תוכנית בפרקליטות: להפריט 20% מהתיקים האזרחיים

על פי התכנית, התיקים יועברו לטיפול עורכי דין פרטיים. ארגון פרקליטי המדינה מאיים לפתוח בסכסוך עבודה בשל ההחלטה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ארגון פרקליטי המדינה מאיים לפתוח בסכסוך עבודה בשל הכוונה להוציא כחמישית מתיקי הפרקליטות האזרחית למיקור חוץ. אתמול התבשרו הפרקליטים כי בדיון שקיימה בשבוע שעבר צמרת הפרקליטות הוחלט על הוצאת 15-20 אחוז מהתיקים האזרחיים בטיפול פרקליטויות המחוז למיקור חוץ, בניגוד לאחוז השולי מכלל תיקי הפרקליטות שמועבר כיום.

ארגון פרקליטי המדינה, המאגד כ-800 פרקליטים העובדים בפרקליטות המדינה ובפרקליטויות המחוז בארץ, מתכוון לפנות בימים הקרובים לבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב נגד הכוונה להפריט את הטיפול בתיקים אזרחיים מהפרקליטות לעורכי דין פרטיים. לטענת הארגון, "הפרטת הפרקליטות אינה עוד איום חיצוני פוליטי, אלא מגמה אשר היוזמה לה באה מתוך הפרקליטות עצמה".

על פי המתווה המתגבש, פרקליטי המחוזות ידאגו כי התיקים שיישמרו בפרקליטות וייכנסו אליה בעתיד הם תיקים שבהם יש לפרקליטות "ערך מוסף". בין השיקולים שישפיעו על בחירת התיקים שיוצאו למיקור חוץ: סכום התביעה, היעדר השלכות רוחב של פסק הדין הצפוי על מערכות שלטוניות והיעדר מורכבות משפטית.

התוכנית של כל מחוז תובא בתוך חודשיים לאישור פרקליט המדינה, משה לדור, כדי שאפשר יהיה לקדמה כבר אחרי תקופת החגים. בדיון שנערך בשבוע שעבר הוחלט כי בשל החשש שהועלה בעבר מפגיעה פוטנציאלית של מהלך מסוג זה בעצמאות הפרקליטות, הוחלט כי התוכנית תימשך ארבע שנים, ובמהלך התקופה ייבדקו השלכותיה על עצמאות הפרקליטות.

עו"ד בועז גולדברג, העומד בראש ארגון הפרקליטים במשרד המשפטים, כתב אתמול מייל זועם לפרקליטים בשירות המדינה. "לצערנו, מתוך תפישת מציאות לקויה, יש הסבורים בהנהלת הפרקליטות כי הפרטה יכולה לחזק את הפרקליטות. אלא שלהשקפה זו אין אחיזה בניסיון החיים במדינת ישראל. הפרטה מסיבית של עבודת הפרקליטות משמעותה החלשה מיידית של הפרקליטות עד כדי פירוקה ופגיעה בשלטון החוק", כתב גולדברג.

עוד הוא כתב כי "איננו יכולים לקבל את הגישה המבחינה בין 'תיקי שמנת' ל'תיקי זבל'. תפקידם של הפרקליטות ושל הפרקליטים הוא לייצג את האינטרס הציבורי בערכאות המשפטיות, בכל תיק ותיק. העניין אשר יש לנו בטיפול בתיקים הוא בהחלט ערך מוסף, אך משרתי ציבור אינם יכולים לעסוק רק במה שמעניין עבורם. קל וחומר - שעה שמדובר בפרקליטות המהווה שומר סף".

יצוין כי לפני כארבע שנים הוכרז סכסוך עבודה בין הפרקליטות לפרקליטים בין היתר על רקע כוונת הנהלת הפרקליטות להקים את היחידה למיקור חוץ. חלק מאותו סכסוך הסתיים בחתימה על הסכם קיבוצי, המאפשר הוצאת תיקים למיקור חוץ רק בעניינים מסוימים וספורים, אשר אינם בעלי אופי שלטוני ואשר הוצאו משך שנים רבות למיקור חוץ, עוד קודם להקמת היחידה.

יצוין כי הודעת הפרקליטות אתמול היא לאחר תהליך גיבוש אסטרטגיה שנמשך כשלוש שנים, ולאחר מעקב תקופתי אחר תוכניות העבודה של היחידות השונות של הפרקליטות.

מנקודת המבט של הפרקליטות, מבחינה אסטרטגית עליה להשקיע מאמצים בתיקים החשובים מבחינת שלטון החוק, נכסי המדינה והגנה על אינטרסים ציבוריים, וזאת בהליכים מנהליים ואזרחיים, הן בהגנה והן בתביעה יזומה, ומיקור החוץ יאפשר להעניק משאבים נוספים לתיקים מורכבים יותר, שיישארו בטיפול הפרקליטות.

לדברי שר המשפטים לשעבר ד"ר יוסי ביילין, רעיון הוצאת תיקים לעורכי דין פרטיים עלה בעבר, כשהוצגו מדינות בעולם שהדבר נעשה בהן כדי להתגבר על עומס. "אני לא מתלהב מהרעיון הזה", אמר ביילין, "מדובר בתפקיד של הפרקליטות. אם הבעיה היא במחסור בפרקליטים, אז שיוסיפו עוד פרקליטים ולא יבחרו את הפתרון של הוצאת התיקים החוצה".

גורם בכיר בפרקליטות המדינה התרעם אמש נוכח השימוש במונח הפרטה. לדבריו, בחירת התיקים שייצאו לטיפול עורכי דין חיצוניים, בחירת עורכי הדין הפרטיים שייטפלו בתיקים, הפיקוח וההכוון ייעשו על ידי הפרקליטות באופן מלא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ