שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בית דין מתח ביקורת חריפה על הפצ"ר, אביחי מנדלבליט והאלוף גדי שמני

בדיון בערעור של חייל "כפיר" שהורשע בתקיפת פלסטינים קבע בית הדין הצבאי כי השניים התערבו שלא כראוי בהליך פלילי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

בית הדין הצבאי לערעורים מתח אתמול ביקורת חריפה על התנהלותם של הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט ועל אלוף פיקוד המרכז לשעבר, גדי שמני. השניים, כתבו השופטים, נקטו מהלך שהיה "בלשון המעטה בעייתי ביותר ובהחלט עלול להתפרש כהתערבות בלתי ראויה בהליך פלילי".

הדברים נאמרו בעת דיון בערעורו של חייל בחטיבת החי"ר כפיר, שהורשע בתקיפת פלסטינים. הפרשה עוררה סערה בצה"ל לפני כשנתיים, בעקבות עדותו של מפקד חטיבת כפיר אז, אל"מ איתי וירוב. בית הדין החליט אתמול על ביטול ההרשעה של החייל ועל החזרת הדיון בעניינו לבית הדין בערכאה הראשונה, של פיקוד המרכז.

הפרשה החלה בעקבות תקרית בכפר קדום בשומרון, ב-2008, שבה היכו קצין, סגן אדם מלול והחובש סמל-ראשון ג', פלסטינים בעת מבצע מעצרים. השניים נשפטו בנפרד ובעדות בעת משפטו של מלול אמר וירוב כי "לעתים סטירה או מכה לפלסטיני, לצורך הרגעה, הן פעולות סבירות". פרסום דבריו של המח"ט עורר ביקורת מצד ארגוני זכויות אדם, שטענו כי הצהרתו מהווה היתר פסול לאלימות. נגד וירוב נפתחה חקירה וקידומו בדרגה עוכב.

הפצ"ר מנדלבליט והאלוף שמני, שכיום מכהן כנספח צה"ל בוושינגטון, החליטו על הליך משמעתי נגד וירוב, שבו קיבל נזיפה פיקודית. מאוחר יותר זומן וירוב להעיד גם במשפטו של סמ"ר ג', שנדון ל-65 ימי מאסר על חלקו בתקרית.

בערעור טענו הסניגורים הצבאיים כי ההחלטה לנזוף בוירוב בטרם הסתיים ההליך המשפטי נגד ג' פסולה. הם ביקשו מבית הדין לבטל את ההרשעה, בטענה של "הגנה מן הצדק", בנימוק שהמח"ט שינה את עדותו במשפט השני לאחר שננזף וכי הדבר השפיע על הרשעתו של החובש.

בהחלטתם אתמול קבעו שופטי בית הדין לערעורים: "דעתנו אינה נוחה משינוי נוסח העדות בשני המשפטים". הם הוסיפו כי הנזיפה הפיקודית עלולה להתפרש כ"התערבות בלתי ראויה בהליך הפלילי". עם החזרת המשפט לבית הדין הפיקודי, ייתכן שמנדלבליט ושמני יזומנו לעדות.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי "ההליך הפיקודי שננקט היה תקין ונעשה בהתאם לסמכותו של אלוף הפיקוד, שראה לנגד עיניו את הצורך בהוצאת מסר חד-משמעי אשר יבהיר לכלל חיילי ומפקדי צה"ל שהצבא אינו מקבל או מעודד התנהגות אלימה של חיילים כלפי אזרחים, כפי שהשתמע לכאורה מעדותו של אל"מ וירוב. יודגש כי מהלך זה נעשה על דעת היועץ המשפטי לממשלה ואף הובא בפני בג"ץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ