פרשת מרגלית צנעני זה רק קצה הקרחון

החשדות לקשרים בין הזמרת מרגלית צנעני לארגוני פשע לא הפתיעו את רשויות אכיפת החוק. בשנים האחרונות, הפשע המאורגן חודר לעוד ועוד עסקים לגיטימיים ועתירי רווחים, מפעילות בורסאית ועד עולם הבידור. ההערכות הן כי מחזור העסקים שמגלגלים הארגונים מגיע לעשרות מיליארדי שקלים. סיציליה זה כאן? המומחים משוכנעים שכן

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

חשיפת הקשרים שקיימה לכאורה הזמרת מרגלית צנעני עם ארגון הפשע של עמיר מולנר והקשרים העלומים שלכאורה ניהלה עם ראש ארגון הפשע שלום דומרני, שטיבם טרם התברר, הדהימו השבוע את הציבור בישראל, אבל פחות הפתיעו את ראשי מערכת אכיפת החוק.

פרשת צנעני הפנתה את הזרקור לפעילות הכלכלית המתרחבת של ארגוני הפשיעה בישראל: הם אינם מסתפקים עוד בשליטה על ענף מיחזור הבקבוקים, כריית חול והלוואות, אלא גם מנסים להשתלט על חברות הנסחרות בבורסה, לקחת חלק בבוררות בסכסוכים עסקיים בין חברות לגיטימיות, או לתקוע יתד בעסקי המוסיקה המזרחית.

כתב אישום שהוגש במארס בשנה שעברה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, נגד ראש ארגון הפשע בדרום חגי זגורי ושבעה מ"חייליו", חושף פעילות כלכלית מדהימה בהיקפה ובגיוונה. מצטייר מתוכו ארגון פשיעה שמתפקד כקונצרן כלכלי רב זרועות, שעל פי הערכות זהירות, גילגל עשרות מיליוני שקלים בשנה - את רובם "בלעה" האדמה.

צנעני והאמרגן אטדגי. תצלום: אורן זיו

ממאי 2008 ועד למעצר בינואר 2010, הספיק זגורי לייסד ארגון שחלש על אזור הדרום וכלל 15 מועדוני הימורים, הפעלת הימורים בספינת נופש באזור הים התיכון, הברחת סיגריות ומשקאות אלכוהוליים, סחר בסמים ווהפעלת מערך של הלוואות בריבית בכל אזור הדרום.

על פי האישום, לצורך הסדרת המערך הכלכלי, ביצעו חברי הארגון עבירות אלימות חמורות, בכללן סחיטה באיומים, ניסיון לרצח ורצח. עד המדינה בפרשה הוא מי שמוגדר בכתב האישום כ"יועץ הכלכלי של הארגון", יניב בובליל. הרי מפעל כזה נזקק לייעוץ כלכלי צמוד.

מחומרי החקירה של המשטרה עולה כי רק שלושה מתוך 15 מועדוני ההימורים שהפעיל זגורי בדרום, הכניסו לקופתו במשך כשנה כשני מיליון שקל. הסכום של חלק מההלוואות שנתן הארגון הוערך בשמונה מיליון שקל לפחות. לעתים הריבית שגבה הארגון על הלוואה, הגיעה ל-128% בשנה - ריבית צנועה בהשוואה לתעריפים הנהוגים בארגונים המתחרים.

צ'יינג' פרטי

אין נתונים ברורים על היקף הפעילות הכלכלית של ארגוני הפשיעה בישראל, אך על פי נתוני ארגון המדינות המפותחות, OECD, הרווחים מפשיעה חמורה במדינות החברות בארגון, הם בין 3% ל-5% מהתוצר הלאומי.

לפי הערכות של גורמי אכיפת החוק בישראל, ההימורים הבלתי חוקיים כאן מגלגלים כ-15 מיליארד שקל בשנה. שווי הסמים שנתפסים על ידי המשטרה בשנה מוערך במאות מיליוני שקלים, מבלי להביא בחשבון את הכמויות העצומות שלא נתפסות. ההכנסות מסחר בנשים בישראל, הוערכו ב-2002 על ידי ועדת חקירה פרלמנטרית בנושא סחר בבני אדם, במיליארד דולר בשנה. ועוד נתון: הפרקליטות מצליחה לתפוס כ-150 מיליון שקל בשנה מרכושם של ארגוני פשיעה, עוד לפני שבתי המשפט הכריעו בתיקים לגופם, אך לקופת המדינה מגיעים רק עשרות מיליונים בשנה.

ברשויות אכיפת החוק יודעים כי המאבק בארגוני הפשיעה הוא מאבק כלכלי, ומשרטטים דפוסים ברורים של פעילות כלכלית, שרובה מושתתת על הלוואות, הימורים וסחיטה.

ד"ר שחר אלדר, מומחה למשפט פלילי מהקריה האקדמית אונו, שחקר את ארגוני הפשיעה ואף ייצג בעבר את ראש ארגון הפשע אסי אבוטבול בבית המשפט העליון, אומר כי מאז חוקק החוק למאבק בארגוני פשיעה ב-2003, מגיעים לבתי המשפט גם כתבי אישום הנוגעים לתחומים הקלאסיים של ארגוני פשיעה. "עד היום", אומר אלדר, "ראשי ארגוני פשיעה שהורשעו בבתי משפט, הורשעו בשל מעורבותם בעיסוקים כמו סחר בסמים, סחיטה באיומים, מרמה בתחנות דלק, ובכלל זה מכירת דלק מהול, הפצת חשבונות פיקטיביות וגם סחר בנשים. עדיין לא הורשעו בישראל חברי ארגון פשע בשל עבירות הימורים, אבל גם זה כנראה יגיע".

גורם בכיר במערכת אכיפת החוק, המכיר מקרוב את פעילות ארגוני הפשע, אומר כי הם נכנסים לכל תחום שבו היתרון היחסי שלהם - הפעלת כוח - מאפשר להם לייצר רווחים, אם מדובר בעסקי כריית חול, מיחזור בקבוקים, גביית דמי חסות, הלוואות, סחיטה או גביית חובות, למשל, בתחום הזמר המזרחי.

לדברי אותו גורם, "ארגוני הפשיעה הגיעו למסקנה בשנים האחרונות, שהם צריכים ליצור לוויינים של עסקים לגיטימיים, לצד הפעילות העבריינית המובהקת. הסיבה פשוטה: הם צריכים תשתית ארגונית כדי להלבין הון למימון הפעילות השוטפת של הארגון, כדי לספק הלוואות, ואז לכל ארגון יש צ'יינג' (עסק חלפנות) פרטי, שמשמש כבנק לכל דבר. לפעמים יש לארגון שניים או שלושה עסקים כאלה, שעובדים כלוויין. ואם כבר יש התמחות בגביית חובות, אז מפעילים מעין הוצאה לפועל פרטית. אחר כך אנו מגלים אלימות בגביית חובות, כששמו של העבריין פותח דלתות".

הוצל"פ פרטי

אחד מתיקי ארגוני הפשע הבולטים המתנהלים בחודשים האחרונים בבית המשפט המחוזי בירושלים, מאפשר הצצה נדירה למנגנון הפעולה של ארגון פשיעה שנסמך על הלוואות בריבית גבוהה ועל היקף פעילותו בתקופת זמן קצרה יחסית.

במשך כחצי שנה ניהל ראש ארגון הפשע הירושלמי, איציק בר מוחא, באמצעות טלפון ציבורי בבית הכלא השרון, שם היה כלוא בשל עבירות אחרות, מערך הלוואות בריבית מאיימת, עד שנחשף על ידי המשטרה. בדיעבד התברר כי בר מוחא שלט מרחוק ב-370 הלוואות שניתנו ל-250 לווים שונים באזור ירושלים, המרכז והצפון.

בעזרת אשתו, שלעתים קישרה אותו בשיחות ועידה עם שבעת "חייליו" בשטח, הוא פיזר הלוואות בסכום של יותר מ-3.3 מיליון שקל. חומרי החקירה בתיק חושפים כי בר מוחא היה מלווה יקר בהשוואה לזגורי: רוב ההלוואות שנתן היו בריבית של 4% לשבוע, וריבית שנתית של 208%. רוב הלווים נדרשו לשלם את הריבית השבועית, כשסכום הקרן נותר ללא שינוי, עד לפירעון מלא של ההלוואה. הכנסות הארגון בכל חודש, רק מסכומי הריבית שלעתים תכופות נגבו באלימות, הגיעו ל-350 אלף שקל לפחות.

אבל הכסף הגדול באמת, נמצא, מתברר, בהימורים באינטרנט. בבית משפט השלום בראשון לציון מתנהל כבר יותר משנה תיק ענק נגד 22 בני אדם שנאשמים בהפעלת אתר להימורי ספורט, ואיפשרו להמר על משחקים שהתקיימו בישראל ובעולם, 24 שעות ביממה. לאחר חקירה סמויה שנמשכה כשנה וחצי, הצליחו חוקרי יחידת להב 433 במשטרה לחשוף את הפעילות העסקית של האתר.

מדי שבוע נערך באתר חישוב של זכיות המהמרים באתר והפסדיהם, ועל פי חישוב זה, היו שליחי האתר יוצאים לסבב תשלומים וגביית חובות. פעילות האתר מאז שהוקם הסתכמה בכ-290 מיליון שקל.

אמנם אף ראש ארגון פשע לא הועמד לדין במסגרת הפרשה, אולם לפחות חלק מהמעורבים בה זוהו כבעלי זיקה לראש ארגון הפשע דומרני. בסופו של דבר לא ניתן היה לקשר את דומרני במישרין לפרשה, אולם לדברי גורם משטרתי שהיה מעורב בפיצוח הפרשה, כאשר מדובר בעבריינות בסדר גודל רחב כל כך, בהיקפים של מאות מיליונים, תוך תחכום דרכי פעולה והסוואה, אין ספק כי פעילות כזאת של אתר האינטרנט נהנתה מחסות של ארגון פשיעה חבוי - אחד או יותר - שאחראי על פעולות כמו גביית חובות ומספק הגנה למתקני האתר ומפעיליו.

ד"ר אלדר מאפיין מגמה בולטת בעולמם של ארגוני פשיעה, להיכנס גם לעבירות כלכליות מתוחכמות: תרמיות בניירות ערך, ובעיקר לסחר לא חוקי ומניפולטיבי במניות של חברות היי-טק ואינטרנט. לדבריו, ארגון הפשע היפאני, היאקוזה, והמאפיה האיטלקית בארצות הברית, גרפו סכומי עתק מסחר בדרכי מרמה במניות של חברות אינטרנט והיי-טק. אלה נבחרו מפני שניתן להשפיע בקלות על ערכן ופוטנציאל הרווח המהיר גדול.

גם הבכיר במערכת האכיפה משער כי המטרה הבאה של ארגוני הפשיעה תהיה להיכנס לפעילות כלכלית לגיטימית. לדבריו, "כשארגוני הפשיעה נכנסים לתחום כלכלי לגיטימי, אנחנו מתחילים לראות שינוי בכללי המשחק, שבא לידי ביטוי בשימוש באלימות, באיומים ובפעולות מרמה".

דוגמה לכך היא פרשת אורליין, שטילטלה את הבורסה לניירות ערך בתל אביב ב-2006. לאחר חקירה שהתחילה ברשות לניירות ערך, ושילבה גם את חוקרי היאחב"ל (היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית), נעצר מי שהיה בעל השליטה בחברה, שגיב נציה, בחשד כי זייף מניות.

בכתב האישום שהוגש נגדו ונגד בעלי תפקיד אחרים בחברה, נטען כי ביולי 2003 רכש אהרון לילוף, שהתאבד לאחר חשיפת הפרשה, את השליטה באורליין, באמצעות איש קש, שהעביר לפי הוראתו את המניות שבהן החזיקו נציה ואחרים. נציה ולילוף הואשמו שביצעו מעשי תרמית כדי להטעות את המשקיעים בבורסה בתל אביב על מנת לנפח את מחיר המניה והזרימו מניות מזויפות בשווי של עשרה מיליון שקל, שאת תמורתם גרפו לחשבונותיהם או לחשבונות מקורביהם.

במהלך התקופה ביצע נציה מעשי תרמית וזיוף, ודיווח כוזב לבורסה, כדי ליצור בפני המשקיעים מצג שווא של חברה פעילה, ולהניע את המסחר במניותיה. באפריל השנה, במסגרת הסדר טיעון, נגזרו על נציה קנס וחמש שנות מאסר בפועל.

שכר טרחה

בתחילת הפרשה חשדו חוקרי היאחב"ל כי ארגון הפשיעה של אברג'יל, שבראשו יצחק אברג'יל, עומד מאחורי הניסיון להשתלט על החברה הבורסאית, אך החשדות לא התבססו לכתב אישום. עו"ד רונן רוזנבלום, פרקליטו של אחד המעורבים בפרשה, אישר השבוע כי במסגרת החקירה הועלו חשדות על ידי המשטרה למעורבות של ארגון פשיעה, אך לא התגבש כתב אישום נגד מי מהם.

גורם שהכיר מקרוב את פרטי החקירה אמר ש"היו בתיק אינדיקציות שאברג'יל עמד מאחורי הניסיון להשתלט על החברה וכך גם להשתלט על עסק כלכלי לגיטימי וגם להלבין הון, אבל בסופו של דבר החוט המקשר לא הגיע עד אליהם". לדבריו, "כשבשלבים של חקירת הרשות לניירות ערך הופיעו טביעות האצבע של האברג'ילים, היאחב"ל נכנס לתמונה. הבעיה היא שראשי הארגונים 'עובדים נקי', הם חמקמקים. קשה לך לשים עליהם יד, כך שגם אם אתה תופס 'חייל' שמזוהה אתם, אליהם לא תצליח להגיע".

אותו אברג'יל, שטביעות האצבע של ארגונו נחשפו בפרשת אורליין, היה מעורב בסכסוך עסקי מתוקשר בין חברת חיפושי הגז והנפט "רציו" לחברת "גלובוס", ואף השתתף בבחירת הבורר ביניהו והטיל את צלו על הליך הבוררות.

אבל אברג'יל לא היה לבד. הוא גייס את ראש ארגון הפשע שלום דומרני, לשמש כנציגו, שהגיע למשרדי גלובוס בכבודו ובעצמו כדי לזמן את בעלי החברה לבירור בביתו של אברג'יל.

"הם מחפשים לגיטימציה, ומחפשים את העיסוקים הכלכליים הלגיטימיים", הסביר השבוע עורך דין המרבה לייצג חברים בארגוני פשיעה. "בעיני ראש ארגון פשיעה, עדיף לשמש כבורר בסכסוך עסקי לגיטימי, אפשר להגיד 'יוקרתי', ולנצל את השם והמעמד שלו כמי שאומר את המלה האחרונה, מאשר להתעסק במיחזור בקבוקים או בכריית חול, למרות שגם הם מכניסים הרבה כסף. כנראה שגם העבריין הכי גדול מחפש לגיטימציה מהחברה".

בכירי העבריינים, בהם שלום דומרני, עמיר מולנר ומאיר ויצחק אברג'יל, שימשו בוררים בין צדדים יריבים, תפקיד שהכנסה נאה בצדו. שכר הטרחה של בורר עשוי לעתים להיגזר באחוזים מהסכום שבמחלוקת. "אני שמעתי שבבוררויות האלה יכול ראש ארגון פשע לבקש גם שכר טרחה בגובה של 50% מהסכום שבו הוא פוסק", אומר עורך הדין, "הוא יכול לגבות את זה מהצד שממילא חויב בתשלום, אבל לפעמים גם משני הצדדים".

העובדה כי מאחורי הבורר עומד ארגון שמומחיותו העיקרית היא גביית חובות, מעניקה לצד הזוכה ביטחון כמעט מלא, כי פסק הבוררות יוצא אל הפועל, בטוב או ברע.

חשיפת פרשת צנעני, שבמשטרה מבקשים להתייחס אליה כאליה בראש ובראשונה כתיק ארגון הפשיעה של עמיר מולנר, נמצאת בתחילת הדרך. גורמים המעורים בחקירה אמרו השבוע כי הפרשה הזאת היא רק קצה קרחון של הפעילות האינטנסיבית של ארגוני הפשיעה בכל תחום שמגלגל סכומי כסף גדולים, ובכלל זה בתחום הזמר המזרחי, שם ההכנסות לא פעם מתקבלות במזומן. ואיפה שיש כסף מזומן והרבה, נמצאים גם ארגוני הפשיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ