השופט פיליפ מרקוס שהואשם בהומופוביה פורש במפתיע

פילים מרכוס, אחד מהשופטים היותר שנויים במחלוקת במערכת המשפט החליט לפרוש, עשור לפני יציאתו לפנסיה

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

השופט לענייני משפחה בירושלים, פיליפ מרכוס, שעמד במרכז סערה משפטית כשמנע לפני כשנה מזוג תאומים לאב הומוסקסואל להיכנס לישראל, החליט במפתיע לפרוש. מרכוס, שכתב פסקי דין שעוררו מחלוקת חריפה, הודיע כי יפרוש מכהונתו בעוד כמה חודשים, אחרי 15 שנות כהונה וכעשור לפני גיל הפרישה הרשמי - 70.

לפני כשנתיים היה מועמד לקידום לבית המשפט המחוזי בירושלים, אולם חודשים אחר כך קיבל החלטה שיפוטית חריגה שנגעה לסירובו לאפשר להוציא צו לבדיקת אבהות לדן גולדברג, הומוסקסואל, שהביא תאומים לעולם באמצעות אם פונדקאית בהודו. החלטת מרכוס גרמה לגולדברג להמתין עם התאומים בהודו יותר מחודשיים, חסרי זהות וללא ביטוח רפואי. מרכוס אמר אז בדיון: "אם יסתבר שאחד האנשים שיושבים כאן הוא פדופיל או רוצח סדרתי, אלו דברים שהמדינה צריכה לבדוק".

בעקבות תלונה שהגיש נגד מרכוס יונתן גר, מנכ"ל הבית הפתוח לקהילה הגאה בירושלים, לנציב תלונות הציבור על שופטים, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, כתב גולדברג החלטה חריפה, שנשלחה לראשי מערכת המשפט. גולדברג קבע אז כי "התבטאות זו היתה מיותרת, פוגעת וחורגת מהתנהגות ראויה".

מרכוס גם קבע כי כדי למנוע חיכוך בין בני זוג בהליכי גירושים עד למכירת דירתם, ישהו בדירה לסרוגין - שבוע הבעל ושבוע האשה, עם שתי בנות קטינות. "אני ער לכך שהאשה אומרת שאין לה לאן ללכת, אך למען הבנות עליה לעשות כל מאמץ למצוא פתרון מגורים חלופי, בעבור התקופה עד למכירת הדירה". ב-2004 נתן מרכוס פסק דין בעניין משמורת של ילדה בת תשע, שאביה חילוני ואמה חזרה בתשובה. מרכוס קבע כי בפגישות ייאסר על האב לחלל שבת, לנסוע עם הילדה בשבת, ולצפות בטלוויזיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ