הסדר טיעון: חי וקנין יפליל את האחים אברג'יל

לקראת תחילת משפטם בארה"ב

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

לקראת תחילת משפטם של האחים מאיר ויצחק אברג'יל בארה"ב: רשויות האכיפה האמריקאיות הגיעו להסדר טיעון עם חי וקנין, אחד מהמעורבים בפרשת הלבנת ההון והסחיטה של כספים שמקורם בכספי המעילה בבנק למסחר. בפרשה זו נאשמים עתה גם האחים אברג'יל.

מקורות במערכת אכיפת החוק בישראל, המכירים את הפרשה, העריכו אמש כי לא מן הנמנע שוקנין יידרש על ידי השלטונות האמריקאים להעיד במשפט האחים אברג'יל ושותפיהם שצפוי להיפתח בקרוב בקליפורניה, למרות שהסדר הטיעון לא כולל תנאי מפורש להפללה כזאת. בנספח תיאור עובדתי אותו מאשר וקנין בהסדר, תיאור הסחיטה שבה שימש יצחק אברג'יל כבורר ולקח בה חלק גם ששון בראשי, שגם הוא הוסגר לארה"ב.

הסדר הטיעון עם וקנין נחתם כמה שבועות אחרי שהרשויות האמריקאיות עצרו במפתיע את גבי בן הרוש, מי שהיה ראש הכנופיה הירושלמית והורשע בשל חלקו בפרשה בהסדר טיעון. הוא הורשע בעבירות שוליות ונגזרו עליו עבודות שירות ופיקוח. עתה הוא ואשתו סימה נחשדים בעבירות הגירה וההערכה היא כי האמריקאים מבקשים במעצר המחודש להפעיל לחץ על בן הרוש להפליל את שותפיו לשעבר - האחים אברג'יל.

לפי ההסדר עם וקנין, שזכה לאישור הרשויות האמריקאיות לפני כשבועיים, וקנין יורשע בעבירות של הלבנת הון וייגזרו עליו 57 חודשי מאסר. לכן ישוחרר בקרוב מהכלא, לאחר שהיה נתון במעצר מ-2006. במסגרת ההסדר, ועקנין יהיה נתון בפיקוח הרשויות במשך שלוש שנים.

הסדר הטיעון שהגיע לידי "הארץ", כולל נספח שאת פרטיו מאשר וקנין בהסדר, ובו תיאור מסכת הלבנת ההון והסחיטה באיומים שבה היו מעורבים בן הרוש, בראשי, שהוסגר עם האחים אברג'יל לארה"ב, העבריין יורם אל על ויצחק אברג'יל. במוקד התיאור העובדתי בנספח להסדר, פרשות סחיטתם של אנשי עסקים מפלורידה, יוסף עטיה ואליהו חדד ושל סוחר מכוניות מלוס אנג'לס ויקן קיוליאן.

מקורם של כספי ההלוואה ממעילת המיליונים של הבנק למסחר שחלקם הוברח לארה"ב, כשההלוואות לאנשי העסקים האמריקאים נועדו להלבין חלק מהכספים והוחזרו לאחר שננקטו נגד הלווים שיטות הפחדה ואיומים. וקנין העיד בהסדר על פגישה שהתקיימה באפריל 2003 במלון שרתון במיאמי, שבה התקיין הליך בוררות שבראשו עמד יצחק אברג'יל. אברג'יל קבע את חובו של חדד בסך 330 אלף דולר, ושכלל גם את חובו של שותפו, עטיה, שנמלט מפחד.

פרשת סחיטה נוספת המתוארת בהסדר נוגעת להלוואה שניתנה לקיוליאין, שקיבל הלוואה של כמעט מיליון דולר לרכישת מכוניות פאר באירופה ומכירתן בארה"ב ובסופו של דבר נפל קורבן למסכת איומים והפחדות של הקבוצה. התיאור העובדתי בהסדר כולל גם תיאור של הלבנת כספים שבה היה מעורב וקנין וניסיון להכשיר כספים באמצעות עבירות דרך חשבונות בנק ובאמצעות עסקאות כשרות לכאורה.

לאחים אברג'יל מיוחסות הלבנת הון וסחיטה באיומים, לאחר שהפעילו לכאורה מיזם להלבנת הון של כספים שמקורם במעילה של אתי אלון. יצחק אברג'יל, נטען, היה מעורב גם ברצח סוחר הסמים סמי אטיאס, בכך שיזם אותו ונתן אישור לביצועו. כמו כן, הוא היה מעורב לכאורה בסחר באקסטזי.

בן הרוש חתם על הסדר טיעון בעבירות קלות, הנוגעות להכנסת מטבע זר ללא אישור, ונגזרו עליו עבודות שירות ופיקוח של שופט במשך שלוש שנים. מאז בן הרוש הצהיר על חיים נורמטיביים של עסקים ולימוד תורה. בן הרוש נחשד כעת בקליפורניה בגניבת זהות ובעבירות נוספות בתחום ההגירה והרכוש. אשתו, סימה, חשודה גם היא בעבירות הגירה, לאחר שנטען כי התגרשה מבעלה ונישאה לאזרח אמריקאי באופן פיקטיבי כדי לזכות באזרחות. המעצר נתפש כניסיון של הרשויות האמריקאיות ללחוץ על בן הרוש להפליל את האחים אברג'יל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ