נהג משאית שדרס למוות שני חיילים בעכו לא יעמוד לדין

שלוש חוות דעת קבעו כי גבי חן, שדהר עם משאיתו אל עבר קבוצת חיילים בחודש נובמבר והרג את סגן מיכל זהר ואת סמל ראשון איימן קיזל, לא אחראי למעשיו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בחיפה נעתר היום (שני) לבקשת הפרקליטות וקבע כי ההליכים הפליליים נגד גבי חן, נהג המשאית שהביא למותם של שני חיילים בתחנת הסעה בעכו, ייפסקו. הסיבה לכך היא שלוש חוות דעת רפואיות של ארבעה מומחים שקבעו כי חן לוקה בנפשו, אינו אחראי למעשיו ואינו מסוגל לעמוד לדין.


אירוע הדריסה אירע ב-11 בנובמבר, כאשר חן דהר במשאיתו אל עבר קבוצת חיילים ואזרחים שהמתינו בתחנת אוטובוס הסמוכה לתחנת הרכבת בעכו. כתוצאה מהפגיעה נהרג סמל ראשון איימן קיזל, בן 20 תושב הכפר מרר, וסגן מיכל זהר ממצפה גילון, שנפגעה אנושות ומתה מפצעיה כעבור כמה שעות בבית החולים. באירוע הדריסה נפצעו עוד 11 בני אדם.


נגד חן, 46, הוגש כתב אישום בגין שני מעשי רצח, ניסיון רצח וסיכון חיי אדם בנתיב תעבורה. יחד עם כתב האישום הוגשה לבית המשפט גם חוות דעת פסיכיאטרית, שקבעה כי חן אינו כשיר לעמוד לדין. הפרקליטות דרשה חוות דעת נוספת והיא אישרה את ממצאי הבדיקה הראשונה. לאחר מכן הורה הפסיכיאטר המחוזי על בדיקה שלישית, וגם בה נקבע באופן חד משמעי כי חן לא כשיר לעמוד לדין, לא אחראי למעשיו וזקוק לאשפוז נוכח מצבו.

גבי חן, הנהג הדורס, מחוץ לבית המשפט בעכו בחודש נובמברצילום: פריד חגי


"בנסיבות הללו", אמרה בדיון היום בבית המשפט נציגת הפרקליטות עו"ד מריה בוגדנוב, "האפשרות החוקית היחידה העומדת בפנינו היא לבקש מביהמ"ש כי יורה על אשפוזו של הנאשם בהתאם לסעיף 15א' לחוק טיפול בחולי נפש וכן יורה על הפסקת ההליכים נגד הנאשם". השופטים קבעו כי חן אינו מסוגל לעמוד לדין והורו על הפסקת ההליכים נגדו. משכך, חן צפוי להתאשפז בבית חולים שייקבע על ידי הפסיכיאטר המחוזי.


אביה של סגן מיכל זהר, אודי זהר, דיבר בבית המשפט וסיפר כי מיכל הייתה בדרכה הביתה כשעמדה בתחנת ההסעה בעכו. "אבא לא אמור ללקט ולאסוף את מורשת ילדיו", אמר זהר. "אנחנו לא אנשי מדון ואנחנו לא מחפשים נקמה. הנאשם לכאורה אינו אחראי למעשיו. קטונתי בשאלה מקצועית זו. חזקה עלי שמי שהביע את עמדתו המקצועית, עשה זאת ללא משוא פנים ובמקצועיות הראויה".

סגן מיכל זהר

עם זאת, זהר מתח ביקורת על הגורמים השונים שבאו במגע עם חן במשך השנים שלפני אירוע הדריסה: "אני מוצא עצמי מאד נבוך ומתקומם. במשך 10 שנים מצבו של הנאשם הלך והתדרדר. הרגלי שתיית האלכוהול שלו, אותו המצוקה שמשפחתו ניסתה להציף ודווחה גם באמצעי התקשורת, כל זאת ללא הועיל מסיבות שונות".

זהר פנה לבית המשפט בדרישה כי אותם גורמים, בין אם מדובר בעובדים סוציאליים, רופאים, קציני בטיחות ומשרד התחבורה (שכן חן עבד כנהג משאית בחברת הובלה) ייחקרו בעניין. "הנאשם עבד בחברת הובלה, היא סיפקה לכאורה את כלי הרצח. בחברה מסוג זה יש מנהל, יש קצין בטיחות, מה תפקידם ואחריותם? נהג שלהם מתדרדר נפשית במשך 10 שנים, מפתח הרגלי שתייה של אלכוהול והם מפקידים בידיו רכב? מהיכרותי את התחום, עיסוקו המרכזי של קצין הבטיחות של החברה היא מניעה. בנוסף, מאמצעי התקשורת אני למד שיש לנאשם ילד עם צרכים מיוחדים. הלשכה הסוציאלית מחויבת לבדוק את יכולת המשפחה לטפל בילד כזה, האם טיפלו? האם בדקו? ברור לי שאין אני יכול לענות על שאלות אלו. חובתה של המשטרה לחקור את זה", אמר זהר.

זהר התקומם בדיון על כך שהתסקיר הפסיכיאטרי שנערך לחן נעשה בתוך ימים בודדים ולא חודשים. לדבריו, יש מדינות שעורכות תסקיר מן הסוג הזה במשך שנים. "ברור לנו שלא ניתן לגלגל את גלגל הזמן לאחור. מיכל שלנו לא תחזור. השאלה המרכזית היא מה אנחנו עושים כחברה כדי שמקרה מסוג זה לא יחזור על עצמו. האם אנחנו משדרים מסר חברתי לסביבה בה לאנשים ולגורמים שונים יש אחריות למניעת אירוע מסוג זה", אמר זהר.

בהתיחס לדבריו של זהר ציינו בפרקליטות ציינו כי במסגרת התיק המדובר, "אין לביהמ"ש להורות על פתיחת החקירה במעמד זה ובמסגרת זאת". יחד עם זאת, הרכב השופטים התייחס לכך בהחלטתו ואמר כי "פרטי החקירה אינם ידועים לנו ואנו בטוחים שהדברים החשובים שנאמרו על ידי מר זהר יישקלו בכובד ראש על ידי הגורמים המוסמכים".

אביו של סמל ראשון איימן קיזל, וג'די קיזל, אמר אף הוא בדיון: "איימן חזר מאימון בדרום והגיע לתחנת הרכבת בעכו לחופש ובזמן במהלכו היה צפוי להתארס - זה השמחה הראשונה שלנו שהיתה בבית, אבל לצערנו החיים שלו נעצרו בעכו. זה לא יכול להיות שהנאשם שהגיע למקום ודרס חיילים ואזרחים בכוונה תחילה, לא יכול לעמוד לדין. הנאשם תכנן לעשות את זה ואני מבקש מביהמ"ש לא לאפשר דברים כאלה שאנשים יעשו מעשים כאלה ויתחבאו אחרי מסיכה של 'אנשים לא שפויים'".

סמל ראשון איימן קיזל

חן ישב כפוף במהלך הדיון בבית המשפט ולא הישיר מבט אל הנוכחים באולם. בפתח הדיון אמר לכלי התקשורת כי הוא "רוצה לבקש סליחה מהמשפחות. אני מצטער וזהו. לא הייתי עושה זאת שוב". סניגורו, עו"ד זיו גלעד, אמר כי "חן חושב שכולם נגדו, כולל הגופים השלטוניים וכולל אני. לנאשים יש מוח מעוות והוא סובל ממחלת נפש. הדבר שאני יכול להגיד הוא, שהכנסת, המדינה שלנו, חוקקה את החוק המדובר לגבי חולים במחלת נפש, לא אני קבעתי את החוק הזה, לא אני חוקקתי אותו. אני לא מבקש שהנאשם יתהלך חופשי, גם אני לא רוצה את זה. החוק במדינה שלנו מורה שמצב זה של אי כשירות לעמוד לדין, יישלח לבית חולים לחולי נפש. לשלוח אותו לבית האסורים לא יועיל לא לבריאים שבחברה ובטח לא לחולים הבאים או הקיימים".

זירת אירוע הדריסה בתחנת האוטובוס בעכו, בחודש נובמברצילום: פריד חגי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ