הרצח שהטיל אימה על אליטת הרבנים

מותו האלים של הבבא אלעזר אבוחצירא עשוי לשנות את היחסים בין הרבנים לחסידיהם

יאיר אטינגר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

הרצח שאירע ביום חמישי שעבר בבאר שבע הינו, מעבר לאסון הפרטי ולזעזוע בקרב ציבור גדול, מעשה חסר תקדים. אם אכן נכונים החשדות, ואשר דהאן קטל את הרב אלעזר אבוחצירא, "בבא אלעזר", בגלל מפח נפש שנגרם מעצה שקיבל ממנו, הרי השתנו היחסים שבין רבנים לצאן מרעיתם. לרבנים לא היו סיבות לחשוש שהם מסתכנים בנפשם בעודם באים במגע עם הקהל הרחב. נראה שמדובר באירוע חד-פעמי וקיצוני, והמשטרה בודקת רקע פסיכיאטרי, אך האם ייתכן שהמקרה קשור למציאות שהתפתחה לאורך שנים סביב חצרות רבניות הממזגות מיסטיקה עם שררה, כסף גדול עם מצוקות אנושיות?

האליטה הרבנית מוכת תדהמה ואינה יודעת כיצד להתמודד עם הרצח. דוגמה לכך היא התבטאות מפי האדמו"ר מגור, באוזני מקורביו, כי הוא עשוי להפסיק להיפגש עם חסידים ביחידות. גבאי של הרב חיים קנייבסקי, שהמונים מתדפקים על דלת ביתו בבני ברק מדי יום, גילה ל"הארץ" כי "מאז הרצח אני חש שאני צריך לשמור על הגב של הרב ושל עצמי", ואילו הרב יצחק בצרי, בנו של המקובל הרב דוד בצרי, דיבר על אפשרות "לשכור מאבטחים".

קיבל הבטחה רפואית

כבר קרה בעבר שיהודים מאמינים שבאו להתייעץ עם רבנים בנוגע למצוקה אנושית, חשו תסכול. למעשה, טענות כאלה לא היו זרות גם לרב אלעזר אבוחצירא. ב-2009, המשטרה לכדה והגישה כתב אישום נגד גבר בן 47 חמוש בסכין שבא לביתו של הרב באחת השבתות, ואיים לרצוח אותו. האיש, שנעצר בידי חסידי הרב לאחר שדלק אחריו, חש תסכול בגלל הבטחה רפואית שקיבל, שלא התקיימה.

באותה שנה פרקליטות מחוז קינג בברוקלין, ניו יורק, פתחה בחקירה נגד הרב אבוחצירא, שמעולם לא הושלמה, בחשד שהונה עשרות יהודים שפנו אליו בשעתם הקשה. בעקבות החקירה, נמנע הרב אבוחצירא מלנסוע לארה"ב, מחשש שייעצר. החקירה התמקדה בטענות שהוא דרש מהחסידים כסף מזומן, ובתמורה הבטיח כי הם או יקיריהם יחלימו ממחלות סופניות או יילדו ילדים. אחד המתלוננים, שטען כי נסחט, היה מנחם אלוביץ', איש עסקים חרדי מברוקלין, שנתן לרב המחאה על סך 100 אלף דולר תמורת הבטחה כי בתו תלד, חרף בעיה רפואית שסבלה ממנה. הבת מתה בגיל 24, בטרם ילדה.

לדברי האב, היא מתה לאחר ששמעה שהרב קילל אותה, עונש על כך שהאב סירב להמשיך להזרים לו כספים. עדותו של אלוביץ' לא היתה היחידה, וכולן חשפו דפוס דומה בהתנהלות הרב, לפחות עם חלק ממבקשי עצתו וברכתו.

הדפוס הזה כבר נחשף ב"הארץ" בסדרת כתבות ב-1997, ששפכו אור על הנעשה בחצרו של הרב. בכתבות נטען כי הרב ועוזריו שידלו את באי הבית - אלפים רבים מכל העולם - לתרום לו סכומי כסף גדולים. המאמינים תרמו ביד נדיבה, לא אחת מחשש שיוטלו עליהם קללות או נידויים.

סדרת הכתבות של יוסי בר-מוחא גם חשפה את חשבון הבנק הפרטי של הרב, שהיו בו אז 320 מיליון שקלים. כן נחשפו ההקלות שקיבל בתחום התכנון והבנייה, כמו אישור לבנות מנהרה תת-קרקעית מתחת לרחוב שבו התגורר, כדי שיוכל להגיע מביתו לבית המדרש שלו מבלי לראות אור יום.

בעקבות הכתבות, נפתחה חקירה שבסופה המליצה המשטרה להגיש כתב אישום נגד אבוחצירא על קבלת דבר במרמה, אלא שהפרקליטות דחתה את ההמלצה. במקביל, מס הכנסה הגיע להסדר עם הרב, שלפיו שילם למדינה 20 מיליון שקל, בתמורה למחיקת האישום נגדו על העלמת הכנסות.

הרב אבוחצירא היה מהמקובלים הבולטים, הבאבות שהמונים נוהים אחריהם, באותה ליגה עם דודו, הרב ברוך אבוחצירא, הרנטגן מנתיבות, והרב יאשיהו פינטו. הוא נכלל ברשימת עשירי ישראל של מגזין TheMarker. ברשימת 2011, נאמד הונו ב-80 מיליון דולר. הכסף בא מתרומות של אנשים שביקשו ברכה או עצה.

בית תמחוי בבית

בבא אלעזר חי בבית עצום בבאר שבע, על מגרש של 2.5 דונם, ובו חדרי אירוח ואולם ששימש בית תמחוי. מאות עניים מצאו אצלו ארוחה חמה מדי יום, חינם. מקורביו מודים כי היה עשיר מופלג, אבל מדגישים שהעניק את כולו לנזקקים. אישיות ציבורית, מבאי ביתו, אמר כי הוא "היה מסוג הרבנים שמנהלים לך את החיים. הוא היה אומר לך איך לקרוא לילד שנולד ולאיזה רופא ללכת. יש סוג של אנשים שזה עושה להם טוב".

בשבוע האחרון, כל צמרת המדינה חשה לבאר שבע במטרה לנחם את בני המשפחה: הנשיא שמעון פרס, שרים בכירים, בהם השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ, יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ורבנים ואדמו"רים. חלקם גם השתתפו בעצרת התעוררות מיוחדת שנערכה אתמול. ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הודעת אבל, והתקשר לאשת המנוח לנחמה. את בבא אלעזר העריצו המונים - עובדה שלא נעלמה מעיני הפוליטיקאים.

עצרת ההתעוררות אתמול באה בתום שבוע של אבל בציבור החרדי. המנהיג הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב שלח הודעת אבל, ואולם שניים ממקורביו פנו ל"הארץ" לבקש לתקן את הרושם. לדברי אחד מהם, הרב עו"ד דב הלברטל, "יש פה מקרה טרגי של רב שנרצח על ידי חרדי. כמובן שהרב (אלישיב) מביע סולידריות והשתתפות, אבל לא צריך לטשטש את ההבדלים. דווקא בימים האלה צריך להגיד שאין לך מתנגד יותר גדול מהרב אלישיב לסוג הרבנות הזה. כאחרון הרציונליסטים בין בעלי ההלכה, הרב אלישיב הוא הבלם הגדול של עולם המיסטיקה. יש פה מחיקה של הזהות האישית של האדם, ובפרט בני התורה. זו לא יהדות, זה פשוט עיוות השכל ועולם ההלכה. הרצח הוא הטריגר הנורא לזעוק את הזעקה 'זעקי יהדות אהובה'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ