היועץ המשפטי המיועד, עו"ד יהודה וינשטיין, ניסיון עשיר בפלילים, היכרות קרובה עם נאשמים

עו"ד יהודה וינשטיין, בן 65, הוא המועמד שעליו המליץ השר נאמן לתפקיד היועמ"ש. כנדוניה הוא מביא עמו הבנה במשפט פלילי, אבל גם מערכת ענפה של קשרים ומעורבויות בתיקים שנוהלו ומנוהלים נגד פוליטיקאים בכירים ואנשי עסקים. כשיובאו לפניו תיקי אולמרט, ליברמן, רשות המסים ועוד, הוא יהיה בבעיה

תומר זרחין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין
יהודה וינשטיין - פרקליט צמרת

אחרי שבוע של ספקולציות, הודיע אתמול שר המשפטים יעקב נאמן כי ימליץ לממשלה למנות לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה הבא את עו"ד יהודה וינשטיין. וינשטיין, בן 65, מבכירי הפרקליטים הפליליים המתמחים בעבירות צווארון לבן, נחשב לפרקליט מוערך, שגויס פעם אחר פעם לחלץ שורת נבחרי ציבור מחקירות פליליות או מכתבי אישום.

אחרי שהוועדה לאיתור היועץ הודיעה לפני שבוע על כשלונה במשימה, התבקש נאמן להמליץ לממשלה על מועמד אחד מתוך ארבעת המועמדים שזכו לרוב של שלושה מתוך חמשת חברי הוועדה: עורכי הדין וינשטיין וצבי אגמון, הפרופ' דפנה ברק-ארז ופרופ' ידידיה שטרן. וינשטיין ושטרן היו המועמדים העדיפים עליו.

ביום שלישי חשף "הארץ" כי נאמן לא דיווח לממשלה כי במשך שנים יצא עם שטרן לחופשות סקי משותפות, בקבוצה סגורה. באותו בוקר פרסמה לשכת נאמן כי שטרן הודיע לנאמן על הסרת מועמדותו, בנימוק שלא יוכל למלא את התפקיד במתכונתו הנוכחית, המחייבת גם ידע במשפט פלילי.

נאמן מיהר להודיע על בחירתו של וינשטיין, כך שבישיבת הממשלה ביום ראשון בעוד שבוע, תוכל הממשלה לאשר את המינוי. מבחינת נאמן, גם אם וינשטיין אינו המועמד שבו היה בוחר לו ניתנה לו הזכות לעשות זאת באופן חופשי, הוא הראוי ביותר מבין שלושת המועמדים שנשארו. אתמול פרסמה לשכתו של נאמן הודעה כי וינשטיין הוא "המועמד המתאים ביותר לעת הזו, בה יש צורך ממשי לחזק את שלטון החוק ומערכת האכיפה ולהילחם בפשיעה".

מלחמה בשחיתות - אם אינה מדומה

עמדותיו של וינשטיין ביחס לשחיתות שלטונית ברורות, ובהזדמנויות שונות בעבר הוא התבטא כי "צריך להכות בשחיתות האמיתות גם בחרב, גם ברומח וגם בכידון". יחד עם זאת, הוא טען שיש להתמקד בשחיתות ממש ולא במעשים שוליים שאין בהם שחיתות - בפשיעה אמיתית ולא בפשיעה מדומה. הוא מייצג גישה ביקורתית יותר וסלקטיבית בהעמדת אישי ציבור לדין.

על שולחנו של וינשטיין נערמו עם השנים תיקים של בכירים בפוליטיקה ובכלכלה הישראלית. חלק מהתיקים עדיין נידונים, אחרים כבר סגורים ביחס ללקוח או ללקוחות אותם ייצג, אולם עדיין מתנהלים ביחס לבעלי דין אחרים.

כסנגור, נחשף וינשטיין למידע רחב שהובא בפניו מנקודת מבטם של לקוחותיו. מידע מסווג זה נוגע ללקוחותיו שלו, אבל גם לגורמים אחרים שנוגעים בתיק, כולל לבעלי דין. כחלק מניהול התיקים, הוא ניהל אסטרטגיות משותפות עם פרקליטיהם של נאשמים אחרים. הוא ניהל שיחות עם אנשי הפרקליטות.

כל המידע הזה, ביחס לכל אחת מהפרשיות, ילווה אותו בתפקידו החדש. בתיקי השחיתות השלטונית או בתיקים הכלכליים הגדולים, היועץ המשפטי מעורב באופן הדוק: בחקירת המשטרה, לפני הגשת כתב אישום כשהתיק מצוי בפרקליטות, בדרך ניהול התיק ובהחלטות כמו אם להגיע להסדר טיעון ובאילו תנאים או אם לערער על פסקי דין. בקרוב הוא יצטרך למסור רשימה מפורטת של תיקים מהם יסיר ידיו מטיפול ישיר או עקיף בהם. להלן כמה מהבולטים שבהם.

תיק ליברמן - היכרות מהצד השני

תיק ליברמן הוא התיק הפלילי הראשון ובעל המשמעות הכבדה ביותר שיידרש לו וינשטיין, אם מינויו יאושר. ליברמן נחשד שקיבל מיליוני דולרים כשוחד מאנשי עסקים ובהם מרטין שלאף ומיכאל צ'רנוי, דרך חשבונות פיקטיביים בחו"ל. ליברמן חשוד בהקמת שרשרת חברות קש ופתיחת חשבונות בנק פיקטיביים שאפשרו לגלגל לכיסו יותר מ-10 מיליון שקל.

מזוז כבר הודיע בעבר, שאת ההחלטה הסופית בתיק ליברמן יקבל מחליפו. בפרקליטות עובדים בשבועות האחרונים נגד השעון במטרה לאפשר למזוז לפחות להודיע כי הוא שוקל להעמיד לדין את ליברמן בכפוף לשימוע, או לסגור את התיק נגדו. בהנחה שמזוז יחליט להעמיד את ליברמן לדין בכפוף לשימוע, לסנגורים יידרשו חודשים ארוכים כדי ללמוד את חומר החקירה לפני שיתייצבו לשימוע, אם בכלל יהיו מעוניינים בו. באופן טבעי, היועץ המשפטי לממשלה אמור יהיה לשבת בראש השולחן ולהאזין לטיעוני פרקליטיו של ליברמן, ובין השאר על הקשרים המסועפים בין ליברמן לצ'רנוי.

צ'רנוי, מולטימיליונר, נחשב לדמות קרובה מאוד לשר ליברמן והשניים שומרים על קשר הדוק. ללא כל קשר לליברמן, לצ'רנוי מאבק משפטי מר בבריטניה ובישראל עם האוליגרך הרוסי אולג דריפסקה. צ'רנוי מנהל נגד דריפסקה באנגליה תביעה על חבילת מניות של החברה בשווי מיליארדי דולרים, ולאחרונה הגיש לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעה על הוצאת לשון הרע ונזיקין נגד קבוצת אנשים, בהם דריפסקה, שלטענתו אחראים לפרסום שלילי נגדו בישראל.

את דריפסקה מייצג עו"ד וינשטיין, יחד עם עו"ד איל רוזובסקי - שאגב כיהן כחבר בוועדת איתור היועץ המשפטי לממשלה (והציג לוועדה את הקשר ביניהם) והיה בין שלושת החברים שהביעו תמיכה במועמדותו של וינשטיין לתפקיד. לתגובתו של דריפסקה לתביעה פורסמה החודש ב"מוסף הארץ", בכתבתו של גידי וייץ, באמצעות עורכי הדין וינשטיין ורוזובסקי, ולפיה "המוניטין הרע שיצא לצ'רנוי הוא של הפושע מהדרגה החמורה ביותר. כשאדם כזה מבסס תביעה על ניסיון פגיעה בשמו הטוב, לא יכול הדבר אלא לעורר גיחוך".

האם וינשטיין, שלא מן הנמנע שנחשף כפרקליטו של דריפסקה למידע רחב על צ'רנוי וקשריו השונים, יוכל לשבת בקצה השולחן ולשקול את ענייני ליברמן וצ'רנוי?

עו"ד רוזובסקי אמר אתמול, כי לא נראה לו כי העובדה שווינשטיין מייצג את דריפסקה בתביעת צ'רנוי מונעת ממנו לעסוק בתיק ליברמן. "לא מדובר בתביעה שליברמן מעורב בה באופן אישי, ואין בין התביעה נגד דריפסקה וליברמן דבר. אבל אני בטוח שווינשטיין יחשוב על כך לעומק", אמר עו"ד רוזובסקי. וינשטיין לא יוכל לטפל בתיק רשות המסים, לאור העובדה שייצג בפרשה את אחד החשודים - איתן רוב, ששימש בעבר מנהל רשות המסים. וינשטיין הצליח להביא לסגירת תיק החקירה נגד רוב ולהיחלצותו מהפרשה. מבחינת הפרקליטות, מדובר באחת מפרשיות השחיתות החמורות בתוך גוף ציבורי, כששורת אישים בכירים, בראשם ג'קי מצא - מי שעמד בראש רשות המסים, עומד לדין באשמת קבלת שוחד. נאשמת נוספת היא מנהלת לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט ואחותו של אחד הנאשמים האחרים בפרשה, שולה זקן.

זה אינו הצומת היחיד בו הוא פוגש את שולה זקן. וינשטיין לא יוכל לטפל גם בתיקי אולמרט על ספיחיהם, ביחס למנהלת לשכתו שולה זקן ולרחל רז-ריסבי, כיוון שהשתתף בצוות ההגנה של אולמרט, המעורב בפרשיות שחיתות שלטונית. לווינשטיין מתח ביקורת קשה על התנהלות הפרקליטות בתיקי אולמרט, והוא סבור כי מלכתחילה סימנה הפרקליטות מטרה גבוהה, ולאחר שהביאה להדחת ראש ממשלה מכהן, התגלה כי האישומים פחותים בהרבה מאלה שכיוונו אליהם תחילה.

וינשטיין לא יוכל לקחת חלק בהחלטה הסופית אם להגיש כתב אישום נגד אולמרט בפרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים, הכפופה למשרד התמ"ת, שעדיין ממתינה להכרעת מזוז אם יגיש גם במסגרתה כתב אישום נגד אולמרט.

וינשטיין מכיר את עורך הדין יעקב וינרוט שנים, השניים שיתפו פעולה וייצגו יחד לקוחות. וינשטיין יידרש, אם כך, להדיר רגליו מטיפול בכל הנוגע בפרשה שבה נחשד וינרוט במתן שוחד לפקיד שומה בשם שוקי ויטה.

פרשה נוספת שבה מעורב וינשטיין היא הלבנת ההון בסניף בנק הפועלים ברחוב הירקון. בפרשה מסועפת זו, שבה מעורב גם ארקדי גאידמק, מייצג וינשטיין את קרין ללום, פקידה בכירה הנחשדת במעורבות בפרשה, שבה נטען כי הסניף הלבין כספים של תושבי חוץ שמקורם בעבירות פליליות.

מצעד לקוחות העבר

לקוח נוסף של וינשטיין הוא השופט לשעבר דן כהן, שנמלט לפרו. וינשטיין ייאלץ למשוך את ידיו מטיפול בכל הנוגע לשורת עבירות שביצע כהן, על פי כתב האישום, בעת ששימש דירקטור בחברת החשמל, ובהן לקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה וכן מרמה והפרת אמונים בשלושה מקרים שבהם שילשל לכיסו סך של כ-2.8 מיליון דולר ויותר ממיליון אירו.

וינשטיין ייצג שורת אנשי ציבור בפרשות שונות, ביניהם את ראש הממשלה בנימין נתניהו בפרשת הקבלן אבנר עמדי ואת נשיא המדינה לשעבר, עזר ויצמן, שיוצג על ידו בפרשת אדוארד סרוסי. גם בכירי ש"ס העדיפו את שירותיו של וינשטיין במרוצת השנים. כך ייצג את יו"ר ש"ס לשעבר אריה דרעי בפרשת בר-און-חברון, את ח"כ יאיר לוי שהורשע בזיוף וגניבה ואת ח"כ יאיר פרץ בפרשת התואר הכוזב. ללא קשר לתחום הפלילי, וינשטיין שימש פרקליטו של ח"כ שאול מופז (קדימה) סביב המחלוקת על תקינות הפריימריז לראשות התנועה.

וינשטיין בחר להגיב בעזרת מקורביו. אחד מהם אמר אתמול כי שכווינשטיין ייכנס לתפקידו הוא יבדוק אם יש קצה קצהו של ניגוד אינטרסים בכל אחד מהנושאים שעל הפרק. לדבריו, "במקומות שיהיה אפס קצהו של ניגוד עניינים, הוא יקים חומות סיניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ