ארקדי גאידמק נידון ל-6 שנות מאסר בצרפת

איש העסקים הישראלי-רוסי ועוד 40 אישי ציבור צרפתים הואשמו בסחר לא חוקי בנשק עם אנגולה בשנות ה-90

מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

בית המשפט בצרפת גזר היום (שלישי) עונש של שש שנות מאסר על איש העסקים הישראלי-רוסי-צרפתי, ארקדי גאידמק.

גאידמק, יחד עם עוד 40 נאשמים הכוללים שרים, פקידים בכירים ואישי ציבור ידועים בצרפת, עמד לדין על סחר בלתי חוקי בנשק בשנות ה-90'. בהקראת העונש ביקר השופט הצרפתי את גאידמק, והאשים אותו שפעל תחת מסווה של "כבוד" לשם השלמת עסקאות הנשק.

במסגרת המשפט, קיבל שר הפנים לשעבר, שארל פסקווה, שלוש שנות מאסר וקנס של מיליון אירו. שותפו של גאידמק, פייר פלקון, נידון גם הוא לשש שנים. לעומת זאת, בנו של הנשיא לשעבר פרנסואה מיטראן, ז'אן כריסטוף מיטראן, זוכה מאשמה של סחר בנשק.

באותה תקופה גאידמק ושותפו פייר פלקון - השניים הם החשודים המרכזיים בפרשה - קיבלו את הזיכיון לייצג בצרפת את החברה הסלובקית OSOS-ZTS. באמצעותה הם מכרו נשק רוסי לממשלה באנגולה, בה התחוללה אז מלחמת אזרחים. שווי העסקה הסתכם ב-791 מיליון דולר, והוא כלל 420 טנקים, 12 מסוקים, ספינות מלחמה ומאות אלפי פגזים ומוקשים. הם גם הואשמו במעורבות בעסקאות נשק נוספות בסדר גודל קטן יותר באפריקה.

התביעה במשפט, שנפתח לפני כשנה, דרשה עונש מאסר של שש שנים וקנס של חמישה מיליון יורו על גאידמק ופלקון. להערכת מומחים משפטיים, גזר הדין ישפיע במידה רבה על החלטתו של גאידמק אם לחזור לישראל, לאחר שהוא עזב אותה לפני עשרה חודשים וחי מאז בביתו במוסקוה.

כעת, לאחר שהוטל עליו עונש מאסר, ספק רב אם הוא ישוב לישראל, משום שבין ישראל לצרפת יש אמנת הסגרה וסיכוייו להיות מוסגר יהיו גדולים. ישראל לא הסגירה עד כה את גאידמק, למרות צו המעצר הבינלאומי שהוצא נגדו על ידי ממשלת צרפת, משום שהעבירות שבהן הוא הואשם - ביניהן סחר בלתי חוקי בנשק, עבירות מס והשגת דבר מה במרמה - לא היו באותה תקופה עבירות בנות-הסגרה. ואולם לפני כמה שנים שינתה ישראל את החוק וכיום סחר בלתי חוקי בנשק נחשב גם לעבירה פלילית בישראל. לעומת זאת, אם יוטל עליו קנס כספי, הוא עשוי לשלם אותו ולחזור לישראל, שבה ממתין לו משפט באשמת הלבנת הון.

גאידמק ופלקון הכחישו את החשדות נגדם וטענו כי לא עברו שום עבירות, משום שעסקאות הנשק לא בוצעו בתחומה של צרפת והן נעשו מול ממשלה חוקית.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ