העסקים של ירדנה עובדיה: יצוא נשק לרודן באפריקה

העסקים של ירדנה עובדיה: יצוא נשק לרודן אפריקאי

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

אשת העסקים הישראלית ירדנה עובדיה, שפעילותה השנויה במחלוקת בתחומי הבריאות והבנייה בגיניאה המשוונית סוקרה שלשום בהרחבה בתוכנית "עובדה" בערוץ 2, פעילה גם בתחום היצוא הביטחוני למדינה זו, אחת הרודנויות הידועות ביותר לשמצה ביבשת. בשנים האחרונות תיווכה עובדיה בעסקאות נשק בשווי יותר ממאה מיליון דולר.

עובדיה, ילידת דימונה, פועלת זה כמה שנים בגיניאה המשוונית, שעל אף רווחיה הגדולים מהפקת נפט נותרה אחת הנחשלות במערב אפריקה. היא התיידדה עם הנשיא, תיאודור אוביאנג, שעלה לשלטון ב-1979 בהפיכה עקובה מדם.

מאז, הורה הנשיא אוביאנג לעצור ולהרוג אלפי בני אדם שחשד כי הם מתנגדים לשלטונו. הוא נחשב אחד השליטים העריצים והמושחתים ביותר באפריקה, ומשתמש בנשק שקנה לביצור משטרו ולהגנה על מתקני הנפט.

מקורות ביטחוניים אישרו אתמול בפני "הארץ", שעובדיה תיווכה בשנים האחרונות בכמה עסקאות נשק גדולות. האחת היא אספקת ספינות סיור, ספינת טילים ומבדוק שבנו ושנבנים בעבור גיניאה המשוונית על ידי מספנות ישראל והתעשייה הצבאית, בשווי כמאה מיליון דולר. כמו כן היתה עובדיה מעורבת בעסקה שבה סיפקה חברת "אירונאוטיקס" מיבנה כלי רכב לתצפית לצבא גיניאה המשוונית, בשווי כעשרה מיליון דולר. יצוא הנשק מישראל לגיניאה המשוונית נעשה לפי היתרים של משרד הביטחון.

עובדיה סירבה להגיב אתמול לדברים, אך הדגישה כי במעשיה היא מסייעת לפרנסת מאות משפחות בישראל. מספנות ישראל וחברת "אירונאוטיקס" סירבו להגיב.

בשנים האחרונות, כמעט כל עסקה אזרחית או ביטחונית שמבצעות חברות ישראליות בגיניאה המשוונית נעשית בתיווכה של עובדיה. בעבר היא היתה מעורבת בעסקאות לאספקת משוריינים ונשק בין המדינה לאנשי העסקים הישראלים תת-אלוף בדימוס שלמה איליה (הבעלים של חברת "טריפן") ובועז בדיחי שפועל מדרום אפריקה. העסקאות כללו גם מתן הכשרה למשמר הנשיאות של הנשיא אוביאנג. איליה הכחיש בעבר את המידע וטען שלעסקאות היה אופי אזרחי. בדיחי לא ענה לפניית "הארץ" בנושא.

גם התעשייה הצבאית היתה מעורבת במגעים להכשרת משמר הנשיא, קרוב לוודאי בתיווך עובדיה.

לישראל יחסים דיפלומטיים עם גיניאה המשוונית, ושגרירה בקמרון הגיש בשבוע שעבר את כתב האמנתו לאוביאנג כשגריר לא תושב. אבל משרד החוץ בירושלים מסרב לאפשר לנשיא לבקר בישראל, בשל האופי הרודני של משטרו ועברו המפוקפק. בעבר, ניסתה עובדיה להפוך את החלטת משרד החוץ ולארגן לאוביאנג ביקור שבו יפגוש את ראש הממשלה, אך המשרד מתמיד בסירובו.

משרד החוץ מסר אתמול, ש"ביקור נשיא גיניאה המשוונית אינו עומד על הפרק". עובדיה אמרה בהקשר זה, ש"ישראל עושה (לנשיא) עוול גדול. בין שתי המדינות יש יחסים טובים. הנשיא אוהב את ישראל, אך ישראל אינה מחזירה לו אהבה. נשיא צרפת ניקולא סרקוזי נפגש אתו וגם שרת החוץ האמריקאית קונדוליזה רייס".

לפני כמה שנים הקפיאו רשויות החוק בארה"ב חשבון בנק שמחזיק אוביאנג בוואשינגטון, ובו כ-700 מיליון דולר, משום שחשדו שמדובר בכספים שהתקבלו כשוחד, על רקע היות גיניאה המשוונית מפיקת נפט מרכזית.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ