הפרקליטות שוקלת לערער על ההחלטה להכיר בקניוק "חסר דת"

עו"ד רוזנבלום, יו"ר ארגון משפחה חדשה: פסק הדין מבטא צעד ראשון במהפכה של הפרדת הדת מהמדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פסק הדין בעניינו של קניוק גרר תגובות רבות במערכת המשפט, זאת אף כי לא מן הנמנע שהפרקליטות תגיש ערעור לבית המשפט העליון על פסק הדין יוצא הדופן. זאת, כדי לצמצם את השימוש הרחב שיינתן שמתירה הפסיקה למי שמבקש להיות מוכרז כחסר דת.

עו"ד אירית רוזנבלום, שעומדת בראש ארגון משפחה חדשה - שנאבק בין השאר להכרה בנישואין אזרחיים בישראל - אמרה אתמול כי "פסק הדין של בית המשפט המחוזי בעניינו של יורם קניוק מבטא צעד ראשון במהפכה להפרדת הדת מהמדינה והביטוי המיידי שלה עשוי לפתור את בעיית הנישואין האזרחיים בישראל".

בספטמבר בשנה שעברה נכנס לתוקף חוק ברית הזוגיות לחסרי דת. ברית הזוגיות היא הסכם שנערך בין בני זוג - גבר ואשה - המאפשר להם לעגן את חייהם המשותפים בקיום חיי משפחה ומשק בית משותף. החוק חל על בני זוג ששניהם חסרי דת, כאשר דינם של בני זוג הרשומים במרשם זוגיות על פי החוק הוא כדין בני זוג נשואים לכל דבר, וחל עליהם, בין היתר, חוק יחסי ממון.

בעת חקיקת החוק תקפו גורמים שונים את העובדה כי החוק מיועד לקבוצה מצומצמת יחסית של חסרי דת, בעוד הוא לא מאפשר פתרון לבני זוג אחרים שלא רוצים או שלא יכולים להינשא ברבנות. לדברי רוזנבלום, הערכות הן כי כ-3,000 זוגות ישראליים נישאים מדי שנה בנישואים אזרחיים בקפריסין. כמו כן, מספר דומה עורך טקסי נישואין לא אורתודוקסיים בישראל, שאינם מוכרים על ידי הממסד הדתי.

"העובדה כי שופט בית המשפט המחוזי גדעון גינת איפשר בפסק הדין של קניוק לאדם להגדיר את עצמו כחסר דת מבלי להטיל עליו נטל הוכחה", אמרה רוזנבלום, "תאפשר לאלפי זוגות פוטנציאליים בשנה לפנות לבית המשפט ולבקש להכריז עליהם כחסרי דת ולאחר מכן לבקש להרשם במרשם הזוגיות מכוח חוק ברית הזוגיות. בית המשפט עשה צעד ענק להפרדת הדת מהמדינה".

גם עו"ד יזהר הס, מנכ"ל התנועה המסורתית, בירך על ההחלטה ורואה בה הישג. "הפסיקה מלמדת עד כמה מגוחך ומקומם הוא המונופול האורתודוקסי על שירותי הדת ורישום האוכלוסין בישראל. הפסיקה פותחת פתח להמוני זוגות בישראל לשנות את רישומם לחסרי דת, רק על מנת להינשא בישראל שלא באמצעות הרבנות הראשית". במקביל, בעקבות פסיקת בית המשפט המחוזי בתל אביב, עשרות אזרחים מתכננים לפנות לערכאות משפטיות כדי שגם הם יוכרו באופן דומה. עודד כרמלי, שפתח בעקבות הפרסומים אתמול בעניין קבוצה בפייסבוק, תחת הכותרת "להתראות יהוה צבאות - גם אני רוצה להירשם כחסר דת", הסביר כי "גם אם הייתי אזרח של מדינה שכן מפרידה בין דת ומדינה, עדיין הייתי רוצה להיות חסר-דת, כלומר אתאיסט. יש כאן אקט פוליטי ומבחינתי קניוק פתח את דלת הארון ואמר: אני באמת ובתמים לא מאמין". נכון לאמש, הביעו נכונות לפעול באופן ממשי כדי לשנות את הגדרת הדת שלהם ברישומים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ