עריכת דין, כבר לא רק בלשון זכר

לשכת עורכי הדין אישרה למשרד עורכי דין, ששתיים מהמועסקות בו נשים להיקרא "משרד עריכת דין"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

לראשונה בישראל אושר למשרד עורכי דין להיקרא "משרד עריכת דין", על מנת למנוע אפליה מגדרית בין עורכי ועורכות הדין העובדים במשרד. "אני מעסיק במשרדי שתי עורכות דין שכירות", כתב בבקשתו ללשכת עורכי הדין בעל המשרד, עו"ד ידין עילם, "אני מרגיש שלא בנוח עם העובדה שההטיה המגדרית הרגילה: ‘משרד עורכי דין', הינה בלשון זכר ומצד שני, אני לא מעוניין ללכת בדרך בה הלכו כמה מחברותיי ולקרוא למשרד ‘משרד עורכות דין'. חשבתי רבות על אופציה ללא הטיה מגדרית, ורציתי לשאול אם לדעתכם ניתן יהיה לקרוא למשרד: ‘משרד עריכת דין?'".

השבוע קיבל עו"ד עילם את תשובת ועדת הייעוץ לענייני פרסומת בראשות עו"ד דרור ארד-אילון, ובה נכתב כי בעקבות הדיון שהתקיים בעניין הוחלט כי אין בכינוי כל הטעיה או שידול, ולכן "אין מניעה מלקרוא למשרד: ‘משרד עריכת דין'".

לדברי עילם, "כמשרד העוסק בהגנה על זכויות, צריך להסתכל פנימה ולא רק החוצה וצריך להעמיד לנגד עינינו גם את הזכויות של עורכות הדין במשרד. אני מקווה שבעקבות החלטת לשכת עורכי הדין היא גם תשקול בעצמה לשנות את שמה, ואני קורא למשרדים אחרים בארץ ללכת בעקבותינו".

מימין: עו"ד שירה הרצנו, עו"ד נילי אלכסנדרוביץ ועו"ד ידין עילם, בשבוע שעברצילום: תצלום: מוטי מילרוד

עורכות הדין שירה הרצנו ונילי אלכסנדרוביץ, שותפותיו למשרד של עילם, סיפרו: "שתינו רואות עצמנו כפמיניסטיות וההתייחסות אלינו מאוד מרגשת. השפה מסמלת משהו הרבה יותר עמוק מבחינת התייחסות שוויונית ומתן מקום לעמדותינו ומעמדנו במשרד. אנחנו לא רואות את הצעד כ'עשיית טובה' או כ'ג'סטה' כלפינו, אלא כתפישת עולם שמקדמת זכויות באשר הן".

על פי כללי לשכת עורכי הדין, מחויב עורך דין לפנות לוועדת ייעוץ לענייני פרסומת בלשכה, בראשות ועדת האתיקה הארצית, כדי לקבל אישור מראש לאופן שבו מבקש עורך הדין לפרסם את שירותיו. ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, מסר בתגובה כי "הוא מברך על החלטת ועדת הפרסומת שגילתה גמישות וקשב לצרכים ולטענות שהעלה משרד עורכי הדין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ