היום יחלו בעליון הדיונים בערעורו של קצב

טיעונו המרכזי של הנשיא לשעבר: לכל היותר קיים עם א' ממשרד התיירות יחסי מין בהסכמה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הבוקר יחלו בבית המשפט העליון הדיונים בערעור אותו הגיש נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, על הרשעתו בשורת עבירות מין ועל העונש שנגזר עליו. השופטים - מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן - ישמעו את טענות הצדדים בימים גם בימים רביעי וחמישי השבוע, וייתכן במועדים נוספים בשבוע הבא.

קצב, שהורשע בביצוע שורת עבירות מין בכפופות לו, בהן שני מעשי אונס שביצע בא' ממשרד התיירות, נדון בבית המשפט המחוזי בתל אביב במארס השנה לשבע שנות מאסר בפועל. בטיעוניו הבולטים של הנשיא לשעבר בערעור: בית המשפט המחוזי התעלם מהאפשרות שעלתה מהראיות שהוצגו בהמשפט, לפיהן היו בין קצב לא' ממשרד התיירות יחסים בהסכמה או ניצול מרות, כזו שמהווה חריגה מיחסי עובד-מעביד, אך לא אונס. בחקירותיו במשטרה ובעדותו בבית המשפט כפר קצב באפשרות כי בינו לבין א' התקיימו יחסים שחרגו מיחסי עובד-מעביד והכחיש כל מגע מיני אתה.

בערעור אותו הגיש במאי חלק הנשיא לשעבר על הכרעת הדין המרשיעה של בית המשפט המחוזי בתל אביב. קצב טען כי בפסיקתו החד-משמעית התעלם בית המשפט כליל מן הספקות שעלו בתיק, בעיקר לגבי המתלוננת המרכזית א' ממשרד התיירות, ומהקשיים הראייתיים שהובילו לחילוקי דעות קשים בקרב בכירי הפרקליטות. קצב צפוי לטעון כי בית המשפט התעלם מראיות שהציג, המטילות לטענתו ספק בגרסת עדי התביעה.

"דברים קשים בלבנו על בית המשפט קמא, לא התקיים בו לדעתנו הציווי בצדק תשפוט את עמיתך", כתבו עורכי הדין בערעורו של קצב. "המערער נכנס ביום הראשון למשפט כשאות קין של אנס ועבריין מין סדרתי מוטבע על מצחו כאות קין".

"כך קיבל בית המשפט קמא את עמדתה הדמיונית של התביעה כי המערער הקים לו מעין ארכיון אימים שבו טמן את שרידי קורבנותיו, כמעין מרתף אימים של רוצח סדרתי הנוהג לשמר שרידי קורבנותיו, קצוות שיער, סיכת שיער, נעל בלה".

לטענת עורכי הדין, הצגתו של קצב כך "עולה בקנה אחד עם מגמה ברורה של התביעה לדמוניזציה של המערער", נכתב בערעור. "לא נעשה שקר בנפשנו אם לא נגיד כי קונן בלבנו ספק, ואנו שואלים עצמנו יום יום במהלך המשפט ובמהלך הסיכומים, האם בינינו ובין הרכב השופטים הנכבד שישב בערכאה הדיונית לא מפריד אוקיינוס של שנאה, דברי בלע שפשטו בכל אמצעי התקשורת וחלקם אף הגיעו לבית המשפט, זיהמו והכתימו את עדות המתלוננת והמשפט כולו".

לאחר הגשת הערעור, ולאחר שקיים דיון בנוכחות הצדדים, החליט שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, לעכב את כניסתו של קצב לכלא עד לאחר פסק הדין בערעור אותו הגיש הנשיא לשעבר. בהחלטה, שעוררה ביקורת במערכת המשפט, קבע דנציגר כי "לא ניתן לומר שסיכויי ערעורו של קצב הינם משוללי יסוד. זאת, מבלי לקבוע מסקנות בדבר". כפי שקבע הרכב השופטים בשבוע שעבר, הדיונים בערעור יתקיימו בדלתיים פתוחות, כאשר ייתכן שעל פי בקשת הצדדים או בית המשפט, בנושאים מסוימים ייסגרו הדלתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ