טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

כשחייל של משפחת אלפרון פוגש חייל של משפחת אברג'יל. בכלא

כשמובא חייל של משפחת אברג'יל לבית המשפט, יש לשמור שלא יפגוש בדרך חייל של משפחת אלפרון. משפחות מולנר ואברג'יל אסורות באגפים שונים ומשפחת קראג'ה מוחזקת בקומה נפרדת. כיצד מתמודד השב"ס עם כוורת העולם התחתון שמתארחת אצלו? משקיע בתיאום ולוגיסטיקה. הרבה תיאום ולוגיסטיקה

תגובות

בשני תאים מבודדים בקומה השלישית של בית המעצר המחוזי תל אביב (אבו כביר) משוכנים עמיר מולנר ושבעה מאנשי ארגון הפשע שלו, שנעצרו לפני שלושה שבועות במהלך ישיבת חירום שערכו ברמת עמידר. השבוע, באחת הפעמים בהן יצא מולנר לפגוש את פרקליטו, עורך הדין מוטי כץ, בחדר עורכי הדין הזעיר שבקומה הראשונה, נפגש מבטו בזה של מפקד בית המעצר, סגן גונדר חיים מורד. השניים מכרים ותיקים. מורד היה קצין בילוש ומבצעים במחוז תל אביב עד לפני שנתיים, וטיפס לדרגת סגן ניצב במקביל למעלליהם של יעדים משטרתיים ידועים כמו מולנר, אלפרון ורוזנשטיין. מולנר ניצל את ההזדמנות לברכת שלום מנומסת ובתוך כך ביקש לקבל טלוויזיה לחדרו. מורד הסביר לו שטלוויזיה הוא יקבל רק אחרי שיוגש נגדו כתב אישום.

אחרי ההסבר, אומר מורד, "הוא עשה כבוד והמשיך לדרכו. דווקא הכנופייתיים יודעים לכבד. הם מבינים שאם יפרו את כללי המשמעת הם יחטפו סנקציה כואבת".

סביר להניח שמולנר כבר קיבל טלוויזיה, שצורפה לכתב האישום שהוגש נגדו ביום רביעי, אבל הוא רק אחד מתוך 500 מנהיגי וחברי ארגוני פשיעה שנכלאו בחודשים האחרונים ויצרו מציאות חדשה בשירות בתי הסוהר (ראו מסגרת). עצור שמגיע לבית מעצר כיום, עובר הליך קליטה פרטני ממוחשב, שכולל מפגש עם רופא, קצין משמרת וקצין מודיעין. אם הוא מזוהה עם ארגון פשיעה, הוא מקבל יחס מחמיר יותר, הן בקבלה והן במהלך השהייה.

באבו כביר מתארחים כיום עוד שני ארגונים מלבד זה של מולנר. בצד השני של הקומה השלישית כלואים כ-20 "חיילים" מארגון הפשע של יצחק אברג'יל. אתם גם הנאשמים ברצח מרגריטה לאוטין, רונן בן עדי ושמעון סבח. האברג'ילים מופרדים מהמולנרים למרות שלא ידוע על סכסוך ביניהם. בקומה הרביעית שוהים כ-20 מבני משפחת קראג'ה, שנעצרו לאחרונה עקב פעילות של סוכן סמוי.

"יש בני משפחות שלא נכנסים למתקנים מסוימים", אומר מורד. "כשהמולנרים והאברג'לים נמצאים באבו כביר, אף אחד ממשפחת אלפרון לא ייכנס לכאן. המדיניות הזו מוכיחה את עצמה. בשנתיים מאז ששב"ס החליף את המשטרה באחריות על בתי המעצר, לא היתה באבו כביר דקירה אחת".

הרואין ושקשוקה

עבריין לשעבר, שהתבקש להתייחס למציאות החדשה, התקשה להאמין. "עדי תביעה היו נדקרים בראשים ובפנים, בכל פינה", הוא תיאר את אבו כביר של שנות השמונים והתשעים. "בנאדם שעשה טעות עם אנשים לא היה יורד לחדר האוכל והאויבים שלו היו צועקים לו שיירד לחצר. אנשים היו מתאמים עדויות בין האגפים בצעקות מחרישות אוזניים. האגפים והחדרים הורכבו על פי החלטות של העצורים. אף אחד לא התייחס לסוהרים - שוטרים שבדרך כלל היו מבוגרים ולא חכמים במיוחד. חלקם היו מושחתים, שהביאו מבחוץ אוכל ומצרכי מזון שהוחבאו בהם סמים".

אנשים מתל כביר ומיפו נהגו לזרוק מהכביש שבחוץ לאנשיהם בתוך החצר פנימה כדורי טניס עמוסי סמים, חלפו שנים עד שהמשטרה פרסה רשת ענקית וסגרה את החצר. סתם עצורים היו מחכים בקוצר רוח לפתיחת חדר האוכל, אבל גנגסטרים כמו עמוס מסיקה, גד פלום (שץ), שמעיה אנג'ל, והאחים אלפרון, היו פורשים שמיכה באמצע החצר ועושים חאפלות לעיני השוטרים, מעשנים ומסניפים הרואין. בשנים ההן בית המעצר היה תחנת סמים אחת גדולה, בין החדרים היו מעבירים קוק פרסי ושטרות כסף באמצעות מערכת מסועפת של חבלים מאולתרים שהשתלשלו מהחלונות.

אגף 7 בכלא באר שבע התפרסם כשדודו אלהרר וחנן יובל קיימו בו פרויקט מוסיקלי בכיכובו של האסיר שושי עם הלהיט "פסוליה". באותו הזמן, מספר אסיר לשעבר משם, "סירי חמין ומוצרי מזון מהמטבח של בית הסוהר היו עוברים לאגפים דרך הגגות. בתאים היינו מבשלים עם פתילים מאולתרים, מנייר טואלט או בדים ספוגים במרגרינה, שקשוקות וטוסטים".

חברת הסעות

25 אלף אסירים שוהים היום בבתי הכלא ובמתקני המעצר, מהם 9,000 ביטחוניים ו-14 אלף פליליים. לפי נתוני שב"ס, בשלוש השנים האחרונות גדל מספר הסוהרים מ-3,000 ל-8,000. "יחידת נחשון שמופקדת על ניוד אסירים גדלה מ-180 ל-860 לוחמים", אומר ראש חטיבת הביטחון בשב"ס, תת גונדר מיקי חלפון. "מדובר בקווי היסעים שכוללים שני ביקורים יומיים לפחות בכל תחנת משטרה ו-24 בתי משפט. ארגוני הפשע מסומנים אצלנו עד רמת החיילים, ולגביהם יש נוהלי ליווי מיוחדים, עם מסלולי נסיעה משתנים ובשני צוותים. כ-1,500 כלואים מנוידים מדי יום, ואף אחד לא נפגע. למעשה, מבחינת השמירה על חייהם, בית הסוהר הוא המקום הכי בטוח לעבריינים".

ועדיין, עד התביעה יוני אלזם, הורעל לפני שלוש שנים בתאו יממה לפני שהיה אמור להעיד במשפט רצח שמזוהה עם ארגון אברג'יל.

"המקרה עדיין נתון בחקירה, אבל פקודת המזון והציוד לאסיר שונתה לחלוטין. במסגרת הרשות להגנת עדים, נקים אגפים מיוחדים להחזקתם ברמה גבוהה ביותר", אומר חלפון.

השמירה על חיי עדים ואסירים מחייבת מעקב מדוקדק, במיוחד כשמדובר באסירים הקשורים לארגוני פשיעה. "רק אבו כביר מוציא כל יום 80 עצורים", אומר מורד, "ולגבי כל אחד נבדקות השאלות מי הוא, לאן הוא נוסע, מה הקשרים שלו, את מי הוא עשוי לפגוש בפוסטה, בתא המעצר בבית המשפט, על ספסל הנאשמים ובאולם המשפטים".

דובר שב"ס, גונדר משנה ירון זמיר, אומר כי לשם כך הוקם לפני כשנתיים מוקד זימונים ארצי המשותף למשטרה ולשב"ס. כל זימון של אסיר מהמשטרה או בתי המשפט נשלח למוקד הזימונים, והוא הגורם היחיד שמפעיל את יחידת נחשון המניידת אסירים. לכל אסיר יש קובץ בו מצוינים פרטיו האישיים כולל השתייכות ארגונית. לגבי אסירים המשויכים לארגוני פשיעה יש הנחיות מדויקות את מי צריך להרחיק ממי. בכל פעם שאסיר יוצא ממתקן מעצר, התיק האישי מצוי בידי מלוויו מיחידת נחשון ועליהם מוטלת האחריות להרחיקו בכל עת מאסירים ממשפחות וארגונים עוינים.

זמיר אומר ש"בכל הקשור לארגוני פשיעה, המגמה היום היא לבנות 'כספות' - אגפים מבוטנים עם תאים לשניים ולוחות מתכת בקירות". לדבריו, "בתוך מספר שנים יהיה בית סוהר משוכלל, מבוצר ומבוטן, למשפחות פשע בלבד".

האח הגדול

במהלך שנת 2009 תושלם מערכת זיהוי ביומטרי של כל אסיר (באמצעות תווי פנים וטביעת אצבע). גם מערכת הטלפוניה של האסירים תופעל על ידי זיהוי ביומטרי, במטרה להתגבר על התופעה של ניהול ארגוני פשיעה באמצעות הטלפון מתוך הכלא. המערכת תתריע בפני מקבל השיחה שאסיר מתקשר אליו מהכלא, ומערך ההאזנות ישודרג. כבר היום מוצבות בכל חצר ומסדרון מצלמות במעגל סגור שמחוברות גם למטה הביטחון הארצי בנציבות שב"ס. "יושב קצין בנציבות ברמלה ויכול להסתכל בכל זמן נתון מה קורה במסדרון האגף שבו יושב אסי אבוטבול בכלא באר שבע", אמר הדובר.

מי שלא אוהבים את היוזמות החדשות הם עורכי הדין הפליליים, שבשנים האחרונות השתנה היחס אליהם. אחרי שנתפסו עורכי דין בהעברת סמים, טלפונים, כסף ופריטים אחרים לאסירים, כל הסניגורים עוברים חיפוש על גופם בכניסה. נאסר עליהם להיכנס עם תיקים והמפגשים עם הלקוחות נעשים לעיניו של זקיף, או מבעד לקיר זכוכית. "אפילו כרטיסי ביקור לא נותנים להכניס יותר", אמרה השבוע עורכת הדין מרב גרינברג ממשרדה של רויטל סוויד, המייצגת את משפחת אבוטבול.

"כשאני מבקר אסירי הפרדה מציבים לי תנאים קשים ביותר", אומר עו"ד שחר חצרוני, שמייצג לקוחות המזוהים עם ארגוני פשיעה, בהם אלו של אברג'יל ומולנר, וגם את הנאשמים ברצח מרגריטה לאוטין. "בהתחלה מייבשים אותי בשער, אחר כך באגף המיוחד, שם מחכים שקצין יביא את העצור, וכשמביאים אותם הם אזוקים ידיים ורגליים, ובמהלך השיחה רק ברגליים. השיחה עצמה מתבצעת דרך קיר זכוכית באמצעות אפרכסת והעברת מסמכים נעשית רק באישור הזקיף. חוץ מלהתלונן על הזמן האבוד, היחס הנוקשה והריח הלא נעים, אין הרבה לומר".

עו"ד אבי חימי, שייצג את אסי אבוטבול, שלום דומרני, האחים אוחנה ועוד בכירים מכל ארגוני הפשיעה, חושב שהיחס הנוקשה מחטיא את המטרה: "האגפים המבוטנים מתחת לאדמה מעוררים קלסטרופוביה. זה לא רק שהם בהפרדה, גם כמות האנשים שהם באים אתם במגע היא מינימלית. הם לא מקבלים פעילות חינוך, מצמצמים את פגישותיהם עם עובדים סוציאליים ורבנים, חופשותיהם נשללות, השימוש בטלפון מוגבל, כל השיחות מואזנות והם נמנעים משיחות אינטימיות ופרטיות, ויש מלא מצלמות.

"אלה תנאים בלתי אנושיים שפוגעים פגיעה בלתי מידתית בזכויות של כל אדם. יש לזה משמעויות קשות מאוד, לבודד אנשים באכזריות כזו. בסופו של יום, חבית החומר נפץ הזו תתפוצץ בפנים של כולנו. לצערי, שב"ס לומד מהאמריקאים את הדברים הרעים. אני מציע להם לאמץ את המודל האירופי. באמריקה יש למעלה משני מיליון אסירים, האם שם הביטחון הציבורי רב יותר? ממש לא. הביטחון הציבורי באירופה גבוה יותר".

ביום שלישי בערב, 12 שעות לפני שחבורת מולנר הובלה לבית המשפט, פשטו על הקומה השלישית והרביעית באבו כביר כמה עשרות לוחמים של יחידת דרור וערכו מבצע חיפוש מיוחד. היחידה, שנחשבת לחוד החנית של שב"ס, מתמחה בלחימה בפשיעה בתוך מתקני הכליאה. לדברי גורם משפטי המצוי בעניינים, "לא מן הנמנע שבסיום החיפוש הם ישאירו בחדר מיקרופונים סמויים, ואולי גם כמה מצלמות נסתרות, שילמדו את המשטרה הכל על הדינמיקה הקבוצתית בכנופיית רמת עמידר הצעירה".


שבץ נא רוני ודוד הררי תחנת משטרה בחבל לכיש

ניסים אלפרון תחנת משטרה גוש דן

דרור אלפרון בית מעצר פתח תקוה

עמיר מולנר בית מעצר מחוזי תל אביב (אבו כביר)

מאיר ואיציק אברג'יל בהפרדה בכלא איילון

אסי אבוטבול בהפרדה בכלא אשל (באר שבע)

פרנסואה אבוטבול (הג'ינג'י) בית מעצר ניצן

זאב רוזנשטיין חדר קטן עם חמישה אסירים בכלא איילון

יעקב וגולן קקון בהפרדה בכלא גלבוע

חמולת עיאט-חרירי מפוזרים (שיטה, אשל, כרמל)

חמולת קראג'ה בית מעצר מחוזי תל אביב (אבו כביר)

רפי אוחנה אגף רגיל בית מעצר ניצןבית המעצר אבו-כביר, השבוע. לכל אחד מ-80 העצירים שיוצאים ממנו ביום, מתוכנן מסע מדוקדקתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
tm_tools.isArticleType(article) : true