בעקבות פניית עמותת ימין: שוטרים ערבים יתבקשו להתפנות מביתם

לאחר ששוטר יהודי פונה ממגרון, שלחה עמותת "רגבים" למפכ"ל שמות של שבעה שוטרים ערבים-ישראלים המתגוררים במבנים לא חוקיים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

משטרת ישראל תורה בקרוב לשוטרים ערבים-ישראלים ובדואים, המתגוררים במבנים לא חוקיים, לעזוב את ביתם, בתום בדיקה שנערכת בימים אלה בעניין. הבדיקה החלה לאחר שעמותת "רגבים" שלחה למשטרה שמות של שבעה שוטרים ערבים-ישראלים ובדואים המתגוררים, לטענתה, בבתים לא חוקיים במזרח ירושלים ובדרום הארץ.


העמותה פנתה למשטרה בעקבות מקרה של חבלן יהודי שהתגורר בבית לא חוקי במגרון, והמדינה התחייבה לפנותו עד סוף ספטמבר. החבלן החליט להתפנות מביתו, אך משפחתו נותרה להתגורר במקום. עקב כך הוא זומן ביולי האחרון לשיחה עם סגן מפקד מרחב מג"ב איו"ש, נצ"מ סעיד וופק, בה נאמר לו כי ההחלטה כוללת גם את בני משפחתו, ואם הם לא יעזבו את הבית הוא "יזומן לחקירה וישקל המשך שירותו במשטרה".

בעקבות המקרה, פנתה עמותת "רגבים", העוסקת ב"שמירה על אדמות הלאום" למפכ"ל המשטרה, והעבירה לידיו שמות של שבעה של שוטרים בדואים וערבים-ישראל המתגוררים גם הם בבתים לא חוקיים. “אין ספק כי לא ניתן לסבול מוסר כפול בו אותו אדם יאכוף את החוק בשעות היום ויפר אותו ברגל גסה בשעות הלילה, עת ישוב אל ביתו הבלתי חוקי" כתבו בעמותה. "הדבר פוגע קשות באמון הציבור ברשויות האכיפה. אנו מוצאים לנכון לשבח את פעילותכם הנחרצת לניקוי האורוות ואת הדרישה החד-משמעית מהשוטרים המתגוררים במבנים בלתי חוקיים, כי יבחרו לאלתר בין המשך השירות במשטרה לבין בתיהם הלא-חוקיים".

בין היתר, העבירה העמותה מידע על ארבעה שוטרים בדואים מהדרום: האחד משרת בתחנת ערד ומתגורר בפזורה סמוך לחורה; השני משרת בתחנת העיירות ומתגורר סמוך לצומת שוקת; השלישי משרת במחוז הדרומי ומתגורר סמוך לצומת נבטים; והרביעי משרת בתחנת באר שבע ומתגורר בכסייפה. שלושה שוטרים נוספים אותרו על-ידי העמותה במזרח ירושלים: האחד משרת במרחב דוד ומתגורר בג'אבל מוכאבר בבית שהוקם על שטח שיועד לסלילת דרך; השני מתגורר בג'אבל מוכאבר גם הוא;והשלישי משרת במרחב דוד ומתגורר בבית לא חוקי בראס אל עמוד.

בתגובה לפניית העמותה, השיב להם היועץ המשפטי למשטרה כי העניין נבדק, ואם ימצא כי שוטר מתגורר בבית לא חוקי הוא יאלץ לעזוב את ביתו או את משרתו. “שוטרי משטרת ישראל, המופקדים על אכיפת החוק ושמירתו, מחויבים בכיבוד החוק ובציות לו", כתב תנ"צ שאול גורדון. "אין ולא יכול להיות ספק כי שוטר אינו יכול להתגורר במבנה בלתי חוקי אשר נפסק כך לגביו ואף הוצא לו צו הריסה סופי. בימים האחרונים הוחל בבדיקת עניינם של מספר שוטרים נוספים לגביהם התקבל אצלנו מידע כי הם מתגוררים במבנים בלתי חוקיים. בהתאם למדיניותה הברורה של המשטרה ובהתאם להנחיית מפכ"ל מהימים האחרונים, אין להשלים עם מצב בו שוטר מתגורר במבנה בלתי חוקי. שוטר המתגורר במבנה כאמור יידרש לעזוב את ביתו".

הריסת בית של בדואים בנגב. תצלום ארכיוןצילום: מיקי קרצמן


מהמשטרה נמסר בתגובה: "אין בידי המשטרה יכולת לבדוק באופן יזום היכן מתגוררים כל 28,000 שוטריה. בעניין זה פועלת משטרת ישראל על סמך תלונות או מידע המועבר אליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ