דו"ח הסנגוריה הציבורית: זכויות האסיר מופרות בעקביות

הדו"ח על תנאי הכליאה מעלה גם השנה תמונה קשה, ומגלה כי אסירים נקשרים כאמצעי ענישה באופן בלתי מידתי

תומר זרחין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

כבילת אסירים כאמצעי ענישה עומדת במרכז דו"ח חמור של הסנגוריה הציבורית על תנאי המעצר והמאסר במתקני הכליאה בישראל בשנים 2009 ו-2010, המתפרסם הבוקר. הדו"ח משרטט תמונת מצב עגומה של תנאי הכליאה בישראל: הצפיפות חריגה, תנאי התברואה ירודים, וחלק גדול ממתקני הכליאה מפעילים אמצעי ענישה חריגים.

אחד הפרקים החמורים עוסק בכבילת אסירים. הסנגוריה מצאה כי בארבעה מתקני כליאה נעשה שימוש בכבילה של אסירים באופן לא מידתי, ועולה חשש לשימוש בכבילה כאמצעי ענישה. בין השאר נמצא כי אסירים אובדניים נכבלו למשך תקופה ארוכה, מבלי שניתן להם טיפול רפואי מתאים. בכלא השרון, למשל, נמצא כי יש מדיניות של כבילת אסירים למיטה, כשהאסירים טוענים לשימוש בכבילה כאמצעי ענישה, ולא מטעמי השגחה. באחד התאים הוחזק אסיר כבול למיטה בידיו וברגליו וכתוצאה מכך הוא לא יכול היה לאכול, לכסות עצמו בשמיכה, לעשן או לקום לעשות צרכיו. האסיר היה כבול שעות רבות כשגבו אל המיטה.

בבית סוהר צלמון הבחינו אנשי הסנגוריה באסיר כבול למיטה בתא מצחין ומזוהם, שמקקים התהלכו על קירותיו. לדברי האסיר, המטופל בכדורים פסיכיאטריים, הוא מוחזק כמה חודשים בצורה זאת והגיע למצב שגופו דוחה את הכדורים שהוא אמור ליטול. בבית סוהר הדרים נתקלו אנשי הסנגוריה באסיר באגף ההפרדה, שנכבל למיטתו במשך 24 שעות ביממה למשך חמישה חודשים וחצי.

לצד עניין הכבילה גילתה הסנגוריה כי זכויות האסירים מופרות בעקביות ובשיטתיות, ובכלל הצטיירה תמונת מצב עגומה. בבית סוהר דקל, נרשמו תלונות חוזרות ונשנות של אסירים רבים על שיטת ענישה מקובלת ושכיחה בכלא, הנקראת בפיהם "הכלוב". מדובר במתחם מגודר של כשני מ"ר, חשוף בצדדיו ומכוסה גג ארעי. האסירים דיווחו כי הכלוב משמש את הסוהרים לצורך ענישה מיידית וספונטנית.

בדו"ח התייחסות גם לתנאי מגורים קשים של אסירים. בבית סוהר כרמל נמצא כי חלק מהתאים מאוכלסים על ידי 10 אסירים בתא, ושטחם 18 מ"ר, כלומר שטח ממוצע לאסיר של 1.8 מ"ר. בבית סוהר אשל, השטח הממוצע לאסיר בתאים זוגיים באגף ההפרדה הוא 2.4 מ"ר.

בתגובה לדו"ח נמסר מהשב"ס כי כבילת אסירים מבוצעת לפי הפקודות, במצבים בהם נדרשת שמירה על חיי אסיר. עוד נמסר כי השב"ס עושה מאמץ לאזן בין הרצון למנוע אובדנות לבין שמירת כבוד האסיר. בנוגע לטענות על תנאים קשים בחלק מהמתקנים נמסר כי משנת 2008 החל השב"ס בפעילות נרחבת לשיפור תנאי האסירים במסגרת האמצעים המוגבלים שברשותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ