תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

דרכו של השופט אשר גרוניס לכהונה כנשיא בית המשפט העליון, החלה להיסלל אתמול, כאשר ועדת החוקה של הכנסת העלתה לקריאה ראשונה את מה שמכונה "חוק גרוניס".

הצעת החוק אושרה בוועדה ברוב של שלושה - יו"ר הוועדה דוד רותם (ישראל ביתנו), יוזם החוק, ח"כ יעקב כץ (איחוד לאומי) וח"כ זאב אלקין (ליכוד) - נגד שניים, חברי הכנסת שלמה מולה ודורון אביטל מקדימה. מדובר בתיקון לחוק בתי המשפט, המשמיט את המגבלה אותה ביקש להחיל שר המשפטים לשעבר, דניאל פרידמן. לפיה, שופט לא יוכל להתמנות לנשיא בית המשפט העליון אם לא יוכל לכהן בתפקיד זה שלוש שנים לפחות.

במועד פרישתה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש מכהונתה - בסוף פברואר 2012, עם הגיעה לגיל הפרישה לשופטים (70) - יחסרו לגרוניס חודש ושבוע כדי שיהיה לו אופק כהונה של שלוש שנים מלאות עד לפרישתו.

ח"כ כץ (כצל'ה) הגיש הצעת חוק לביטול הגבלת אופק הכהונה של שלוש השנים, והציע להעמידו על שנתיים בלבד. בדברי ההסבר להצעה נימק כץ את עמדתו, וכתב כי מגבלת אופק הכהונה "מצמצמת את מספר המועמדים לתפקיד הנשיא, ומצמצמת את הגיוון שניתן לתת לתפקיד מכלל האוכלוסייה". אולם לאור התנגדויות שהוגשו בממשלה, הוחלט בסופו של דבר ובעידוד שר המשפטים יעקב נאמן, להשמיט את מגבלת אופק הכהונה לחלוטין, והתיקון למעשה מבטל את התיקון שיזם בזמנו השר פרידמן.

גרוניס הנחשב לשופט שמרן, הממעט להתערב בהחלטות של הרשות המבצעת והמחוקקת, אהוד על גורמי הימין וצפוי לזכות לתמיכה בוועדה לבחירת שופטים, שתכריע באשר לזהות נשיא בית המשפט העליון הבא.

ח"כ כץ אמר בדיון אתמול שהצעת החוק במתכונת אותה הוא מבקש להעביר, מטרתה למנוע עיוות שנוצר ולפיו מועמד ראוי כגרוניס לא יוכל להתמנות לתפקיד, משום שחסרים לו כמה שבועות להשלמת הכהונה. עוד הוא אמר כי משהציעה הממשלה לבטל כל מגבלה, בכך שהבחירה תיפתח לכל שופט בלא הגבלה, הוא הסכים להתאים את נוסח הצעת החוק שלו לעמדה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ