הרב הראשי של ארגנטינה: "הרב יאשיהו פינטו ניצל אותי להלבנת כספים"

החותן, המכהן כרב הראשי של ארגנטינה פרס את האשמותיו נגד הרב הנערץ על ידי פוליטיקאים וטייקונים, בתצהיר שהגיש לביהמ"ש

תומר זרחין
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
תומר זרחין

"נוצלתי לצורך הלבנת כספי הרב פינטו" - כך מאשים הרב הראשי של ארגנטינה, שלמה בן חמו, את חתנו הרב יאשיהו פינטו. הדברים נכתבו בתצהיר שהוגש במשפט שבו נתבע בן חמו על ידי יזם של פרויקט היוקרה בירושלים, שטוען שהרב הארגנטיני רכש ממנו דירה אך לא שילם את מלוא הסכום. בן חמו טוען כעת שהחוב הוא בכלל של הרב פינטו, מהרבנים הנערצים על צמרת הפוליטיקאים והטייקונים, שהשתמש בו כצינור ברכישה.

התצהיר הוגש בימים האחרונים לבית המשפט המחוזי בירושלים. לטענת בן חמו, בתו דבורה, הנשואה לרב פינטו, ביקשה ממנו לפתוח חשבון בנק בארגנטינה בעבורה ובעבור בעלה. באמצעות חשבון זה עמד הרב בן חמו מאחורי רכישת דירת יוקרה בעבור בתו הרב פינטו בשווי יותר ממיליון דולרים בפרויקט "ירושלים של זהב", ברחוב רבי עקיבא בלב העיר. אלא שבן חמו טוען שהדירה לא נרכשה על ידו, וכי הוא מעולם לא שילם בעבורה תמורה. לדבריו, הרוכשים האמיתיים הם בתו ובעלה הרב פינטו.

בתצהיר מספר בן חמו כי לפני כמה שנים פנו אליו בתו ובעלה והודיעו לו שהם יפתחו חשבון בנק בארגנטינה בשמו. למיטב זיכרונו, בתו אמורה היתה לקבל את הכספים שנצברו בחשבון לאחר מותו. לטענת בן חמו, הוא סירב לפתוח את החשבון, אולם לאחר הפצרות חוזרות ונשנות של בתו, שטענה שסירובו יגרום לסכסוך עם בעלה, הוא התרצה. בן חמו מתאר כי בני הזוג פינטו באו לביתו בבואנוס איירס עם נציג הבנק, והחתימו אותו על מסמכי פתיחת חשבון.

ב-2007 פנה הזוג פינטו שוב לבן חמו והודיע לו שנרכשו שתי דירות בפרויקט יוקרה בירושלים. דבורה בתו, טוען בן חמו, הודיעה לו כי בעלה מבקש שמבחינה פורמלית בן חמו יחתום כנאמן בעבורם בהסכם הרכישה עם הקבלן. "סירבתי לכך", כתב בן חמו בתצהיר, "אך בתי הפעילה את כל האמצעים הקיימים ברשותה, תוך שימוש במניפולציות רגשיות עליי כבתי, וטענה כי אי הסכמתי יגרום לסכסוכים עם בעלה".

ביולי 2007, מתאר בן חמו, נערך הסכם בינו ובין הזוג פינטו לבין אנשי הקבלן, בדירת בני הזוג פינטו במנהטן. לדבריו, בעת החתימה על ההסכם לא הועבר סכום כסף כלשהו. "מכאן ואילך", כתב בן חמו בתצהיר אותו הגיש לבית המשפט, "החלה השתלשלות אירועים וסופה בתובענה זו, במהלכה עלו יחסיי עם בתי וחתני על שרטון, ספגתי עלבונות ואיומים, והכל - כפי שהתברר לי בדיעבד - נעשה תוך ניצולי לצורך הלבנת כספי הרב פינטו, דבר אליו לא הייתי מוכן להסכים או להיות שותף בשום אופן".

בדצמבר 2008 התברר לבן חמו כי פינטו לא שילם את מלוא התשלומים בעבור הדירה, ומאוחר יותר אף קיבל דרישה להסדר החוב טרם נקיטת הליכים משפטיים. בעקבות המכתב, בא בן חמו לישראל ונפגש עם רבנים ועורכי דין שניסו לסייע במשא ומתן עם הרב פינטו ורעייתו. בן חמו טוען שהוא עמד על כך שהרב פינטו ואשתו יצהירו כי הוא לא רוכש הדירה. לטענתו, פינטו ונאמניו עמדו על כך שהדבר ייעשה באמצעות העברת הדירה אליהם במתנה.

כחלק מהמשא ומתן נפגש פינטו עם בן חמו בבואנוס איירס, ובפגישה השתתף גם הרב שמואל אריה לוין, הנחשב לרב מקובל בארגנטינה. מהתצהיר עליו חתם הרב לוין עולה, כי פינטו ביקש שבן חמו יעביר את הכסף שבחשבון הבנק שנפתח על שמו לאדם שהוגדר כ"נקי מבחינת מסים בישראל", וכי יחזיר את הדירה לפינטו כך שהיא תירשם על שם אותו אדם. מאז התנהלו בין בן חמו לפינטו ונאמניו מגעים שונים, ללא הסכמה.

יאשיהו פינטו, הרב שפוליטיקאים וטייקונים עולים אליו לרגל

השרים ישראל כץ, אלי ישי ועוזי לנדאו, הח"כים ציפי לבני, יצחק הרצוג ויואל חסון, אנשי העסקים לב לבייב, ג'קי בן זקן, אילן בן דב, נוחי דנקנר, איל ההון הארגנטיני אדוארדו אדלשטיין, דוד גולדפרב, בעל השליטה בחברת האחזקות ג'יימס, האלוף במילואים אבי זמיר, הניצבים בדימוס אריה עמית וחיים קליין, כדורסלן האן-בי-איי לברון ג'יימס, דליה רבין, שרית חדד ורבים אחרים. מה המשותף לכולם? כולם באו, או באים בקביעות, לקבל ברכה ולהתייעץ עם הרב יאשיהו פינטו, כוכב זורח בשמי הכריזמה הרוחנית היהודית בשנים האחרונות.

הוא עוד לא בן 40, וכבר הפך הרב פינטו לאימפריה עולמית, למרות שבשנים האחרונות נלחם במחלת הסרטן. האימפריה שלו, "שובה ישראל", מורכבת מישיבות, כוללים ותחנות לחלוקת מזון לעניים. את חייו הוא מחלק בין סניפיה השונים של הרשת במנהטן, אשדוד, בואנוס איירס ולוס אנג'לס, כאשר המונים באים לשמוע את שיעורי התורה השבועיים שלו או כדי לקבל חבילות מזון.

הרב פינטו אינו טוען כי הוא בעל כוחות על-טבעיים - זאת בשונה מחלק מדודיו מצד אמו, בני שושלת אבוחצירא - אבל רבים מייחסים לו סגולות שכאלה, ומתייחסים אליו כאדמו"ר, צדיק ואיש קדוש. עצותיו הן נכס בעיקר עבור אנשי עסקים בישראל ובניו יורק, המתלבטים אם לקנות או למכור, לממש או להמתין בסבלנות. אצל הרב הם מוצאים תשובות ברורות, ששאובות לדבריהם מחוכמתו, ניסיונו, וכושר הניתוח שלו. לצד טייקונים ויזמי נדל"ן, לצד שרים וחברי כנסת, התור מחוץ לביתו כולל גם פשוטי עם - והמשותף לכולם הוא שרובם הגדול אינם שומרי מצוות.

אבל יחד עם ההמונים, בשנה האחרונה החלו להצטבר גם שאלות סביב הרב, מוסדותיו ומקורביו. בחצר הרב הודפים את הטענות ומכנים אותן "ניסיונות סחיטה" מצד מי שקיוו להתעשר ולהתחזק מהצלחתו הרוחנית של הרב. לדברי מקורבי הרב, הניסיונות מופנים בחלקם לרעייתו, הרבנית רבקה פינטו. לדבריהם, זהו גם הרקע להליך המשפטי שפתח נגד הרב פינטו לא אחר מאשר חותנו. הם טוענים כי משטרת ישראל חוקרת את מה שכינו "פרשת סחיטה הקשורה למצבה הרפואי של הרבנית".

יאיר אטינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ