לילי גלילי
לילי גלילי

בניגוד לפרסומים שהתלוו לרצח משפחת אושרנקו על ידי דמיאן קרליק, ובניגוד לאווירה הציבורית שהתלוותה אליו, העולים מחבר המדינות לא העלו את שיעור הפשיעה בישראל. מנתונים רשמיים שהגיעו לידי "הארץ", ממחקר שעשתה מחלקת מחקר וסטטיסטיקה של המשטרה, עולה כי שיעור העבריינים באוכלוסיית העולים מבריה"מ לשעבר קטן מ-2%, בעוד שיעור העבריינים באוכלוסייה הוותיקה עומד על מעט יותר מ-2%.

הפרופורציה נשמרת גם כאשר בוחנים את מספר העבירות. חלקם של העולים מחבר המדינות בסך העבירות בישראל ב-2007 קטן מחלקם באוכלוסייה. מסך 143 אלף התיקים הפליליים שנפתחו ב-2007, כ-21 אלף - כ-15% - הם של עולים מחבר המדינות. שיעורם של עולים אלה באוכלוסייה הכללית מוערך ב-16%. חלקם של העולים קטן במיוחד בעבירות הריגה, רצח וניסיון לרצח. יש לציין כי הנתונים והחישובים משתנים מעט לפי האופן שבו מגדירים גופים שונים מי נחשב עולה.

המשטרה עושה פילוחים מסוג זה - המתבססים על מוצא, עדה וותק - בחשאיות גדולה, והם אינם זוכים לפרסום, מסיבות חברתיות של תקינות פוליטית. הנתונים המתפרסמים כאן מתייחסים לשנת 2007, שבה ירד ב-3% מספר התיקים של העולים החדשים, בהשוואה לשנה שקדמה לה.

העבירות המרכזיות שבגללן נפתחו תיקים נגד עולים הן: עבירות סדר ציבורי - 31%; עבירות רכוש - 24%; עבירות נגד הגוף - 20%; עבירות מוסר וסמים - 19%. בעבירות המוגדרות במשטרה כ"חיי אדם" - הריגה, רצח וניסיון רצח - חלקם של העולים הוא כ-7%.

קרוב לוודאי שריבוי הקטטות שבהן מעורבים עולים, בעיקר נוער, מעצים את הדימוי האלים של העולים מחבר המדינות. עם זאת, קריאות גזעניות ותגובות כמו הדרישה שנשמעה באחרונה, לשינוי חוק השבות בעקבות רצח משפחת אושרנקו, עולות בכל עת שדוברי רוסית עולים לכותרות בהקשר למעשים אלימים. קריאות כאלה נתפסות אצל העולים כעלבון קולקטיבי עמוק. על פי תפישתם, הן מעידות על חוסר קבלה של הקהילה ועיוות תרומתם למדינה אל מול מיעוט התופעות השליליות.

עם זאת, יש המודים בקיומה של בעיה, שאינה נובעת מעלייה בהיקף הפשע, כפי שמוכיחים המספרים, אלא מאופיו. "אי אפשר להאשים את כל הרוסים, אבל גם אי אפשר להסתיר את המציאות תחת מעטה של תקינות פוליטית", אומרת ד"ר אילנה גומל, מרצה לספרות אנגלית באוניברסיטת תל אביב, ומחברת הספר "אתם ואנחנו", העוסק במורכבות היחסים בין העולים לחברה הוותיקה בישראל. גומל עצמה לישראל ב-1980. לדבריה, "רצח משפחת אושרנקו היה רצח רוסי. יש הבדלים בין תרבויות של פשע. מאחורי רוצח האכזרי הזה יש מסורת פשיעה אכזרית במיוחד, אפילו בלי סיבה. עם זאת, התגובה לרצח אינה פרופורציונלית בעיניה. "כשזה מגיע לרוסים, הרוסיות הופכת לסיבה, דווקא כי היחס אלינו מורכב מהערכה ומזרות בו זמנית, ממש כמו היחס ליהודים בגולה. אנחנו היהודים של ישראל", היא אומרת.

יש המייחסים את אכזריות הפשע הרוסי לאופי השלטון הסובייטי, שהפגין זלזול בערך חיי האדם. בשיחות שלא לציטוט אומרים סוציולוגים רוסים, שהעלייה הזאת לא הביאה לגידול במדדי הפשיעה בישראל, אך כן הביאה עמה סוג אחר של פשע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ