העליון החל לדון בערעורו של נשיא המדינה לשעבר משה קצב; פרקליטיו: ביהמ"ש היה צריך להתחשב באפשרות של מין בהסכמה

למרות שקצב הכחיש כי היו יחסי מין בהסכמה, פרקליטו פלדמן טען כי "הגרסה האלטרנטיווית לא חייבת לבוא מפיו של הנאשם"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

הבוקר החלו בבית המשפט העליון הדיונים בערעור אותו הגיש נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, על הרשעתו בשורת עבירות מין ועל העונש של שבע שנות מאסר שנגזר עליו. הדיון נפתח בדבריו של עורך דינו של קצב, אביגדור פלדמן, שטען כי כל הראיות מציגות מסכת עלילתית לפיה הקשר בין א' ממשרד התיירות לקצב תוכנן מראש והיה בהסכמה.

קצב בכניסתו לבית המשפט, הבוקר. תצלום: אמיל סלמן

בדבריו הבוקר טען פלדמן כי בית המשפט המחוזי היה צריך לקחת בחשבון אפשרויות אחרות מלבד אונס ביחסים בין קצב לא' ממשרד התיירות, בין השאר קיום יחסי מין בהסכמה. כל זאת למרות שקצב הכחיש כל קשר אינטימי בינו לבין א' ממשרד התיירות בעדותו במשטרה ובבית המשפט. השופט ג'ובראן שאל את פלדמן אם לא נכון שקצב יטען שהיו יחסים מהסוג הזה, כדי שניתן יהיה להתייחס לטענה החלופית. פלדמן השיב לשופט כי "הגרסה האלטרנטיווית לא חייבת לבוא מפיו של הנאשם".

פלדמן התייחס למקרה האינוס בבית המלון בירושלים וטען כי היו סתירות בעדותה של המתלוננת בנוגע לאופן שבו קצב פתח את דלת המלון. פלדמן ציין כי תחילה תיארה זאת כאילו פתח את הדלת עם מכנסיים וחולצה בחוץ, ובשלב העימות ביניהם טענה כי פתחה את הדלת ללא מכנסיים.

לדברי פלדמן כל ההתרחשות בחדר מעוררת תהיות ותמיהות קשות, לאור העובדה שכחודשיים קודם לכן לפי גרסתה של א' הוא אנס אותה בלשכתו בתל אביב. לדבריו, כל ההתרחשות הנוגעת לדרך כניסתה לחדר לדרך שבה התיישבה על המיטה ונשכבה עליה "לא עושה שכל, לא עושה הגיון". השופט ג'ובראן הגיב לטענותיו של פלדמן על הפגמים בעדות ואמר כי "אי אפשר לצפות ממתלוננת שתנהל יומן על מה שהנאשם עשה לה, במיוחד לא אחרי כמה שנים".

עורך הדין טען כי ממסכת האירועים כולה עולה תמונה אחת של יחסים בהסכמה ושל קשר מוקדם בין השניים של תכנון מוקדם כביטוי למערכת היחסים הקרובה ביניהם. ג'ובראן הקשה ושאל מדוע קצב שמר את מכתב השנה טובה שכתבה לו א' עאחרי מעשה האונס, פדלמן השיב "הוא שומר פתקים, ניירות טריוויאליים. מכתב אהבה שומרים".

השופטים - מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן - ישמעו את טענות הצדדים גם בימים רביעי וחמישי השבוע, וייתכן שגם במועדים נוספים בשבוע הבא.

קצב בצאתו מביתו בקרית מלאכי, הבוקר. תצלום: אילן אסייג

קצב טען בערעור כי בפסיקתו החד-משמעית התעלם בית המשפט כליל מן הספקות שעלו בתיק, בעיקר לגבי א' ממשרד התיירות, אך גם מהקשיים הראייתיים שהובילו לחילוקי דעות קשים בקרב בכירי הפרקליטות. קצב צפוי לטעון גם כי בית המשפט התעלם מראיות שהציג, המטילות לטענתו ספק בגרסת עדי התביעה.

"דברים קשים בלבנו על בית המשפט קמא, לא התקיים בו לדעתנו הציווי בצדק תשפוט את עמיתך", כתבו עורכי הדין בערעורו של קצב. "המערער נכנס ביום הראשון למשפט כשאות קין של אנס ועבריין מין סדרתי מוטבע על מצחו כאות קין". לאחר הגשת הערעור, ולאחר שקיים דיון בנוכחות הצדדים, החליט שופט בית המשפט העליון, יורם דנציגר, לעכב את כניסתו של קצב לכלא עד לאחר פסק הדין בערעור אותו הגיש הנשיא לשעבר. בהחלטה, שעוררה ביקורת במערכת המשפט, קבע דנציגר כי "לא ניתן לומר שסיכויי ערעורו של קצב הינם משוללי יסוד. זאת, מבלי לקבוע מסקנות בדבר". כפי שקבע הרכב השופטים בשבוע שעבר, הדיונים בערעור יתקיימו בדלתיים פתוחות, כאשר ייתכן שעל פי בקשת הצדדים או בית המשפט, בנושאים מסוימים ייסגרו הדלתות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ