חיים לוינסון
חיים לוינסון

בית המשפט העליון שב ומתח היום (רביעי) ביקורת נוקבת על אוזלת ידה של המדינה בטיפול בבנייה בלתי חוקית בשטחים. בדיון שנערך בבית המשפט בעתירת תנועת יש דין להרוס תשעה בתים שנבנו בהתנחלות עפרה בניגוד לחוק, התייחסו השופטות להתעלמות המדינה מהפרת החוקים בהתנחלויות.

ארגון יש דין ותנועת בצלם עתרו לבית המשפט בטענה כי תשעה בתים בהתנחלות עפרה בנויים על קרקע פלסטינית פרטית, ועל כן יש לממש את צו ההריסה שהמדינה הוציאה לו. המדינה טענה בדיון כי שר הביטחון, אהוד ברק, הוא שהחליט שלא לממש את צו ההריסה. "אנחנו לא אומרים שזה חוקי", טען נציג המדינה עו"ד גלעד שירמן, "אלו בתים שנמצאים בישוב וותיק, קשה להצביע על הבדל בינם לבתים אחרים ביישוב". על כך ענתה השופטת אילה פרוק'ציה: "יש הבדל בין בתים מלפני 30 שנה לבתים מלפני שנה".

יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות, איתן ברושי, אמר בדיון כי "עפרה היא המאחז הגדול ביותר ביהודה ושומרון", בהתייחסו לכך שכל היישוב בנוי למעשה ללא תוכנית בנייה מאושרת כדין. ברושי הוסיף כי הנהגת היישוב בעפרה התחייבה שתשעת הבתים המדוברים יהיו הסוף להפרות הבנייה בעפרה. "בית המשפט עוסק בסוגייה ובית המשפט לא עיוור למציאות של תהליך מדיני", אמר ברושי, "שר הביטחון משקיע בזה ימים ולילות. זו תקופה עם רגישות ויש לגלות הבנה ללוחות זמנים. לא צריך להתעלם מהמציאות".

נציג העותרים, עו"ד מיכאל ספרד, אמר כי "דווקא בעפרה כדאי שיראו ויראו שלא בונים ולא בונים בלי רשות". נציגי הישוב ונציגי התושבים טענו כי בידם מסמכים המעידים על רכישת הקרקע, ועל כן אם יש טענה על הבעלות, צריכים לדון בה בבית משפט שלום, ככל סכסוך קרקעות. בייניש ענתה לטענות אלו כי "הקניות האלה לא חוקיות".

בתום הדיון הודיעו השופטים כי יעדכנו בקרוב את הצדדים בהחלטתם. עד עתה בג"ץ לא נתן הוראה להרוס בתים לא חוקיים בשטחים, אבל לאור הדיון היום, נדמה לכל המשתתפים שהרגע הזה קרוב מתמיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ