התלונן נגד שוטר והותקף באקדח חשמלי

י' העיר לקצין משטרה שלטענתו הפעיל כוח בלתי סביר כלפי עובדים ממוצא אפריקאי והותקף באקדח הלם. "התחננתי שיפסיק את הסיוט הזה". במח"ש חוקרים את המקרה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

חמישה חודשים חלפו מהיום שבו הותקף י' באקדח טייזר משטרתי, אך הוא עדיין מתקשה להתאושש מהטראומה. ב-6 במארס בא י', בן 46, לפאב בעיר מגוריו פתח תקווה, בדיוק בעת ששוטרים מהתחנה בעיר חיפשו במקום שוהים בלתי חוקיים. לאחר שהבחין כי השוטרים תפסו כמה עובדים ממוצא אפריקאי תוך שימוש - כך על פי דעתו - בכוח לא סביר, פנה י' לאחד הקצינים, בדרגת פקד ואמר את שעל לבו.

לדבריו של י' - יוצא יחידה מובחרת ומנכ"ל בסטארט אפ בעברו - הקצין לא קיבל את הביקורת בהבנה, הורה לו להציג תעודה מזהה ולהמתין לו. לדבריו, כל שהוא דרש היה להפסיק את האלימות כלפי העובדים "מבלי שום אזהרה". "אותו שוטר שלף את אקדח הטייזר שלו וירה בי בבטן", סיפר י' ל"הארץ". "נפלתי מיד על הרצפה כמו בהתקף אפילפטי, הוא המשיך ולחץ על ההדק עוד שלוש או ארבע פעמים, אני איש גדול יחסית אבל אני לא מתבייש להגיד שפשוט צרחתי מכאבים והתחננתי שהוא יפסיק את הסיוט הזה".

אולם בכך לא תמה החוויה הלא נעימה, השוטרים אזקו את י' והובילו אותו בניידת לחקירה בתחנת המשטרה בעיר. בזמן שישב בניידת, "אחד השוטרים פתאום משך ממני את הכבלים שהיו מחוברים לי לגוף ורק אז הבנתי שאני מחובר לאקדח הזה ושהם שולטים במספר המכות שאני מקבל", נזכר. לטענתו, רגע לפני כניסתו לתחנה חישמל אותו שוב הקצין בעזרת אקדח הטייזר.

"בתחנה העבירו אותי לחוקר בשם צוייג והוא היה כבר קרן האור שלי", הוסיף י'. "הוא הבין שאני במצב לא טוב וכשהוא שמע מה קרה אתי הוא היה המום". בתום תשאול מהיר הוחלט לשחרר את י' למעצר בית של חמישה ימים. "הוא הורה לשוטרים לקחת אותי הביתה בניידת כי הוא הבין שאני לא נמצא במצב שאני יכול ללכת לבד הביתה", אמר. אולם רגע לפני שיצאו ממתחם התחנה הגיע למקום קצין המשטרה שהביאו למקום מלכתחילה. "הוא הורה להם להוריד אותי ולתת לי ללכת ברגל הביתה. הוא הסתכל עליי בעיניים, חייך ושם את היד על הטייזר. כל כך פחדתי ממנו שהחלטתי ללכת בשקט לבד הביתה ולשתוק. כל הדרך הביתה בכיתי כי אף אחד לא יכול להבין באיזה השפלה מדובר", אמר י'.

בינתיים פנה י' למחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) והגיש תלונה נגד אותו קצין. במח"ש טוענים כי החקירה בעניין הקצין נמשכת וכי יש נגדו עוד תלונות נוספות. היום, חמישה חודשים לאחר המקרה, הצלקות שבבטנו של י' כבר חמישה חודשים לא הגלידו ורופא עור קבע כי הן יישארו לכל חייו. "אני לא עובד ולא הלכתי לראיונות עבודה שהיו לי כי אני פשוט שבור מאז האירוע", הוא אומר. "במשך חודשיים הייתה לי מוגלה בבטן והייתי כל יום בטיפולים. אני לא מתכוון לוותר לשוטר הזה. אני גם אתבע אותו אזרחית".

לפני חודשיים וחצי דווח בהארץ כי מעדויות ותלונות שהועברו למשרד המשפטים עולה כי משטרת ישראל עושה שימוש מופרז באקדחי ההלם מסוג טייזר. רישומים שנמסרו באחרונה לבית המשפט חשפו כ-300 הפעלות בתוך חודשיים באקדח אחד, בחלקם באופן סדרתי בתוך דקות ספורות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ