גילי כהן
גילי כהן

איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית עתר היום (שלישי) לבג"צ נגד החלטת ועדת השחרורים של צה"ל לקיצור עונשו של טוראי עאטף זאהר, שהיה ראש מינהל האוכלוסיות המיוחדות בצה"ל, בשנה וחצי. זאהר הורשע בשנת 2007 באונס חיילת ונידון לשש שנות מאסר. בנוסף לעונש המאסר, הורד זאהר מדרגת אל"מ לטוראי.

זאהר עאטף ישתחרר בתחילת ספטמבר על פי החלטת ועדת השחרורים הצבאית, זאת לאחר שיצא צו פיקוח שיפרט את תהליך שיקומו מחוץ לכותלי הכלא. בקשה זו של עאטף מגיעה לאחר בקשות חוזרות ונשנות של עורכי דינו לקצר את העונש בגין התנהגותו.

ועדות השחרורים של צה"ל דנות מדי שישה חודשים בבקשות של עורכי דינו לקצר את עונשו, אך עד עתה הן לא נעתרו לבקשות עקב סירובו של זאהר לעבור תוכנית שיקום. למרות זאת החליטה ועדת השחרורים בישיבתה האחרונה לפני כשבועיים לקצר את עונשו, לאחר שטען כי לא הוכנה עבורו תוכנית שיקום וטיפול ברשויות שב"ס.

עאטף זאהר (מימין), ערער כל חצי שנה. תצלום: מוטי קמחי

לאחר ההחלטה שקלו גם בפרקליטות הצבאית, שהתנגדו לשחרורו המוקדם של זאהר, להעמיד את החלטת הוועדה לבחינת בית המשפט העליון. העתירה הנוכחית מצטרפת אן כן לעתירת הפרקליט הצבאי הראשי.

באיגוד מרכזי הסיוע, המייצגים את החיילת שנפגעה מינית ממעשיו של זאהר, הסבירו כי "מעשיו של מפקד כה בכיר ושחרורו המוקדם של עאטף זאהר ממאסר, יש בהם כדי להעביר מסר חמור לנפגעות תקיפה מינית ולציבור כולו, ולהעיד על התייחסות מקלה כלפי מי שהורשע בעבירות מין בצבא".

עוד ציינו בארגון כי רק אחת מכל חמש מהפונות למרכזי הסיוע בסופו של יום אכן מגישות תלונות במשטרה, ועל כן בהחלטה לקצר את עונשו של זאהר יש כדי "לגרום לפגיעה קשה נוספת בנפגעת, להרתיע חיילות מלהתלונן כנגד מפקדיהם וכתוצאה מכך לפגוע באינטרס הציבורי של מיגור תופעת האלימות המינית והשלכותיה המאיימות".

עו"ד ליאת קליין, היועצת המשפטית של האיגוד שהגישה את העתירה בשמו ובשם הנפגעת, הסבירה ל"הארץ" כי "מדובר באדם המכחיש את העבירה. הוא מכחיש שימוש בכוח ואת כל המעשים המיוחסים לו בהרשעה. לכן, אין שום אפקטיביות לטיפול, וגם בכך עוסקת ומתמקדת העתירה. הרי אין אפשרות לעשות טיפול במי שלא מכיר בבעיה, ולא מודה שהוא עשה את המעשים האלו". עוד מסבירה עו"ד קליין כי משמעות השחרור המוקדם של זאהר תפגע במתלוננת, וזו לא לוקחת בחשבון את הנזק שיגרם לה.

בעתירה נכתב גם כי יש להשוות בדין בין עבריינים הכלואים במסגרת צבאית ובין אלו הכלואים במסגרת אזרחית. "איש צבא שנשפט זכאי להטבות שעבריין מין מורשע אחר במצבו איננו זכאים להן: דיון הוועדה לעיון בעונש אחת לשישה חודשים וכן אפשרות להמתיק את עונשו של שמי שריצה רק מחצית ממאסרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ