חנות הספרים שמסעירה את מאה שערים

מלחמת חורמה של קנאי השכונה החרדית בירושלים נגד "חווית הקנייה" בחנות המודרנית "אור החיים סנטר"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

במבט ראשון נראה כי לפנינו פולמוס סוער על ספרים, שכמו שהיה נהוג בימי הביניים - קצת יצא מפרופורציות וגלש לאלימות. כיום, כשספרים נמכרים כפריטים משלימים לעיצוב הסלון, הנה במאה שערים הקצף יוצא בגלל ספרים ממש: חנות אחת, "אור החיים סנטר" שמה, מתעקשת להמשיך להציע ספרים מסוימים על אפה ועל חמתה של קבוצה שמרנית המנסה לכפות עליה צנזורה.

זוהי פרשנות רומנטית, אך יש לה קשר רופף בלבד לעלילה שבה הקבוצה השמרנית היא ה"סיקריקים", קבוצת הקנאים שהספרים הם עוד תירוץ עבורה להפגנת כוח: ניפוץ חלונות ראווה, חבלה במנעולים, השלכת שקיות צואה אל תוך חלל החנות, ובתפריט גם שמן דגים מצחין ושאר פצצות סירחון. פגיעה בנפש? בינתיים לא, אבל בימים האחרונים הוצמד לסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מאבטח, לראשונה בחייו, ובמאה שערים משוכנעים שהמהלך קשור גם להסלמה בפרשת החנות.

רסיסי זגוגית חלון הראווה המנופץ של "אור החיים סנטר", בשכונת מאה שערים בירושלים.

לדברי הקנאים, התנגדותם לחנות נובעת בראש ובראשונה ממכירת "ספרי כפירה ומינות" במקום. הכוונה היא ככל הנראה לכותרים שיוצאים לאור על ידי מוסד הרב קוק הציוני, למשל, או לספריו של הרב שלמה אבינר מבית אל. קצפם של הקנאים יצא גם על קהל הלקוחות של החנות, הכולל בין השאר נשים, שלטענתם באות בהופעה לא צנועה דיה, או "פרוצה", בלשון הקנאים - והם תבעו מבעלי החנות לתלות שלט שמתנה את הכניסה לחנות בלבוש צנוע.

אך נדמה כי מעל לכל, מה שמפריע לקנאים הוא הרוח המודרנית-מדי הנושבת בחנות. "אור החיים סנטר" היא אמנם לא הראשונה להביא לירושלים את העיצוב החרדי-אך- נוצץ של חנויות שכונת "בורו פארק" החרדית בברוקלין, אבל משום מה היא, כמו חנות הגלידה "זיסלק" וחנות המחשבים "גרינטק" לא רחוק משם, הפכה יעד למלחמות קודש של הקנאים. אחד מהם הסביר ל"הארץ", כי "הבעיה היא שהם מציעים לא רק קנייה אלא 'חוויית קנייה'. זה דבר זר למאה שערים, שבה תמיד היו רק חנויות קטנות וצנועות".

ההתנכלות לחנות, תוך הסבת נזקים עצומים לרכוש, החלה כבר לפני כשנה וחצי, זמן קצר לאחר פתיחתה, ב"ערב השקה" נוצץ, כיאה לעסק חרדי מהדור החדש. 350 מ"ר של ספרים במחלקות שונות והכל מואר ומעוצב למהדרין. אישים חשובים - כמו הרב הראשי שלמה עמאר והרב משה שטרנבוך, מראשי "העדה החרדית" הקנאית - נענו להזמנה לקבוע מזוזה ולהצטלם, וכתבות יחצ"ניות הופיעו בעיתונות. הכל נראה זוהר, עד שראשוני הקנאים התאספו מחוץ לדלתות החנות והחלו לזעוק "געוואלד".

מרלין סמואלס, דתייה-אורתודוקסית המנהלת את החנות יחד עם בעלה מני ושותף נוסף, שומרת אוסף פשקווילים בגנותם. על הקיר במשרדה אפשר לקרוא על "מחטיאי הרבים" ועל כך שהבעלים "משתפים פעולה עם הציונים להרוס כל דבר שבקדושה". היא מנסה לשמור על רוח טובה, ומכריזה כי החנות לא תיסגר, אבל מודה כי לפעמים גם היא "הרוסה מכל הסיפור הזה".

בשבוע שעבר, לאחר שחלונות הראווה של החנות נופצו כבר בפעם הרביעית, הותקנו במקום דלתות מתכת כבדות. "הם לבושים כמו חרדים, אבל הם לא דתיים. יש להם טקטיקות של הפחדה, של חוליגנים", תיארה סמואלס. "בשכונה הזו גרים גדולי הדור,אבל המאפיה הזאת פועלת באין מפריע. איפה הרבנים? למה הקול שלהם לא נשמע?".

היא סיפרה כי במהלך ניסיונות הפשרה עם הסיקריקים, הם נדרשו לקיים כמה תנאים למען הפסקת האלימות, אחד מהם נגע להצבת "משגיח כשרות" בתשלום, מטעמם. . "מה זה אם לא פרוטקשן?", היא שואלת.

לדברי בעלי החנות, במשטרה התעלמו מקריאותיהם, ורק לאחרונה, עם העניין שהביעה התקשורת בגל האלימות האחרון, יצאו מאדישותם. במשטרה אמרו עם זאת כי רק עתה הבשיל מידע מודיעיני שנאסף במשך זמן רב, וזאת לדבריהם ללא שיתוף פעולה מצד בעלי החנות, שאימת הסיקריקים אחזה בהם. וייתכן שמדובר גם בקשר שבין הסערה סביב החנות, לבין סכסוך רחב הרבה יותר ,כמה עשרות מטרים משם, בגלל שכונת בתי ורשה. בסכסוך זה ניצבים זה מול זה הקנאים האנטי-ציונים, ושנואי נפשם, חסידי גור, מהזרם המרכזי של החרדים. מדובר בגטו צפוף שבתיו הם "הקדש" ישן, שניתן לבני תורה יוצאי פולין, כאשר הקנאים נאבקים כיום בשם תושבי השכונה נגד תוכניות הנדל"ן של חסידות גור, ששולטת בשנים האחרונות בוועד ההקדש.

"אור החיים סנטר" שייכת לרשת חנויות שאחד מבעליה הוא יעקב ביבלה, חסיד גור בעצמו, בדומה לרב ליצמן, שכאמור בימים האחרונים הוצמד לו לפתע מאבטח. ביוני האחרון אף אמר ליצמן בראיון ל"הארץ" כי בבתי ורשה "קמו סיקריקים, קוקוריקו. הם החליטו שזה לא ישראל, שזה הטריטוריה שלהם, החליטו ללכת בכוח, כי הם רוצים דירה חינם. אלה פשוט שודדים".

כך או כך, קשר ניתן למצוא גם בזהותם של חמישה מתושבי שכונת מאה שערים, שנעצרו באחרונה בפרשת ההתנכלות לחנות. אחד מהם, שלום ברוך רוסט, הוא אחד ממנהיגי פלג הסיקריקים שנעצר במאי האחרוןבחשד לתקיפה ואיומים בפרשת בתי ורשה. לפני שבוע וחצי רוסט נעצר שוב, והפעם יחד עם שני בניו, משה ומנחם, בחשד למעשי אלימות בשכונה, ובהם גם התנכלות לחנות הספרים. מעצרם הצטרף לזה של מוטי הירש, בנו של משה הירש המנוח, שהיה "שר" בממשלתו של יאסר ערפאת ונחשב מהבולטים בסיקריקים. גם הוא נעצר בחשד להתנכלות לחנות. עצורים נוספים היו זאב פרנק ונפתלי בורנשטיין, שנקלט במצלמות החנות בשעת לילה מאוחרת כאשר הוא מנפץ את חלון הראווה שלה.

החמישה נחקרו, שוחררו בתנאים מגבילים ובמשטרה מבטיחים כתבי אישום חמורים על איומים וגרימת נזק, ואף על סחיטת דמי חסות. "אלה שיטות מובהקות של העולם התחתון", אומרים במשטרה, ומדברים על "עשבים שוטים שאנחנו נחושים לעקור מהשורש", הכרזת מלחמה שבמאה שערים מתייחסים אליה בלגלוג.

"אין להם שום דבר", אמר אחד הקנאים בתגובה, "מקסימום הם יוכלו לתת למישהו קנס כי הוא שבר חלון. הם לא ימצאו התארגנות ולא כלום". לדברי עו"ד יאיר נהוראי, המייצג את העצורים האחרונים מקרב הסיקריקים, "נדמה ששחרורם המהיר על ידי בתי המשפט מדבר בעד עצמו, ומלמד על הפער שבין האופן בו הם מוצגים ובין המציאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ