האוני' העברית הגישה קובלנה משמעתית נגד ירון אילן

מנהל המחלקה בבית החולים הדסה עין כרם מואשם בכשלים בפרסום מחקרים וביחס קשה כלפי חוקרים צעירים

רוני לינדר
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוני לינדר
דן אבן

התפתחות משמעותית בפרשת פרופ' ירון אילן, הרופא-חוקר שהצית סכסוך מתמשך בין בית החולים הדסה לאוניברסיטה העברית: האוניברסיטה הגישה בימים האחרונים קובלנה משמעתית נגד אילן, מנהל מחלקה פנימית א' בהדסה עין כרם וחוקר בפקולטה לרפואה באוניברסיטה, ששימש עד שנת 2005 כסגן הדיקן למחקר בפקולטה, וזאת בעקבות ההאשמות על כשלים בפרסום מחקרים בהם היה מעורב ועל יחס קשה כלפי חוקרים צעירים.

במסגרת הקובלנה זומן אילן לבית דין משמעתי של האוניברסיטה שההליכים בו חסויים. אם יוחלט להרשיעו, עשויה האוניברסיטה לנקוט נגדו בשורת פעולות עד כדי הוצאתו מהמוסד. כמו כן, לדברי גורם באוניברסיטה, ייתכן שההליך יסתיים בפשרה בין הצדדים, העשויה לכלול סנקציות קצובות בזמן או לצמיתות.

לצד הגשת הקובלנה ביטלה האוניברסיטה העברית את הצעדים שננקטו עד כה נגד אילן, עליהם הודיעה רקטורית האוניברסיטה פרופ' שרה סטרומזה במכתב שהוביל לחשיפת הפרשה ביוני 2010, בעקבות ועדת בדיקה בראשות פרופ' דוד קרצ'מר מהפקולטה למשפטים. באופן זה בוטל האיסור שהוטל על אילן בשנת הלימודים החולפת שלא ללמד ולהדריך תלמידים, איסור המונע ממנו להגיש בקשות לקרנות מחקר בשם האוניברסיטה או בתמיכתה והתניה להגיש כל פרסום שלו לאישור צוות מומחים. בתחקיר שפורסם ב"הארץ" באוקטובר 2010 נחשפו קשריו של אילן עם בית החולים הדסה ועם הזרוע המסחרית של בית החולים, "הדסית", תוך ייעוץ לחברות מסחריות בתחומי הרפואה, קשרים שהיו במוקד הסכסוך בין הדסה לאוניברסיטה העברית בחודשים האחרונים.

ובתוך כך נודע כי בצעד חריג משכו לאחרונה חוקרים, שביצעו מחקר יחד עם אילן, את פרסומו מכתב עת מדעי. מדובר באחד המחקרים שנידון בוועדת הבדיקה, שהתפרסם באוגוסט 2007 בכתב עת בינלאומי לאימונולוגיה International Journal of Immunology. במחקר בתחום חקר החלבונים שבוצע בעכברי מעבדה, נפל פגם באחד התרשימים שלטענת ועדת הבדיקה מערער באופן מהותי על אמיתות הממצאים. במחקר נבדקה פעילותו של חלבון מסוים בשם אלפא (SMA) בעת הצטלקות הכבד באמצעות שיטה מדעית לבדיקת חלבונים בשם Western blot. בשיטה זו נמדדה כמות החלבונים ברקמות שנאספו מהכבד בחמש קבוצות של עכברים, כשהמדידה אמורה להתבצע על גבי ג'ל מסוים, כפי שהוצג בתרשים בגוף המחקר.

תחילה ביקש כתב העת מהחוקרים להוסיף קבוצה שישית של עכברים שאינם חולים ולא קיבלו כל טיפול, כדי להוכיח את ממצאי המחקר. לאחר שהוספה הקבוצה ונשלח תרשים מתוקן, הועלתה הטענה בוועדת הבדיקה, לפיה הקבוצה החדשה נשתלה בתוך התרשים, ולא בוצעה על אותו מצע ג'ל עמו בוצעו המדידות בחמש הקבוצות האחרות.

במכתבה טענה סטרומזה כי הפגם בתמונה הוביל לתיאור של "תמונה שהורכבה ממספר ניסויים שונים שאיננה משקפת אף לא אחד מהניסויים שנערכו, ומבלי שהתקיימה והוצגה ביקורת כנדרש". לפי קביעתה המחמירה, "לא ניתן לראות בה תוצאה מדעית לגיטימית".

בתביעה שהגיש נגד האוניברסיטה העברית, בעקבות ההחלטה לנקוט נגדו בצעדים על רקע ועדת בדיקה בלתי פורמלית, טען אילן כי הניסוי החוזר שבוצע לבקשת עורך כתב העת הגיע לאותן התוצאות שהתקבל קודם לכן, דהיינו השפעה מיטיבה של התרופה הנבדקת בכל הקבוצות. "מדובר בתוצאה מדעית לגיטימית התבססת על ניסויים שבוצעו כהלכה, תוך עריכת ביקורת כנדרש", נטען בתביעה.

מהנהלת הדסה נמסר בתגובה כי "הנהלת הדסה מקבלת בסיפוק את החלטת האוניברסיטה העברית לבטל את כל הצעדים שננקטו נגד ירון אילן, ולברר את הנושא בצורה מסודרת לפי תקנון האוניברסיטה. הדסה מצטערת על הסבל שנגרם לפרופ' אילן בשנה האחרונה". באוניברסיטה העברית אישרו את דבר הגשת הקובלנה המשמעתית נגד אילן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ