מחקר בתי המשפט: ערבים מופלים לרעה בענישה

מחקר שסקר את השנים 1996 עד 2005 מגלה: משהגיעו נאשמים ערבים לבית המשפט, יש להם סיכוי גבוה יותר מאשר ליהודים להיות מורשעים. כאשר הם מורשעים, יש להם סיכוי גבוה יותר מיהודים שיוטל עליהם עונש חמור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפערים בהטלת עונשים בבתי המשפט בישראל, על נאשמים יהודים וערבים, נחשפים עתה במחקר ראשון בסוגו, שהוזמן על ידי הנהלת בתי המשפט. לפי המחקר, ערבים ישראלים נשלחים למאסר בתכיפות גדולה יותר מיהודים שהורשעו בעבירות זהות, ולתקופות מאסר ארוכות יותר.

לפי המחקר, 48.3% מהערבים שהורשעו בעבירות אלימות, רכוש, סמים, פציעה ונשק, נדונו לעונשי מאסר בפועל, לעומת 33.6% בקרב מורשעים יהודים. על יהודים הוטלו בממוצע תשעה חודשי מאסר וחצי, בעוד שעל הערבים הוטלו 14 חודשי מאסר.

בסיכום הדו"ח כתבו החוקרים כי הממצא העיקרי והבולט ביותר הוא שיש במערכת המשפט נטייה להחמיר עם נאשמים ערבים: משהגיעו לדיון משפטי, יש להם סיכוי גבוה יותר להיות מורשעים, וכאשר הם מורשעים, יש סיכוי גבוה יותר שיוטל עליהם עונש חמור, ומוטלים עליהם יותר צירופי עונשים.

המחקר, שנעשה לבקשת הנהלת בתי המשפט ולשכת עורכי הדין, בדק את הקשר בין המוצא הלאומי לבין ההחמרה בענישה בבבית משפט בעבירות אלימות, פציעה, רכוש, סמים ונשק. את המחקר יוצא הדופן עשו הפרופסורים גיורא רהב, אפי יער ויורם רבין. הם עדכנו את הנהלת בתי המשפט בדו"ח ראשוני פנימי על ממצאיהם.

ייחודו של המחקר הוא בראש ובראשונה בכך, שהנהלת בתי המשפט השתתפה בהזמנתו ובמימונו, וגם בכך שהוא בא לבדוק טענות שהעלו עורכי דין, ששופטים מחמירים עם עבריינים ערבים יותר מאשר עם עבריינים היהודים.

במחקר נבדקו 1,500 תיקים פליליים בעבירות אלימות, רכוש, סמים, פציעה ונשק, שנדונו בשישה בתי משפט שלום ובשלושה בתי משפט מחוזיים, בשנים 1996 עד 2005. בשמונה מתוך תשע ההשוואות שנעשו במחקר - לפי שיעור הטלות הקנס על המורשעים במשפט וגובהו; שיעור הטלות מאסר בפועל או על תנאי ואורך המאסר - התגלה הבדל בין שתי הקבוצות, לרעת הערבים.

הממצא הדרמטי ביותר נוגע לפער בין המורשעים היהודים לערבים בהטלת עונשי המאסר בפועל. הפער גדל עוד יותר כשתיקי האלימות בודדו משאר התיקים שנבדקו. בעבירות אלימות בלבד, 63.5% ממורשעים הערבים נשלחו לכלא, לעומת 43.7% מהמורשעים היהודים.

פער מסוים נמצא גם בשיעור עונשי מאסר על תנאי שהוטלו על יהודים וערבים, במגוון התיקים. על יהודים הוטלו עונשי מאסר על תנאי ב-71.2% מהתיקים, ועל הערבים ב-78.7% מהתיקים. בכשליש מהתיקים לא נמצאו פערים בענישה בשיעור הקנס שהוטל על היהודים ועל ערבים. גם בגובה הקנס הממוצע שהוטל על יהודים וערבים לא נמצאו פערים, והוא עמד על כ-4,500 שקלים.

החוקרים ציינו כי הנטייה להחמיר בעונשים עם ערבים כמעט אינה קיימת בהטלת קנסות, היא מועטה במאסר על תנאי, ובולטת רק בהטלת עונשי מאסר. החוקרים מציינים בדו"ח שיש גורמים רבים העשויים להסביר ולהצדיק פערים בענישה, בלי שיהיה בכך אי צדק מסוג כלשהו. למשל, נסיבות מקלות או מחמירות, עבר פלילי, מינו של העבריין ומאפייניו.

מהנהלת בתי המשפט נמסר, בתגובה לדברים, כי "מדובר בדו"ח שאינו סופי, ושעדיין לא התקיים דיון בעניינו. כשתסתיים כתיבת הדו"ח הזה ויוצגו מסקנותיו להנהלת בתי המשפט, היא תידרש לעניין".

עו"ד ברק לייזר, יועץ למנהל בתי המשפט, הוסיף כי זה דו"ח ביניים, שעדיין לא הוצג באופן רשמי להנהלת בתי המשפט. לייזר הוסיף כי בהיבטים שונים, הדו"ח מפיג חששות ביחס לפרמטרים מסוימים. "רק כשייצא הדו"ח נוכל לשקול אילו צעדים תנקוט המערכת, ככל שיידרשו".

בתגובה לדברים אומר חבר הכנסת, אחמד טיבי כי "אפלייה לרעה של ערבים בבתי המשפט היא היא ההוכחה לכך שהגזענות חילחלה לכל רבדי החברה הישראלית זה מכבר.השופטים, מתברר נגועים בדעות קדומות, הטייה פוליטית וגזרי דין על רקע לאומי - דבר שמטיל צל כבד על מערכת בתי המשפט בישראל והעדר עקרון הצדק שהוא עקרון בסיס בהכרעת דין. מן הדין ששופטים ייחשפו יותר לתרבות הערבית, ומצוקות המיעוט הערבי באמצעות קורסים מיוחדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ