיל השמאל הקיצוני, עזרא נאווי, שהורשע בתקיפת שוטרים בדרום הר חברון בשנת 2007. בנוסף, נגזרו עליו חצי שנת מאסר על תנאי למשך שלוש שנים, קנס בסך 750 שקלים, ופיצוי בסך 500 שקלים שישלם לכל אחד מהשוטרים.

בחודשים האחרונים התנהל מסע בינלאומי של נגד שליחתו של נאווי לכלא. בין היתר עמדו לצדו הבלשן נועם חומסקי והסופרת נעמי קליין. המשנה ליועצת המשפטית לשעבר, יהודית קרפ, אף העידה לטובת נאווי במשפט.

כל זה לא הרשים את השופטת אילתה זיסקינד, שקבעה כי נאווי חרג ממגבלות המותר. "אידיאולוגיה היא אידיאולוגיה אבל המשפט הוא לא על אידיאולוגיה. התנהגות פרועה מימין ומשמאל לא תיתכן, גם כשיש מטרה נעלה לעזור לחלש. אם לא יהיה סדר, לא תהיה דמוקרטיה. לנאווי יש רקע של עבירות של איומים והפרעה לשוטר, אך הנאשם חוזר ומבצע עבירות דומות ומחבל בעבודת השוטרים".

מחוץ לאולם התאספו תומכיו של נאווי שעודדו אותו ומתחו ביקורת על גזר הדין. מאיה וינד, אחת מתומכיו, אמרה כי השופטת רוצה לשתק את פעילותו של נאווי, שלוש שנים לא לעבור עבירה של התקהלות אסורה, הוא לא יוכל לעמוד בזה. נאווי עצמו אמר כי כבר שנים שבית המשפט מכשיר את הכיבוש. הם מנסים בכל מחיר לסרס אותי, אבל העונש לא מפחיד אותי".

מארגון זכויות האדם ביש"ע נמסר בתגובה כי "חודש מאסר בפועל לעבריין האלים עזרא נאווי הוא לעג לרש, הוא מדגיש את הסלקטיוויות של צוות אכיפת החוק ביש"ע שמאפשרת לנאווי להשתולל בשטח, לפגוע במתיישבים וברכושם ונזכרת לאכוף את החוק רק כשהוא פוגע בשוטרים. מנגד, כלפי המתיישבים יש אכיפת יתר וצווי הרחקה. את נאווי ודומיו יש להרחיק מיו"ש מיד".

ח"כ דב חנין (חד"ש) הגיב גם הוא למאסר באומרו כי "כאשר פעיל זכויות אדם שמתנגד להריסת בתים נכנס לכלא ואנשי מג"ב אלימים אינם מועמדים לדין זה סימן שמערכת המשפט שלנו מצויה במשבר עמוק. זה מחייב חשבון נפש אמיתי של החברה הישראלית ושל כל מי שדואג לשלטוון החוק והצדק במדינה".

קרפ ונאווי: עבור הפרקליטה לשעבר, דין שמאלנים שונה ממתנחלים

עזרא נאווי: השרברב שיצא צדיק

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ