ביהמ"ש בי-ם: נועם פדרמן יוכל להישאר בחווה; אהוד ברק: נערער לעליון

המחוזי בי-ם קבע כי צו הסגירה לחוות פדרמן אינו חל על נועם פדרמן ובני משפחתו. השופט: הפינוי היה "לא סביר"; ברק: נערער לעליון

הארץ
שירות ""
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ
שירות ""

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע היום (רביעי) כי צו הסגירה לחוות פדרמן ליד קריית ארבע אינו חל על נועם פדרמן ובני משפחתו. השופט ביקר את הפינוי, ואמר שהמדינה הפרה אמנות בינלאומיות, וכי הפינוי היה "לא מידתי ולא סביר".

בהחלטתו, כתב השופט משה דרורי כי "לא ברור לו מדוע היה צריך 100 שוטרים כדי לפנות אדם משטח צבאי סגור שנסגר עשרה חודשים קודם לכן ללא כל התרעה מוקדמת, ללא כל ניסיון הידברות וללא כל בדיקה מה טענותיו של הצד שכנגד".

דרורי הוסיף כי "אין המשיב (פדרמן) חשוד בביצוע פיגועי טרור כלפי יישובים ישראליים, שזו אחת ממטרות הצו, ולבטח אין סגירת השטח נועדה לחול על המשיב, שכן בהקדמה לצו נאמר כי מטרה נוספת שלו היא למנוע 'חדירת מחבלים', ואין לעלות על הדעת כי המשיב נמנה על קטגוריה זו. לפיכך, היה צריך לאפשר למשיב להימצא באותו שטח סגור כדי להגן על הישובים הישראליים מפני פיגועי טרור ולמנוע חדירת מחבלים, ולא לגרשו מן השטח הסגור".

לדבריו, "בקשת המדינה לוקה באפליה חמורה. לא קיבלתי כל הסבר מדוע בחרה המדינה לפנות אדם בעל משפחה הכוללת אשה ותשעה ילדים קטנים בשעה 1:30 בלילה. לא ברור לי כיצד מתיישב הדבר עם חובת המדינה להגן על ילדים על פי אמנות בינלאומיות שמדינת ישראל חתומה עליהן?"

לפני כחודש, פינו כוחות צה"ל, משטרה ומג"ב את חוות פדרמן. בתגובה לפינוי, הופעלה בקרב היישוב היהודי מדיניות "תג מחיר", שפירושה פגיעה ברכוש צה"לי ופלשתינאי. עשרות פעילי ימין הגיעו למאחז והחלו להתעמת עם כוחות הביטחון באזור. הם השליכו אבנים על חיילי צה"ל ולעבר בתי ערבים סמוכים. בנוסף, חובלו כלי רכב של המשטרה וצה"ל.

כתוצאה מההתפרעות, נפגעו קל שני שוטרים של משמר הגבול מאבנים שהושלכו לעברם. בנוסף, יותר משמונים מכוניות ניזוקו, שמשותיהם נופצו וצמיגיהם נוקבו. בבית העלמין הערבי הסמוך שפכו פעילי הימין צבעים על המצבות, והחלו לנתץ חלק מהקברים במתחם.

במהלך ההתפרעות, נרשמו מספר התבטאויות חריפות של פעיל הימין שמואל בן ישי נגד כוחות הביטחון. בן ישי ופעילים נוספים קראו לבצע "פיגוע נקם" בשל הפינוי. "אנחנו מייחלים שיינגפו בפני אויביהם, שכולם יהיו גלעד שליט, שכולם ייהרגו וכולם יישחטו כי זה מה שמגיע להם", אמר בן ישי.

בג"ץ דחה ההסכמה על העתקת מגרון

בעקבות ההחלטה, הורה שר הביטחון, אהוד ברק, לגורמים המשפטיים במשרדו לערער לבית המשפט העליון.

ח"כ אריה אלדד אמר בתגובה כי הצדק יצא לאור. לדבריו, "אוי ואבוי למדינה אם שר הביטחון ינסה ספין כזה גם בבית השלום בחברון".

בהכנת הידיעה השתתף עמוס הראל

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ