עובדים ערבים תובעים את "כמעט חינם" בגין פיטורי שווא

על פי כתב התביעה נטען כי כנגד חלק מהעובדים הועלו טענות בדבר היותם סיכון ביטחוני, התנהגות לא ראויה וחוסר תפקוד הולם בעבודתם

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הלשכה לסיוע משפטי בירושלים של משרד המשפטים הגישה לבית-הדין האזורי לעבודה בתל אביב תביעה בשם העובדים כנגד "מחסני כמעט חינם", בטענה כי אלו פוטרו באופן קולקטיבי על רקע הלאום שלהם. כתב הדרישה דורש פיצוי כולל בסכום של 590,000 שקל, בגין הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

כזכור, בחודש מארס האחרון פוטרו העובדים הערבים ברשת מחסני המזון במודיעין, באופן קבוצתי וללא שימוע, במהלכו יכלו העובדים להגן על עצמם מטענות המעסיקים. כפי שפורסם ב"הארץ", בחרה הרשת להודיע על הפיטורים באמצעות אחד מהעובדים אשר התבקש להעביר את מכתב הפיטורים לחבריו לעבודה רק בליל שבת כאשר הם בביתם.

במכתבי הפיטורים, שנוסחם היה זהה לכל העובדים, נאסר על העובדים להגיע למקום העבודה. העובדים, שחלקם בעלי משפחות, העידו בפני נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד התמ"ת כי הופתעו לקבל את המכתבים. לטענתם, לא ניתנה להם כל הכנה או הסבר לפיטורים. בקשת נציב שוויון הזדמנויות בעבודה, עו"ד ציונה קניג-יאיר, הבהירה אז כי "מדובר בחשד לפיטורין על רקע לאום המחייב בדיקה מעמיקה של הנציבות, מתוקף היותה הגוף האחראי על אכיפה אזרחית של חוקי עבודה". לדבריה, "החקיקה אוסרת חד משמעית על אפליה מכל סוג שהוא".

בתגובת הרשת, כפי שנמסרה ל"הארץ" צויין בזמנו בין היתר כי "מדובר בפיטורים שנכפו על החברה עקב התנהגות אלימה של קבוצת עובדים". העובדים עצמם טענו באמצעות הנציבות כי ישנה תחושת רדיפה ודה-לגיטמציה של העובדים הערבים. בנוסף, על אף שהרשת צירפה 14 תצהירים על אווירת האלימות ששררה בסניף מצד העובדים, לא הובאו הוכחות לכך שהנושא טופל או כי נערך בירור או שימוע למי מהעובדים בשלב כלשהו. ברשת "כמעט חינם" טענו כי אלו "נאלצו לוותר על הליך השימוע עקב הנסיבות והחשש לפגיעה בנפש וברכוש מצד המבקשים. לאחר פניית הנציבות לבית-הדין האזורי לעבודה בתל אביב, זה ביטל את פיטוריהם של העובדים עד לעריכת שימוע עבורם. עם זאת, לאחר השימוע שנערך בחודש מאי, אכן פוטרו כלל העובדים.

על פי כתב התביעה נטען כי כנגד חלק מהעובדים הועלו טענות שווא בדבר היותם סיכון ביטחוני, התנהגות לא ראויה וחוסר תפקוד הולם בעבודתם. "לאחר קבלת מכתבי הפיטורין בחודש מרץ 2011 נודע לתובעים, כי כחודש קודם לכן, התבקשו העובדים היהודים בסניף על ידי מנהל הסניף וסגנו, לחתום על מכתב תלונה להנהלת הרשת, לפיו העובדים הערבים בסניף מהווים סכנה ביטחונית", נכתב בתביעה שהוגשה באמצעות עו"ד תמיר בלנק. "חלק מהעובדים היהודים סיפרו לתובעים כי סרבו לחתום על המכתב, וזאת בשל קשרי החברות שנוצרו ביניהם במקום העבודה".

"פיטוריהם של התובעים על ידי הנתבעת נעשו בניגוד לדין, בשרירות מוחלטת ובחוסר תום לב קיצוני, ומהווים הפליה מחמת לאום וזאת בניגוד מוחלט לזכות לשוויון המעוגנת בחוק היסוד", נכתב עוד. "ההאשמות חסרות השחר בדבר תמיכה בטרור, אלימות, לכלוך, קללות ועוד, שהוטחו בתובעים כמקשה אחת, מהוות פגיעה בשמם הטוב וגרמו להם עוגמת נפש רבה, בושה ומבוכה".

לדברי סגנית לראש הלשכה לסיוע משפטי בירושלים, עו"ד לימור גולדנברג-חדד, "במכתבי הפיטורים הועלו כנגד חלק מהעובדים טענות סתמיות וכלליות. כך לדוגמה, כנגד אחד מהם הועלתה טענה, לפיה נהג בזילזול כלפי לקוחות, אולם תפקידו של העובד לא היה כרוך במתן שירות ללקוחות ולמעשה הוא בקושי דובר השפה העברית".

מהנהלת "כמעט חינם" נמסר, "בהליך הראשון הוגש כתב תביעה שנמחק בדיון הראשון, לאור עמידת החברה בתנאים שנדרשו ע"י בית הדין, עד כה לא הומצא כתב תביעה נוסף, נגיב בהתאם ברגע שיתקבל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ