יוזמה להעברת תיקים בין בתי משפט מעוררת את זעם הארגונים החברתיים

היום תדון ועדת החוקה של הכנסת בהצעה. הארגונים החברתיים: נגישות אוכלוסיות חלשות תיפגע

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

ועדת החוקה של הכנסת תדון היום, לקראת קריאה שנייה ושלישית, בהצעת חוק שמקדמת הנהלת בתי המשפט ושתאפשר לנייד תיקים בין בתי משפט, בהתאם לעומס - וכך לקצר את זמני ההמתנה לדיונים ולייעל את עבודת המערכת. אולם הצעה זו מקוממת את הארגונים החברתיים, שטוענים כי ההצעה תפגע באופן קשה בנגישות מערכת המשפט לאוכלוסיות החלשות, ותציב בפניהם חסמים גיאוגרפיים וכלכליים.

על פי נתוני הנהלת בתי המשפט, רק במחצית הראשונה של השנה, נפתחו בבתי המשפט בישראל יותר מ-350 אלף תיקים משפטיים מסוגים שונים, בכל הערכאות.

על פי ההצעה, מנהל בתי המשפט רשאי יהיה להעביר תיקים אזרחיים ותיקי תעבורה שטרם החל הדיון בהם - לבית משפט באותו אזור שיפוט או באזור שיפוט סמוך, המצוי במרחק של לא יותר מ-60 קילומטר מבית המשפט שבו החל ההליך. עם זאת, בהצעה לא מצוין מספר התיקים המקסימלי שינותב, ומדובר ב"מספר מסוים של תיקים".

צילום: קמחי מוטי

בפנייה של ארגונים, ובהם האגודה לזכויות האזרח, התנועה למלחמה בעוני בישראל, עמותת ידיד ועמותת סנגור קהילתי לוועדה - נכתב כי הצעת החוק עלולה לפגוע בנגישות המשפט, באופן המשפיע במיוחד על אוכלוסיות מוחלשות. הארגונים קוראים לתקן את ההצעה, כך שיובטחו זכויותיהם של כלל הנזקקים לבתי משפט.

הארגונים מוספים כי זכות הגישה לערכאות שיפוטיות הינה זכות חוקתית, שבית המשפט העליון כבר קבע כי הינה "נעלה על זכות יסוד", וכי קיומה הוא תנאי הכרחי וחיוני לקיומן של שאר זכויות היסוד. "אם לא יוכל אדם לפנות לבית משפט באופן יעיל וחופשי בין כתובע ובין כמתגונן, לא יוכל להביא למימוש את הזכויות המוקנות לו ולכן לא תהיה לזכויות אלה משמעות לגביו", כתבו הארגונים.

לדברי עו"ד דבי גילד-חיו מהאגודה לזכויות האזרח, "מובן הצורך של מערכת המשפט לאזן את העומס בבתי משפט שונים, אך הפתרון של בעיה זו לא צריך לבוא על חשבון זכות האזרחים לנהל את ענייניהם המשפטיים במקום נגיש ונוח להם. מי שייפגע מזה במיוחד הם בדיוק האנשים שמשך הזמן והוצאות הנסיעה לבית משפט מרוחק ירתיעו אותם מלגשת להליך משפטי".

הארגונים מציעים לתקן את ההצעה המקורית, המאפשרת למנהל בתי המשפט שיקול דעת רחב בניוד תיקים, כך שתיק יועבר לבית משפט הממוקם עד 15 ק"מ מבית המשפט המקורי בו הוגש, שהצדדים בהליך יסכימו להעברת התיק, וכי ניתן יהיה לערער על ניוד התיק. בהנהלת בתי המשפט דוחים את הביקורת, וטוענים כי בהצעת החוק המתוקנת נקבע טווח מקסימלי לניוד תיק. בנוסף על כך, הם מציינים כי במערכת שבה יותר מ-50 בתי משפט שלום, יש צורך בניוד תיקים, כדי לווסת עומס בין בתי משפט בתוך אזורי שיפוט אבל גם מחוץ לאזורי שיפוט.

לדברי גורמים בהנהלת בתי המשפט, ניוד תיקים בין מחוזות, במדינה קטנה כישראל, יאפשר להפחית למשל, את העומס המוטל על בתי משפט שלום במחוז המרכז, ולהסיט חלק מהם לבתי משפט קרובים יחסית, במחוזות תל אביב, חיפה או הדרום. לדבריהם, למשל, הסטת תיק מבית משפט השלום בנתניה, שנמצא בתחום מחוז המרכז, לבית משפט השלום בחדרה, שנמצא בתחום מחוז חיפה, או להפך על פי הצורך, תוכל להביא לשיפור השירות למתדיינים, וממילא תקצר זמני המתנה בין דיונים.

עוד מציינים הגורמים, כי ממילא ויסות התיקים יהיה כפוף לסבירות ומידתיות, ותיקים לא ינויידו ללא שיקול דעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ