בג"ץ דחה את עתירת ליברמן נגד סגירת תיק ההדלפות

הרכב השופטים קיבל את הודעתו של היועץ המשפטי שטען כי לא ניתן יהיה למצוא את המדליף, אך ביקר את התנהלות הרשויות: "ההדלפות - רעה חולה"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

בג"ץ דחה היום (ראשון) את עתירתו של שר החוץ אביגדור ליברמן נגד סגירת תיק ההדלפות מחקירת המשטרה שהתנהלה בעניינו. עם זאת, שופטי בג"ץ השמיעו ביקורת על אופן טיפול הרשויות בחקירת ההדלפה.

בשנה שעברה עתר ליברמן בדרישה לחקור הדלפות מחקירת משטרה שנפתחה נגדו בחשד לעבירה על חוק מימון מפלגות, בעקבות ממצאי דו"ח מבקר המדינה ב-1999. בין היתר פורסם סיכום חקירה של המשטרה בעניין שהוצג לפני מפכ"ל המשטרה דאז משה קראדי.

לאחר הליכים משפטיים וניסיונות לחקור את המדליפים הודיע בחודש שעבר היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, כי אין אפשרות למצוא את המדליף. וינשטיין ציין כי לא ניתן יהיה למצוא את המדליף לאור העובדה שחלפו שנים ממועד ההדלפה וכי לחומרי החקירה נחשפו עשרות רבות אם לא למעלה מכך של אנשי משטרה ופרקליטות.

בהודעת היועץ המשפטי לממשלה לבג"ץ נמסר כי נעשה איזון בין אינטרסים שונים וכדי למנוע פגיעה בפרטיות של גורמים שונים, ביניהם בני משפחה של חשודים פוטנציאלים ופגיעה באינטרסים של שמירה על מקורות עיתונאיים, הוחלט שלא להעמיק את החקירה לכיוונים נוספים.

על רקע הודעתו של וינשטיין, החליטו היום השופטים אליקים רובינשטיין, אסתר חיות ועוזי פוגלמן לדחות את העתירה וקבעו כי אין הם מקבלים את האיזון בין זכות החשוד להליך הוגן ואינטרסים נוספים כגון חקר האמת והאינטרס הציבורי אל מול זכות הנבדקים לפרטיות והחשש מפגיעה בה ללא בסיס איתן.

ואולם החלטתם לא היתה חפה מביקורת. השופט רובינשטיין כתב כי "קשה שלא לבטא אי נחת מהתנהלות הרשויות ומן הטיפול בהדלפה שעליה נסבה העתירה. התופעה של הדלפה מחדרי החקירות, בעיקר בחקירות רגישות ומתוקשרות, היא רעה חולה, בכך יש לפגוע לא רק בזכות החשוד להליך הוגן אלא גם באינטרס הציבורי בניהול חקירה תקינה שתניב תוצאות...".

השופטים החליטו שלא להתערב בהחלטת היועץ המשפטי למרות שניתן היה לדבריהם לנקוט בדרך אחרות בשלבי הטיפול הראשוניים בחקר ההדלפה. כך למשל, לזמן את כל שותפי הסוד לחקירה. השופטים ציינו עם זאת כי בית המשפט העליון אינו "יועץ משפטי על", ותפקידם לבחון האם חרגה הרשות מגדר הסבירות ואם פעלה באופן מידתי גם אם דעתם אינה לגמרי נוחה מהתנהלותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ