הסדר טיעון למאיר אברג'יל: ישוחרר מהכלא בארה"ב

השלטונות האמריקאיים התקשו לבסס את האישומים נגדו, בגין סחיטה של אסי ועקנין

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מאיר אברג'יל צפוי לחתום על הסדר טיעון בארה"ב ולשוב בקרוב לישראל. בימים האחרונים הגיעו פרקליטיו של אברג'יל לסיכום עם הרשויות, לפיו ייגזרו עליו 42 חודשי מאסר בשל חלקו בסחיטה שביצע ארגון הפשיעה שבראשו עומד אחיו, יצחק אברג'יל, בארה"ב.

לאחר קבלת הסדר הטיעון על ידי בית המשפט בקליפורניה, צפוי אברג'יל לחזור לישראל, שכן ככל הידוע, השלטונות האמריקאיים הסתפקו בריצוי תקופת מעצר של כשלוש שנים שריצה בישראל ובארה"ב, מאז ביקשה ארה"ב מישראל להסגירו. פרקליטו של מאיר אברג'יל, עו"ד אבי עמירם, אמר כי מרשו צפוי להגיע לישראל ביום שלישי, לאחר שבית המשפט יאשר את ההסדר ביום שני. בחודשים האחרונים התנהלו מגעים נמרצים לקראת הסדר טיעון עם האחים אברג'יל, שיחד עם שלושה משותפיהם הואשמו בקליפורניה בביצוע שורת עבירות - בהן הזמנת רצח, סחר בסמים, סחיטה והלבנת הון.

כתב האישום שהוגש נגד הקבוצה ב-2008 התבסס על תיעוד עצום של פעילות ארגונם בארה"ב, שנאסף באמצעות מעקבים והאזנות סתר במשך כשש שנים. בכתב האישום ארבע פרשות שונות: הזמנת רציחתו של סוחר הסמים הישראלי סמי אטיאס בלוס אנג'לס, הלבנת כספי הבנק למסחר בארה"ב, סחיטה באיומים של אנשי עסקים ישראלים וסחר בכדורי אקסטזי.

ההערכה היא שהשלטונות האמריקאיים התקשו לבסס בבית המשפט את האישומים נגד מאיר אברג'יל, שחלקו בפרשה מצומצם יחסית, ועיקרו סחיטתו של אסי ועקנין. בחודשים האחרונים ניסו האמריקאים להפעיל לחץ כבד על גבי בן הרוש, מי שהוגדר ראש הכנופייה הירושלמית, כדי שיעיד נגד המעורבים בפרשה. לחץ דומה הופעל על אסי ועקנין, שנעצר באחרונה על ידי השלטונות האמריקאיים, אולם בסופו של דבר שוחרר. השניים סירבו בתוקף להעיד נגד האחים אברג'יל.

בנסיבות אלה מעדיפים האמריקאים להגיע להסדרי טיעון עם הקבוצה ולא לנהל את ההליך בבית המשפט, וההסדר הראשון עם מאיר אברג'יל צפוי לסמן חתימה על הסדרים נוספים עם יתר המעורבים. בשלב זה לא ברור אם יצחק אברג'יל, שבשונה מאחיו, מואשם גם בהזמנת רצח ובסחר בסמים, יחתום על הסדר טיעון, שאותו מתנים השלטונות האמריקאיים בריצוי תקופת מאסר ממושכת של עשר שנים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ