היועמ"ש יאסור על רשויות לקבל תרומות מיזמי נדל"ן

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מגבש נוהל שהגיע ל"הארץ"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

היועץ המשפטי לממשלה מתכוון לאסור כליל על רשויות מקומיות לקבל תרומות מיזמי נדל"ן, כדי למנוע מתן שוחד - כך עולה מטיוטת נוהל בעניין שהגיעה ל"הארץ". יישום הנוהל ישים סוף לתרומות המגיעות מרוב התאגידים בישראל לרשויות מקומיות.

הכנת הנוהל נעשית בהנחיית המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד מייק בלאס. לטענת בלאס, אנשי עסקים פנו אליו, לאחר שיועציהם המשפטיים הנחו אותם שלא לתרום כסף. "העברת תרומות לרשויות מקומיות עלולה לעורר בעיות שונות בהן, בעיות בניהול הכספי השוטף של הרשות, שכן תרומות אינן יכולות להיות מקור בטוח ויציב להכנסות; בעיות הנובעות מקבלת כספים מגורמים שמתעורר חשש כי הם פועלים בניגוד לחוק וכן בעיות בתחום האתיקה", אמר בלאס.

על פי הנוהל המתגבש, תיאסר קבלת תרומות מגוף שהוא ספק של העירייה, או כזה שניגש למכרז, או כזה שמנהל משא ומתן עסקי עם הרשות, או מישהו שהגיש בקשה לרשות ולא חלפו 18 חודשים מיום הגשתה.

על יזמי נדל"ן ומי שלא רוצה להזדהות, תיאסר לחלוטין התרומה. גם מי שלא נכלל ברשימה המתגבשת, תרומתו תעבור דרך ועדת תרומות של הרשויות המקומיות והיועץ המשפטי של העירייה יחווה דעה אם לא מדובר בניגוד עניינים. הוועדה אמורה לחוות את דעתה אם בעלי השליטה בתאגיד או התורם הפרטי עברו עבירות פליליות ומה הם האינטרסים שלהם. אם יוחלט לקבל את התרומה, תפרסם הרשות המקומית באתר האינטרנט שלה את דבר קבלת התרומה, זהות התורם, סכום התרומה ומטרתה.

בידי הרשויות בישראל אין נתונים לגבי היקף התרומות לרשויות המקומיות בשנה. לפי הערכות ראשי ערים, מדובר בלפחות 200 מיליון שקלים בשנה. מכיון שרוב תקציב הרשויות משועבד להתחייבויות שוטפות, תקציב התרומות מיועד למטרות פיתוח העיר. עיריות רבות מפעילות קרנות העוסקות בגיוס כספים, כגון קרן תל אביב לפיתוח וקרן ירושלים החדשה. במקרים אחרים, העירייה מפעילה עמותות שלהן נתרם הכסף, כמו גן החיות התנ"כי שנמצא בבעלות משותפת של המדינה, עיריית ירושלים והקרן לירושלים. הנוהל יחול גם על כל התאגידים והעמותות העירוניות למיניהם.

אחד התורמים המרכזיים לרשויות המקומיות בישראל הוא תאגיד אי-די-בי שבשליטת איש העסקים נוחי דנקנר. מאז מלחמת לבנון השנייה, מאמץ התאגיד את יישובי קו העימות, במיוחד קרית שמונה, והעביר עד עתה 418 מיליון שקלים. על פי הנוהל, התאגיד לא יוכל להמשיך לתרום, גם מכיוון שהוא יזם נדל"ן, דרך חברת "נכסים ובניין", וגם מכיוון שיש לו אינטרסים עסקיים רבים ברשויות המקומיות.

מקבוצת אי-די-בי נמסר כי "הקבוצה מברכת על כל נוהל שיוצא ממשרד המשפטים על מנת להסדיר הליכים ראויים במינהל הציבורי ובכלל זה בשלטון המקומי וכמובן, תפעל כתמיד על פי כל ההנחיות: קבוצת אי-די-בי תרמה וייעדה מאז מלחמת לבנון השנייה יותר מ-418 מיליון שקלים למאות פרויקטים בעשרות יישובי קו העימות בנגב ובגליל".

ממשרד המשפטים נמסר כי "המטרה היא לעגן את הנוהל שיגובש בחוזר מנכ"ל משרד הפנים, ויחול על כלל הרשויות המקומיות. הטיוטה הוצגה באחרונה לפני מנכ"ל משרד הפנים. בשלב הבא יוצג הנוהל בפני מרכז השלטון המקומי ולאחר קבלת הערותיהם של כלל הגורמים יימשכו ההליכים לאישור הנוהל". ממרכז השלטון המקומי נמסר כי "למרכז יש הערות רבות לנוהל התרומות ובכוונתנו להציג הערות אלו לאנשי המקצוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ