עלייה במקרי התלונות על קבלת שוחד במחסומים

המחלקה לחקירות שוטרים בודקת

הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
כתב ""

במחלקה לחקירות שוטרים הביעו אתמול דאגה מכך שבחודשים האחרונים חלה עלייה ניכרת במספר החקירות נגד שוטרים, שקיבלו שוחד ואיפשרו הברחות סחורות ושוהים בלתי חוקיים מהרשות הפלסטינית לישראל, דרך מחסומים, חלקם הגדול באזור עוטף ירושלים.

מכתבי האישום שהוגשו נגד שוטרים עולה, כי מחיר השוחד שגובה שוטר במחסום, על העלמת עין ממשאית אחת, הוא לרוב כאלף שקלים, ולעתים יותר. "ממדי ההברחות היו בעבר קטנים יותר", אומר משה סעדה, סגן מנהל מח"ש. "בתקופה האחרונה אנו במח"ש עדים לתופעה ההולכת ומתעצמת של הברחות במחסומים. המקרים מלמדים שיש שוטרים שאינם עומדים בפיתוי כאשר מציעים להם המבריחים סכום של אלף-אלפיים שקלים, על כל משאית שעוברת מהשטחים לישראל ללא בידוק".

בשבוע שעבר הוגש כתב אישום נגד שוטר מג"ב, ושוטר מג"ב אחר הובא להארכת מעצר יחד עם שני מאבטחים אזרחיים, במסגרת חקירה שמתנהלת נגד השלושה זה כמה חודשים. בשני המקרים מדובר בהברחות במחסומים סביב ירושלים.

לפני כחודש הוגש כתב אישום הנחשב אחד החמורים. לפיו, שוטר בקבע שהיה מפקד במחסום עטרות - מחסום מרכזי שעוברים בו מדי יום מאות כלי רכב מהגדה לישראל - נהג לסייע לתושב השטחים להעביר כלי רכב עמוסי ביצים ללא פיקוח. הדבר נעשה תמורת שוחד, אלף שקלים על כל העלמת עין.

בכתב אישום אחר, שהוגש חודשים ספורים לפני כן, הואשם שוטר שהוצב במחסום כביש המנהרות, בכניסה הדרומית לירושלים, בכך שהעביר כלי רכב נושאי סחורות ושוהים בלתי חוקיים לתחומי ישראל במשך תקופה ארוכה. מאז הוגשו עוד כמה כתבי אישום, על אותם מעשים ממש.

לאור ריבוי המקרים הוחלט במח"ש להגביר את הלחימה בתופעה באמצעות הרתעה: המחלקה הצהירה כי תידרוש מעצר עד תום ההליכים נגד כל חשוד בקבלת שוחד תמורת העלמת עין במחסומים, וידרשו להחמיר בעונשי המורשעים. "המדינה מקצה משאבים רבים למנוע כניסה של גורמים עוינים לתחומיה, באמצעות מחסומים, גדרות וכוח אדם", אומר סעדה. "בעניין זה, אנו עדים לכך שיש שוטרים המאפשרים, תמורת בצע כסף, כניסה של משאיות ואנשים ללא בידוק, פיקוח ובקרה. נתיב ההברחות הזה עלול לשמש גם לכניסת גורמי טרור למדינה ולסכן את ביטחונה".

במג"ב מסרו בתגובה לטענות של מח"ש: "על פי הנתונים שבידנו, לא מדובר בתופעה, אלא באירועים בודדים המטופלים במסגרת מדיניות ?היד החזקה', ובמלוא חומרת הדין. אנחנו מקיימים שיתוף פעולה יוצא דופן עם גורמי מח"ש, המובילים לחשיפת אירועים מסוג זה בטרם עת. מפקד משמר הגבול הנכנס, כמו קודמיו, הורה לנקוט מדיניות של אפס סובלנות ויד קשה נגד שוטרים המעורבים באירועים מסוג זה. כמו כן יש לציין כי השנה חלה ירידה של כ-20% במספר תיקי מח"ש שנפתחו, ביחס למספרם אשתקד, וזאת כחלק ממגמת ירידה מתמשכת בשנים האחרונות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ