לילי גלילי
הארץ
שירות ""
לילי גלילי
הארץ
שירות ""

סוכנות הידיעות האוקראינית דיווחה אתמול (שני) על מעצרו של אזרח ישראלי בגרמניה, בחשד לביצוע שורה של חיסולים באזור קרים שבאוקראינה בשלהי שנות התשעים. על פי הדיווח, במשטרת קרים ציינו כי החשוד, ויקטור פשנקו, נעצר בזכות שיתוף פעולה בין כוחות המשטרה בישראל, באוקראינה ובגרמניה.

פשנקו, בן 34, הגיע לישראל ב-2001, בניסיון להימלט מאחריות פלילית על העבירות שביצע, נכתב בכלי התקשורת המקומיים באוקראינה. בהמשך שינה את שמו מספר פעמים, בין היתר לדניאל מאיר ולדניאל ברדסקי. פשנקו נמצא כעת במעצר בגרמניה, שם הוא ממתין להסגרתו לאוקראינה.

האתר הישראלי לדוברי רוסית "איזרוס" דיווח עוד כי החשוד, שהיה ידוע בכינויו "הקירח", ניסה במשך שנתיים להגיע לצמרת הכנסת הישראלית; הוא ניהל מגעים עם שורה של פוליטיקאים, להם הציע את שירותיו, כיועץ לענייני הנעשה ב"רחוב הרוסי". לאחר הבחירות, ניסה ללא הצלחה להתקבל למשרת עוזר פרלמנטרי.

פשנקו הוא דמות מוכרת למדי בחוגי הפוליטיקה של דוברי הרוסית בישראל. את עיקר הקשרים טיפח עם אנשי ישראל ביתנו וקדימה. לדברי דוד איידלמן, יועץ פוליטי ודובר קדימה לשעבר שפגש בעבר את פשנקו, "הוא נראה לי קצת מוזר, חמקמק, מסוג הרוסים העבריינים הטיפוסיים. זה התבטא בשפת הגוף שלו, בסגנון הדיבור שלו. עם זאת, בוודאי שלא העלינו בדעתנו שהוא רוצח". דבר אחד עורר בכל זאת את חשדו של איידלמן. באירועים גדולים היה פשנקו דואג להיעלם מכל צילום בתירוצים שונים.

ב-2006 ניסה פשנקו לחדור לקדימה דרך המטה הרוסי של המפלגה. פשנקו הביא סטודנטים לישיבת מטה העולים שבו התקבל בכבוד גדול. מדי פעם היה מזמין פעילים ונבחרים לאירועים פוליטיים ואירועי תרבות ואף הציע לסדר עסקים ברוסיה ובאוקראינה. בהזדמנות אחרת הגיע פשנקו לקבלת פנים שערך נשיא המדינה, שמעון פרס לנשיא אוקראינה, ויקטור יושצ'נקו. עד ראייה סיפר כי הוא ישב לצד השגריר האוקראיני בישראל. "הוא היה בן בית בשגרירות, עזר לההנפיק את הוויזות", נזכר אחד הפעילים, "אבל אף אחד לא תיאר לעצמו שפעיל מפלגה זוטר, ישב בלשכה בזמן ביקור מדיני".

בניסיונו האחרון להשתלב במערכת הפוליטית בישראל, הציע פשנקו תשלום לפעילי קדימה וישראל ביתנו, בתמורה לכך שימצאו לו עבודה כעוזר פרלמנטרי של אחד מחברי הכנסת. פשנקו הבהיר להם, כי הוא אינו זקוק לכסף, אלא למעמד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ