סנגוריו של הנשיא לשעבר משה קצב: המשטרה חיפשה מתלוננות "מתחת לאדמה"

לדברי עורכי דינו, ביום השני בערעורו של הנשיא לשעבר, "הרשעתו של קצב בתקשורת היתה בגדר ענישה קניבלית"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

"הרשעתו של קצב בתקשורת היתה בגדר ענישה קניבלית. עד שלא יראו את קצב תלוי על חבל התלייה, לא ינוחו. הוא מת מהלך כבר חמש שנים", כך אמר היום (רביעי), יום הדיונים השני בערעור אותו הגיש הנשיא לשעבר, אחד מפרקליטיו, עו"ד ציון אמיר, שביקש מהשופטים מרים נאור, עדנה ארבל וסלים ג'ובראן, להקל בעונשו של הנשיא לשעבר.

יום הדיונים השני עמד בסימן הרשעתו של קצב במעשה מגונה והטרדה מינית שביצע בה' ו-ל', שהיו כפופות לו בבית הנשיא, בטענת הגנה מן הצדק, אותה העלו הפרקליטים בניסיון להביא לביטול כתב האישום וכן בביקורת על עונש המאסר שנגזר על קצב.

ביחס לעבירות המין שביצע ב-ה' וב-ל', אמר אמיר כי "לא בטוח כמה חיבוקים היו, ואם היו יותר מאחד אז מה היה האופי שלהם? האם אלו מעשים מיניים והאם הייתה בהם קונוטציה של הטרדה?". אמיר הוסיף כי "לפחות לגבי חלק מהחיבוקים אפשר לומר שאולי זה חיבוק תמים". אמיר אמר כי הוא וסנגורי קצב האחרים אביגדור פלדמן, אבי לביא ומיקי חובה חיפשו כמה שנים כתב אישום נוסף שהציג חיבוק כהטרדה מינית, אך לא מצאו. לטענתו, המשטרה חיפשה מתלוננות בפרשה "מתחת לאדמה".

קצב וסנגורו עו"ד אמיר. תצלום: אלכס קולמויסקי

לטענת עו"ד אמיר, על הפרקליטות היה להימנע מלהגיש את כתב האישום שהגישה לבית המשפט המחוזי, לאחר שחשפה את חולשות הראיות בתיק, בעתירות שהוגשו לבג"ץ נגד קיום הסדר הטיעון שנחתם עם קצב, ממנו הוא חזר ברגע האחרון. קצב, שישב מתוח, צעק מהשורה השנייה בקהל לעבר השופטים: "הפרקליטות אמרה כי אם היה מדובר באזרח רגיל, אז לא היה מוגש כתב אישום".

השופטת נאור נעה בכיסאה בחוסר נוחות: "היה הסדר טיעון", אמרה לאמיר, "מה בדיוק אתה מצפה שתעשה הפרקליטות. האם התזה שבמקרה זה התביעה מנועה להגיש כתב אישום אחר. זה יהיה חינוך רע לקבוע כך בנוגע להסדרי טיעון". השופטת ארבל הוסיפה: "מה לא לגיטימי פה? לא קיימת את ההסדר, אז הידיים של המדינה כבולות?".

אמיר העיר כי בעתירות לבג"ץ השופטים שמעו דברים ברורים ביחס לחולשת הראיות בתיק, ובמיוחד ביחס לא' ממשרד התיירות. "מה נגיד על מערכת שלטונית שאחר כך מחליטה להגיש כתב אישום עם א' ממשרד התיירות", תהה אמיר.

נאור ענתה לו: "אז העריכו שהראיות היו גבוליות, לא אמרו 'אין לנו ראיות'. וארבל הוסיפה כי "ראיות אינן מתמטיקה ששמים על המשקל. זה עניין של הערכה, בית המשפט המחוזי שמע עדויות וקבע את שקבע".

בחלק אחר של הדיון תקף אמיר את הפרסומים הרבים בתקשורת, מהם הושפע לטענתו בית המשפט המחוזי, מתחילת הפרשה. לדבריו, אחרי הפרסומים נגד הנשיא לשעבר "קצב אפילו היה מרשיע את עצמו". "איך אפשר שההליך המשפטי לא יזוהם ושלא יירמסו כל זכויותיו הבסיסיות של נאשם שהגיע חבול לבית המשפט", שאל אמיר. השופטת ארבל השיבה לו כי "על אישי ציבור, ככל שהם בכירים יותר, כותבים עליהם יותר. זה אומר שאי אפשר לשפוט אותם?".

בעניין העונש טען אמיר כי בית המשפט המחוזי בתל אביב, שגזר על קצב שבע שנות מאסר בפועל, לא נתן משקל לדמוניזציה שנעשתה לקצב בתקשורת. לדבריו, צריך היה לתת ביטוי בענישה מופחתת בהתייחס לחלוף השנים בין מעשי האונס ומתחילת חקירת המשטרה, כשהזמן שחלף מנע איסוף ראיות בזמן אמת, וממילא כשקצב נענש קשות בציבור. "הלב כואב ובוכה, כמה תוכניות סאטירה שמו אותו ללעג. חמש שנים הוא כלוא בבית. האם צריך להוסיף עונש על המעשה הזה?".

נציגת הפרקליטות, עו"ד נעמי גרנות, טענה ביחס לערעור אותו הגיש קצב בכללותו, כי אכן התיק הוערך בפרקליטות בשלב ראשון כגבולי, אך הערכה זאת התבססה על נבואה, כיצד בית המשפט שידון בתיק ייתרשם מהעדים. "מהמצב הזה אי אפשר להשליך על המצב כעת", אמרה גרנות, "כי למחוזי כבר היתה התמונה הראייתית שהשתנתה משמעותית בין הסדר הטיעון לכתב אישום שהוגש לבית המשפט המחוזי".

ביחס לבקיעים בזיכרונה של א' ממשרד התיירות, כפי שעלו מעדויותיה השונות במשטרה ובבית המשפט, ועל העובדה שבמשך שנים ארוכות כבשה את עדותה, אמרה גרנות כי "במשך שנים א' ממשרד התיירות בחרה לשרוד, אבל למעט אנשים באותן שנים היא פתחה צוהר וגילתה מה עבר עליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ